Základní část skončila, jste poslední a před vámi je play down. Týmu se nedaří, může uspět a udržet se?

Play down bude úplně jiná soutěž, všechny čtyři týmy do toho jdou s čistým štítem, je to nová liga. Teď jde o všechno, takže zápasy budou ve větším tempu, budou tvrdší, rozhodovat můžou maličkosti.

V prvním kole máte Svitavy, jaký to je protivník?

V základní části jsme je jednou porazili, a dokonce na jejich půdě. Je to kvalitní tým, který nám nenechá nic zadarmo. Ale zase na druhou stranu si myslím, že pokud podáme dobrý výkon, budeme hrát jako tým, mohl by to být hratelný soupeř.

Čím se jejich hra vyznačuje?

Hrají hodně tvrdě, když jsme hráli u nich, odjeli jsme s jednou rozbitou hlavou a jedním otřesem mozku. Hodně střílejí, vždycky si narazí míček na střed a pálí na branku. A samozřejmě jdou hned do brankoviště a snaží se dorážet. Právě důraz na brankovišti je jejich velká deviza. Musíme si na to prostě dávat pozor, nechat je střílet co nejméně, a hlavně čistit brankoviště.

Co by mohlo sérii rozhodnout?

Jedním z faktorů budou určitě přesilové hry. V základní části jsme jich hráli ve Svitavách šest a hodně nám pomohly k vítězství. Pokud se povede zvládnout přesilové hry, mohou rozhodovat.

Jak je na tom Opava s přesilovými hrami?

Naše přesilovka není špatná, samozřejmě ne vždycky se nám dařilo, málo držíme míček na hokejkách. Chceme na nich ještě zapracovat a doladit detaily a definitivní složení přesilovkové formace.

Čím byste chtěli Svitavy přehrát?

Musíme ta utkání hlavně dobře odbránit, všechno vychází ze zajištěné obrany. V posledním zápase nám to moc nevyšlo, ale to musíme hodit za hlavu a soustředit se na to, co je před námi. Do gólových šancí se dostáváme, je třeba je proměňovat.

P.E.M.A. nebude v play down kompletní, kdo bude nejvíce chybět?

V prvé řadě Michal Gavenda, který se zranil, má podezření na utržený křížový vaz. Je to výborný obránce, měl teď i výbornou formu. Dokáže dávat důležité góly v důležitých zápasech, to je velká ztráta.

Chybět bude nejspíš i Tomáš Solný, kterého možná nepustí pracovní povinnosti v zahraničí. A Matěj Halámek má zánět achillovky, takže také má po sezoně, bude chybět jeho rychlost. Někteří hráči jsou po nemoci, snad už nám nikdo ze sestavy nevypadne.

Hrajete první dvě utkání série ve Svitavách, je to výhoda, nebo nevýhoda?

Když se podíváme na uplynulou základní část, tak jsme všechny body uhráli venku, doma žádný. Takže paradoxně by mohlo být venkovní prostředí pro nás výhodou. Zase doma počítáme s tím, že nás přijdou podpořit naši výborní fanoušci a poženou nás za vítězstvím. Ale to jsou všechno spekulace, ukáže to až samotná série. Musíme pro udržení 1. ligy udělat všecko.

Systém play down

1. kolo: FbK Svitavy - S.K. P.E.M.A. Opava
Termíny zápasů: sobota 7. března 18.00 a neděle 8. března 16.00 (Svitavy), sobota 14. března (Opava), případné další utkání: neděle 15. března (Opava), sobota 21. března (Svitavy)
Další série: Black Angels Spartak Pelhřimov. Série hrané na tři vítězná utkání
Vítězové sérií 1. kola mají jistou záchranu v 1. lize. Poražení spolu hrají sérii na tři vítězná utkání, vítěz jde do baráže, poražený padá do Národní ligy.

Florbalisté získali posilu na střídačku

Florbalisty S.K. P.E.M.A. Opava čeká boj o udržení 1. ligy play down. První kolo začne už v sobotu, kdy Slezané míří do Svitav. Druhé utkání série odehraje Opava hned v neděli tamtéž.

Opavský tým získal na tuto nejdůležitější část sezony velikou posilu na střídačku. Z Ostravy přichází zkušený trenér a kouč Robert Segeťa. Ten má jasný úkol zachránit druhou nejvyšší soutěž. Segeťa momentálně působí jako sekretář Severomoravské florbalové unie, ale jako trenér má za sebou velice pestrou minulost.

Vedl FBC Ostrava v jeho nejlepších letech, kdy ostravský celek vybojoval několik stříbrných medailí v extralize, prvenství v Poháru a patřil k zásobárně reprezentace. „Je to výborný kouč. Slibujeme si od něj, že tým zvedne, dokáže hráče namotivovat, a hlavně dovede Opavu k záchraně," poznamenal prezident S.K P.E.M.A. Opava Přemysl Novák.