Tohle všechno je třeba po Novém roce změnit, aby se tým nastartoval před nadcházejícím bojem o záchranu. Centr druhého opavského útoku Tomáš Solný vidí jako klíčový duel hned ten první, sobotní souboj na vlastní palubovce s Pelhřimovem. Na tohoto soupeře totiž Opava ztrácí jen dva body.

První otázka je nasnadě. Po třítýdenní pauze začíná rozhodující fáze sezony. Opava ještě nemá výhru za tři body. S čím půjdete do těchto důležitých zápasů?

Určitě bude potřeba něco změnit, uvidíme, s čím přijde trenér. Velice důležitý bude hned sobotní zápas s Pelhřimovem, ve kterém bychom měli uspět. Doufám, že se to povede a podaří se nastartovat zbytek sezony.

Už půl roku se Opavu nedaří nastartovat, myslíte, že jeden vyhraný zápas by pomohl?

Těžko říct, v naší situaci se musíme chytat maličkostí. Je po Novém roce, dali jsme si skoro tři týdny pauzu, odpočinuli jsme si a uvidíme. Třeba nám to znovu obnoví chuť do florbalu a bude to znát i na hřišti.

V sobotu přijede Pelhřimov. Je to nejbližší soupeř Opavy v tabulce. Už k utkání na Vysočinu se jelo s tím, že se musí vyhrát, nakonec se uspělo v prodloužení. Je to teď to klíčové utkání?

Vrátím se ještě k tomu našemu prvnímu vzájemnému zápasu. V Pelhřimově to byla velká škoda. Byl to vyhraný zápas, bohužel jsme jim dovolili vyrovnat a pak naštěstí dali branku v prodloužení. Bylo to vyrovnané utkání, rozhodně jsme měli na to, abychom vyhráli v základní hrací době.

Teď je Pelhřimov dva body nad námi, takže už jen proto je to důležité utkání, doufám, že doma jednoznačně vyhrajeme.

Čím můžete Pelhřimov přehrát? Na co budete sázet?

Především bojovností. Věřím, že jsme se poučili z chyb z předchozích utkání. Musíme hrát naplno od první vteřiny. Ideální by bylo, kdyby se nám hned na začátku povedlo dát dva tři góly, abychom se trochu uklidnili. A hlavně nesmíme přestat hrát, pořád se koncentrovat a nepustit soupeře k jeho hře.

Co bylo takovou největší slabinou Opavy v předchozích utkáních?

Hodně lidí říká, že tam byla hodně vidět nezkušenost, možná nováčkovská daň. Je to docela možné, já jsem třeba taky čekal od některých zkušenějších hráčů a tahounů, že nás více podrží. Bohužel v některých zápasech to tak nebylo, navíc se dělalo dost individuálních chyb. Tohle budou asi ty nejdůležitější aspekty.

Další Achillovou patou Opavy je neproměňování šancí. Vytvoříte si jich spousty, ale hodně z nich spálíte. Co za tím vězí? Opět nezkušenost?

Je pravda, že v některých utkáních jsme spálili šancí na několik zápasů dopředu. Nevím, čím to zlomit. Základ je pořád se do těch příležitostí dostávat. Věřím, že když si nějaké vypracujeme, že nám to tam konečně začne padat.

Neřekl bych, že to je nezkušenost. Možná chybí nějaká ta kvalitní finální nahrávka. Kolikrát to kluci chtějí vzít v daném okamžiku na sebe, je z toho šance, střela na branku, ale někdy je třeba se ještě podívat, jestli tam není lépe postavený spoluhráč. Je fakt, že bez střelby není možné dát gól, takže se mnohokrát snažíme střílet ze všech pozic.

Na každý tým se musí hrát trochu jinak. Mně tam spíše chybí taková lepší a jistější souhra hráčů, kteří spolu už nějakou dobu hrají, znají se a měli by o sobě na tom hřišti vědět.

Na čem by naopak mělo vaše mužstvo stavět?

Musíme se vrátit k tomu, s čím jsme končili loňskou postupovou sezonu. Musíme stavět na týmovém duchu, týmovém výkonu, stoprocentním nasazení, houževnatosti. A pokud tohle začne zase fungovat a všichni budeme na hřišti dělat to, co máme, tak se ty výsledky musí dostavit.

Spousta hráčů říká, že oproti konci minulé sezony, kdy tým neuvěřitelně šlapal, tomu mužstvu něco chybí. Co?

To se těžko definuje. Jestli to je ještě větší semknutí toho týmu nebo větší koncentrace na zápasy. Zase na druhou stranu první liga je úplně jiná soutěž, než jsme hráli loni, o hodně kvalitnější. De facto jsme při těch reorganizacích soutěží postoupili o dvě ligy výše a to se někde musí projevit.

Jsme nováčci, ostatní týmy už tam nějakou dobu hrají, tak už vědí, o co jde. Základem je pevná obrana, což nám ne vždy funguje. Je nutné postupně se dostávat do útoku přes kvalitní rozehrávku bez individuálních chyb a dostávat se do brankových příležitostí.

Je v silách Opavy 1. ligu udržet?

To si myslím, že ano. Záleží na tom, jak se to bude řešit po základní části. Slovo bude mít samozřejmě i vedení, jestli je soutěž pro klub udržitelná. Pokud s tím nebude problém, a já věřím, že ne, tak doufám, že se v play down semkneme a hned v prvním kole se zachráníme.

Opava čerpá hráče skoro výhradně z vlastních zdrojů, myslíte, že by nebylo od věci přivést na nadcházející sezonu nějaké nové hráče odjinud? Mohl by to být pro tým impuls?

Je to možné, určitě. Záleželo by, kdy by se to začalo řešit a o jaké hráče by se jednalo. Tohle není otázka až po sezoně, už by se to mělo začít řešit ke konci tohoto ročníku. Určitě by to bylo lepší i pro trenéry, aby si mohli vypracovat nějakou koncepci, třeba i složení jednotlivých pětek.

Samozřejmě taky záleží na lidech, kteří tady momentálně jsou, jestli zůstanou, jestli budou dál hrát, jestli přijdou nějací mladí. Každopádně myslím, že by nebylo špatné nějaké posily přivést.

Opava je letos v 1. lize nováčkem, takže moc hráčů zvenku se sem nehrnulo. Myslíte, že kdyby se 1. ligu povedlo udržet, že by ve druhé sezoně bylo jednodušší nové posily získat?

Taky záleží na tom, o co by si ti noví hráči řekli. Pořád je to amatérský sport a peníze na něj se neshání moc lehce. A než vrazit peníze do nějakého hráče, který je třeba dobrý, ale tady si přijde jen zahrát a nedá tomu klubu víc, tak je lepší je investovat do mládeže.

Na závěr z jiného soudku. Opava pořádá 20. ledna finále Českého poháru. Je to asi dobrá propagace florbalu…

To v každém případě. V Opavě je florbal hodně rozšířený, je tu velké zázemí, nejen co se týče P.E.M.Y., ale hraje se všude na základních i středních školách. A to finále by mohlo pomoci k florbalu přivést ještě více dětí, které by mohly hrát oficiální soutěže za svoje město.

Vůbec Moravskoslezský kraj je silná florbalová destinace, takže věřím, že přijede hodně lidí i z ostatních měst a obcí. Navíc je to v krásné víceúčelové hale, takže k propagaci florbalu to může jenom pomoct.