Jak se ukázalo, byla to správná volba. Do haly přišla i početná divácká návštěva, hlavně při utkání žen Vítkovic s pražským Herbadentem byl na tribunách pořádný hukot.

Oba zápasy bedlivě sledoval i prezident P.E.M.A, šestačtyřicetiletý Přemysl Novák. Po turnaji hýřil spokojeností. Opava ukázala, že je sportovním městem a řekla si o další velkou sportovní akci. „Všechno nám klaplo, tak jak mělo. Všem, kteří se podíleli na organizaci finále, patří velký dík," pronesl Přemysl Novák, více se už rozpovídal v následujícím rozhovoru.

Co pro P.E.M.U. respektive i vás jako šéfa klubu znamená pořádat finále Poháru České pojišťovny?

Je to první velká akce florbalového typu, kterou tady pořádáme. Víceméně si od toho slibujeme, že přitáhla větší počet florbalových nadšenců, hlavně ty, kteří se chtěli i podívat. V rámci poháru jsme udělali i náborovou akci. Rozdávali jsme letáky, připraveno bylo malé hřiště pro děti.

V přestávkách se pak prezentovali na hlavní ploše naši odchovanci, a to ať už holky nebo kluci. Předpokládáme, že finále v Opavě by nám mohlo přinést příliv mládeže.

Diváci viděli dva zápasy, které dospěly až do prodloužení, na nudu si někdo stěžovat nemohl. Za zmínku stojí parádní atmosféra během finálového utkání žen. Kdo na florbal nechodí, musel být z toho nadšený…

Stoprocentně s tím souhlasím. Bylo to dáno i tím, že se sešly dva nejlepší týmy, kterými v současné době extraliga žen disponuje. Finále postupem času vygradovala až do prodloužení. Je fajn, že nakonec vyhrály Vítkovice, a to proto, že v jejich barvách hrají dvě naše odchovankyně.

Věřím, že i naše malá děvčata, která zápas v přímém přenosu sledovala, si vzala z nich inspiraci. Diváky musím pochválit, a jen mě mrzí, že v mužské kategorii nehrál ostravský tým, protože to by byl teprve v hale hukot.

Co obnáší uspořádat tak velký turnaj?

Podílel se na tom celý oddíl florbalu, ti co neustále pomáhají, nezklamali. Přišli opravdu všichni, junioři, dorostenci, žáci. Byla to velmi organizačně náročná akce, ale zvládli jsme to. Přišla dobrá divácká návštěva, na to že nehrál opavský tým. Podle mě se měl na takovýto svátek ale vyčlenit volný víkend, určitě by přišlo daleko více lidí.

Jak vnímá prezident klubu fakt, že Sládečková s Halfarovou, hráčky vaší líhně, patří k největším oporám týmu, který vyhrál český pohár a útočí v extralize na Superfinále?

Je to moc prima pocit. Ale nejen tyhle dvě působí momentálně v extralize. Máme holky i v jiných extraligových klubech, které jsme vychovali, ať už v ostravském FBC nebo Tatranu Střešovice. Ve všech těchto týmech hrají velmi dobře.

Je to signál, že asi něco děláme dobře, byť nemáme top tým. Povětšinou holky pouštíme do větších oddílů, které mají o ně zájem. Vyplatí se nám to minimálně 
z hlediska reklamy opavského florbalu.

Nemrzí vás, že nemáte extraligu 
v ženách nebo mužích. Přece jenom v Opavě je krásná hala, diváci by chodili…

Jsme rádi, že muži postoupili do první ligy, byť se potácíme na chvostu. Ale v podstatě zkoušíme, snažíme se. Nic není ztraceno, ještě nás čeká play-down, na které se musíme dobře připravit.

Co se týče žen, tak je tady bohužel špatná vysoká škola, nemáme příliv studentek a naše hráčky, které jsou velmi dobré, odcházejí za lepším, protože my nejsme schopni pro ně tady nějakou větší soutěž udržet.

Myslím si, že postupem času, když si vybudujeme mládež a naše hráčky, které hrají venku, nám zestárnou, tak se nám to vrátí a třeba první liga žen a možná i ta lepší se bude v Opavě hrát.

Je priorita první florbalovou ligu zachránit?

Když budu mluvit za sebe, chci, aby se udržela, pokud to jen trochu půjde. Kluci nabrali zkušenosti a věřím, že pokud se zachráníme, tak příští rok budeme hrát důstojnější roli.

Máte třeba cíl mít v budoucnu 
v Opavě extraligu? Přece jenom Opava je sportovní město…

Cílem to samozřejmě je, to bezesporu. Ale musíme na to jít pomalu a postupně. Je třeba vytvořit si pro nejvyšší soutěže podmínky a nadále rozšiřovat základnu, která nám rok od roku roste. Máme spoustu mládežnických týmů a věřím, že
s postupem času budeme hrát nejvyšší soutěže.

Je to ale taky otázka financí…

Finance jsou alfa omega všeho. Bez peněz nejsme schopni všechno utáhnout. Jsme rádi, že nám pomáhá město docela slušně finančně. Ale pořád si myslím, že je tady spousta sportovních klubů, kteří by si zasloužili větší podporu.

Nemáte problém s tím, že v Opavě je velké spektrum sportovních klubů a ty vám berou děti?

Osobně jsem rád, když děti dělají dva sporty. Vůbec se nebráním třeba spojení atletiky a florbalu, cokoliv jiného. Nám florbalistům nevadí, že dítě dělá dva sporty, záleží pak na něm, 
jakému se přikloní. Nemáme problém s trenéry ostatních sportů se domluvit.

Pod křídly opavské P.E.M.Y. není jenom florbal, ale také volejbal. Vaše ženy útočily na historický úspěch, nakonec jim ale účast ve finálové skupině první ligy utekla a není volejbal pro klub břemenem, když jedničkou je florbal…

Vzhledem k tomu, že florbal neustále stoupá, a to nejen
v oblibě, je momentálně top sportem P.E.M.Y. Volejbal byl ale také nahoře, protože hrál vyšší soutěž. Bohužel ženám se nedaří tak, jak bychom si představovali.

Neúčast ve finále mě osobně hodně mrzela. Možná, že je to i tím, že ženský volejbal se v Opavě tříští, má jednu první, dvě druhé ligy. Nejsme nějak schopni se domluvit, aby to mohlo fungovat společně, což je velká škoda. První volejbalová liga není sice až tak finančně náročná, ale pokud nedostaneme na tento sport extra dotaci, nebude v naších silách ho držet.

Může se stát, že P.E.M.A. nebude mít volejbal příští rok?

Je možné, že volejbal nebude. Záleží na tom, zda se nám na holky podaří sehnat peníze. Je to škoda, protože se jedná o nejvyšší ženskou soutěž, která se 
v Opavě hraje.