Odchovankyně Opavy a někdejší extraligová hráčka Vítkovic dostala angažmá ve špičkovém týmu nejvyšší finské soutěže, celku SB-Pro, který sídlí v Helsinkách. Spolu s ním pak v mužstvu působí i další Vítkovičanka Denisa Ratajová. Sládečková se v novém angažmá uvedla už na letním Czech Open, kdy tým SB-Pro porazil ve finále švédské Pixbo, a česká reprezentantka vstřelila jednu branku v základní hrací době a pak proměnila rozhodující nájezd.

Jaký je nejen florbalový život ve finské metropoli a jak se připravuje na nadcházející mistrovství světa, o tom se Hana Sládečková rozpovídala v rozhovoru pro Deník.

Finsko je vaše první zahraniční angažmá. Jak se žije Češce v Helsinkách? Na co jste si musela nejvíce zvykat oproti životu doma?

Musím říct, že to přizpůsobení bylo rychlé. Byla jsem zvyklá nebýt doma, myslím u rodičů, takže po této stránce to veliká změna nebyla. Místo do školy teď akorát chodím do práce a pak na tréninky. Zvyknout jsem si musela jenom na fakt, že když tady nezamávám na autobus, tak může být plná zastávka lidí a on stejně nezastaví. A taky už mi nikdo nedoveze domácí svíčkovou nebo koprovku (směje se).

Co samotné Helsinky? Už je máte prohlédnuté?

Helsinky nemají tolik zajímavých historických budov nebo náměstí jako třeba Praha, ani nejsou tak veliké. Holky tvrdily, že se tady snad všichni znají, takže něco jako u nás v Opavě na malém městě. Ale samozřejmě mně to tak nepřijde. Na městu se mi líbí, že je u moře a člověk si tady najde pěkná místa. Je tady okolo spousta ostrůvků, které se dají navštívit, taky přístavy a parky.

Jací to jsou Finové lidé? Jak se chovají k cizincům?

Než jsem odjela do Finska, vyslechla jsem si, že Finové nejsou moc společenští, že se moc nebaví, a to hlavně v zimních měsících. Musím říct, že mi to tak doteď nepřijde. Skoro všichni tady mluví anglicky, ať už jde o malé dítě nebo starší lidi, což je úplně super. Snaží se nám tady se vším pomoct a jsou velice přátelští.

Předpokládám, že bydlíte se spoluhráčkou z Vítkovic Denisou Ratajovou, tak jak se vám spolu bydlí?

S Dolčetem (přezdívka Denisy Ratajové) spolu nemáme problém, aspoň z mého pohledu (usmívá se). Když se stane, že třeba zrovna nemáme den, tak se každá zavřeme do svého pokoje a nevíme o sobě. Navíc tady nejsme samy, ale ještě s jednou spoluhráčkou a její sestrou a taky se psem.

Kdo vaří?

Samozřejmě máme pestrý jídelníček. Každá si vaříme většinou sama, když nás zrovna nepopadne chuť na něco, co nám tady chybí, jako na česnekovou nebo na vajíčkovou pomazánku, tak to si rády vzájemně pomůžeme (směje se). Navíc máme možnost navštěvovat firemní jídelnu, takže toho docela často využíváme.

V Ostravě jste studovala, v Helsinkách chodíte normálně do práce?

V práci jsme normálně každý den, ale jen šest hodin, což je vzhledem k tréninkům úplně ideální. S prací nám pomáhal klub, myslím že jinak by ji tady nebylo úplně jednoduché sehnat vzhledem k tomu, že ani jedna nemluvíme finsky.

A co děláte, když nehrajete florbal?

Když zrovna nehrajeme nebo nepracujeme, tak se snažíme vymýšlet výlety po okolí. Chceme to tady pořádně poznat.

A teď už něco florbalového. Jak se zatím vyvíjí finské angažmá? Je to podle vašich představ?

Jela jsem tady za zkušenostmi. Abych poznala taky jiný styl trénování, zkusila si jinou ligu, poznala nové lidi. V tomhle se mi to plní a vím určitě, že té zkušenosti litovat nebudu.

Byl to velký skok přizpůsobit se tempu finské nejvyšší soutěže?

Pořád si říkám, že tady musí mít menší hřiště, že to jinak není možné. Najednou má člověk méně prostoru, méně času. Abych řekla pravdu, pořád to hřiště přeměřuji (směje se). Ale hlavně mají oproti nám docela odlišný styl hry, na který si pořád zvykám.

V čem je největší rozdíl oproti české extralize?

V kvalitě soupeřů. U nás jsou momentálně tři lepší týmy, to znamená, že když v tom kvalitním týmu hrajete, tak v celé základní části vás čekají jen čtyři opravdu těžké zápasy. Tady je to mnohem vyrovnanější. Tady je takových sedm opravdu kvalitních týmu, kdy musíte o vítězství hodně bojovat.

Vám se povedl hned první turnaj v dresu SB-Pro Czech Open. Jak vás vlastně přijaly nové spoluhráčky?

Ten tým je zvyklý na zahraniční hráčky, nebylo to pro ně nic nového. Takže po téhle stránce nebyl problém.

Už jste se naučila něco finsky? Třeba základní florbalové pojmy nebo jak se spoluhráčkami na hřišti i mimo něj komunikujete?

Něco málo jsem pochytila, jako barvy, čísla, pozdravy a taky nějaké to „hrací" slovíčko, ale používám to jen výjimečně, protože skoro veškerá komunikace probíhá v angličtině, jak na hřišti, tak mimo něj.

S kterými spoluhráčkami hrajete v útoku, a trvalo vám dlouho, než jste se sehrály?

Měly jsme hlavně ze začátku ligy komplikace v podobě zranění asi tří hráček. Do toho se jedna rozhodla přerušit kariéru, takže jsem skoro každý zápas hrála s někým jiným. Teď alespoň v útoku se to ustálilo a hrávám se Sarou Piispaovou a Emilií Kumpuniemiovou. Samozřejmě to nešlo hned, ale zvykáme si na sebe. Už víme, co od sebe můžeme čekat a zlepšuje se to.

Hrajete i přesilovky a oslabení, jak jste na to byla zvyklá z Česka?

V přesilovkách prostor dostávám, za což jsem ráda. Oslabení ale tolik nehrávám.

Kdo patří k největším hvězdám týmu?

Nejznámější jsou sestry Kujalaovy, které toho už mají spoustu odehraného a jsou kostrou finské reprezentace. Momentálně se ale velice daří dalším sestrám, tentokrát Hietamäkiovým a taky Silji Eskelinenové, která se představí letos poprvé na ženském mistrovství světa.

Čeští hráči ve Švédsku byli dlouho braní spíš tak trochu do počtu. Jak je to u vás? Berou vás jako opravdové zahraniční posily?

Jelikož hrajeme, i když se hra stahuje jen na dvě pětky a taky v přesilovce, tak si nepřipadáme jako do počtu a snažíme se dělat maximum pro to, abychom byly pro tým co nejvíc užitečné.

Jak vlastně vypadají tréninky SB-Pro? Co se hlavně piluje?

Před každým tréninkem máme aspoň pětačtyřicet minut rozběhání a rozcvičení venku a to i teď, když už je zima. Sem tam prší a je tma a prý to jen tak neskončí. Pak hodinu a půl na hokejce a nakonec společné protažení. V tréninku se nejvíce zaměřují na rychlý přechod do útoku.

Zatím jste v lize třetí, to je podle představ nebo jste chtěly být výše? A jaké jsou cíle pro tuto sezonu?

Zatím jsme prohrály jediný zápas a to hned ten první, takže můžeme být spokojení. Vyhrály jsme navíc zápasy s největšími soupeři, a to s NST a Classicem, kteří jsou momentálně v tabulce před námi, ale nemáme odehráno stejný počet zápasů. Máme oproti nim ještě nějaké k dobru. A cíle jsou ty nejvyšší. Navíc hrajeme i finský pohár, kde jsme se prozatím probojovaly do semifinále. Tak uvidíme, jak budeme pokračovat.

Patříte i k pilířům české reprezentace. Máte za sebou poslední prověrku před mistrovstvím světa, čili turnaj Euro Floorball Tour (EFT) v Tampere. Ten se ale nevydařil. V čem byl největší problém českého týmu?

Největší problém jsem viděla v naší útočné hře. Neudržely jsme míček na soupeřově půlce a z toho plyne, že ani těch šancí moc nebylo. A když už se nějaká objevila, neproměňovaly jsme je.

Tým má špatnou střeleckou produktivitu, na EFT jste dvakrát odešly s nulou a vstřelily jen dvě branky. Čím to podle vás je?

Je rozdíl, když v lize máte x pokusů na to vstřelit gól, ale tady v těchto zápasech jste rádi, že se dostanete do dvou tří šancí a ty musíte proměnit. Navíc jsme méně na míčku, nemáme takový klid na hokejce, všechno je rychlejší. Ale souvisí to se vším. Kde se na to připravit, když na českou ligu to prostě stačí, ale na mezinárodní úrovni už ne? A to neříkám, že máme horší hráčky, jen jsme zvyklé na jiný standard.

Kde má český celek největší rezervy oproti ostatním špičkovým týmům?

Jak jsem říkala, je to v té připravenosti. V podmínkách tamních soutěží. Navíc takové Švédsko a Finsko má mnohem větší základnu hráček, ze které může vybírat, u nás na hráčky není takový tlak.

Proběhla už i nominace na mistrovství světa, kde pochopitelně nechybíte. Šampionát je navíc ve finském Tampere. Těšíte se?

Moc, ale vlastně mi to vůbec nepřijde, že už je to za dveřmi. Oproti tomu, co bylo před dvěma lety u nás, přijde mi, že tady ta propagace není taková.

Jak se vám líbí česká nominace?

Jsou to holky, které na sobě makaly celý ten cyklus, odjezdily spoustu akcí. Řekla bych, že je to mladší tým než na minulém mistrovství. Škoda je, že skončily nebo přerušily kariéru některé opory. Ale to už tak bývá. Momentálně je to to nejlepší, co může na MS odjet. Jestli to bude stačit, uvidíme.

Na jaké umístění podle vás český tým reálně má? Může překvapit?

Podle mě to bude zase boj o to třetí místo. Bude rozhodovat jeden zápas, ve kterém se může stát cokoliv. Myslím, že nám tolik lidí letos nevěří a ráda bych, kdybychom je pozitivně překvapily.

Na minulém mistrovství doma v Ostravě vám těsně unikl bronz. Co si vybavíte jako první vzpomínku na tohle MS, kdy jste pobláznily celou republiku?

Musím říct, že to byl asi můj největší florbalový zážitek. Strašně ráda na domácí mistrovství vzpomínám. Byla tam nepopsatelná atmosféra, skvělý tým.

Sledujete výsledky Vítkovic v extralize? Překvapuje vás, že se po odchodu vás a dalších tahounů Vítkovicím tak daří?

Abych řekla pravdu, vůbec mě to nepřekvapuje. Vítkovice vhodně doplnily kádr. Navíc si myslím, že je moc dobře, že dostanou více prostoru hráčky, které ho předtím tolik nedostávaly. Jen se bojím, že jestli se budu chtít vrátit, tak už nebudu mít kam (směje se).

Na Vánoce zůstáváte ve Finsku nebo se přijedete podívat za rodinou?

Vánoce určitě strávím doma v Opavě. Přijedu na čtrnáct dní a upřímně řečeno se už nemůžu dočkat (směje se).

Hana Sládečková
Narozena: 18. 9. 1992 v Opavě

Mateřský oddíl: SK P.E.M.A. Opava
Další oddíl: 1. SC Vítkovice

Současný oddíl: SB-Pro Helsinky (Finsko)
Post: útočnice, reprezentantka ČR

Úspěchy: dvojnásobná česká mistryně, vítězka Českého poháru, nejlepší florbalistka sezony 2014/2015, nejužitečnější hráčka extraligy 2014/2015, s reprezentací 4. místo na MS 2013
Zajímavost: má dvojče Evu, se kterou hrávala v jednom útoku v Opavě i Vítkovicích. Eva momentálně přerušila florbalovou kariéru kvůli vzdělání.