Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tomáš Solný: Pokud tým zůstane pohromadě, na I. ligu máme

Opava /ROZHOVOR/ - Florbal na severní Moravě a ve Slezsku stoupá vzhůru. Vítkovice vyhrály Superfinále extraligy v mužské i ženské kategorii. Junioři FBC Ostrava zase juniorskou nejvyšší soutěž.

26.4.2014
SDÍLEJ:

Tomáš Solný (v modrém)Foto: DENÍK / František Géla

Vítězem druhé ligy a přímým postupujícím do 1. ligy se překvapivě stala opavská P.E.M.A. Mužstvo, které ještě před třemi sezonami v podstatě nikdo neznal, najednou vystoupalo vzhůru. Jedním ze základních stavebních kamenů opavské sestavy, který pamatuje cestu z regionálních soutěží až do druhé nejvyšší soutěže, je i centr druhého útoku Tomáš Solný.

Tomáši, vy patříte ke starší generaci, co už pamatuje dost sezon, ale že se povede postup do 1. ligy, v to jste snad ani nedoufal. Jaká vlastně byla letošní sezona?

Když mám mluvit za sebe, tak jsem ani nevěděl, jaká ta sezona asi bude. Cíl byl udržet se v první pětici, tím bychom měli zajištěnu Národní ligu. Na tohle tým bezesporu měl. Ale co se stalo potom, že jsme vyhráli divizi a pak i play-up a postoupili do 1. ligy, to je neuvěřitelné.

V létě se nám opravovala hala, letní příprava nebyla nic moc, v Poháru jsme hráli dva zápasy, takže jsme byli nerozehraní. Když se pak sezona rozjela naplno, tak jsem ani nesledoval tabulku. A najednou jsme hráli špici. Super bylo, že ta naše divize byla tak vyrovnaná, že se do poslední chvíle nevědělo, kdo vyhraje, kdo bude v Národní lize a kdo spadne.

To nás asi hnalo dopředu.

Byla uplynulá sezona jednodušší než ta předchozí, kdy jste byli nováček? Navíc odpadli silní soupeři jako Kopřivnice, Rožnov?

To si vůbec nemyslím. Byl tam Havířov, Petrovice, Frýdek-Místek, MVIL, hodně silní soupeři. Tohle byly týmy, které měly předpoklady vyhrát. A to se i celou sezonu ukazovalo. My jsme se taky přidali k favoritům a v závěru se k nám přiklonilo více štěstí.

Nezmínil jste celek Aligators Klobouky, což byl tým, se kterým jste v posledním zápase hráli o první místo.

Klobouky byly určitě největším překvapením soutěže. Nikdo nečekal, že se dostanou takhle vysoko. Když jsme hráli u nich, tak první polovina zápasu patřila jasně nám. Pak jsme si to hloupými chybami prohráli. No a ten poslední zápas, to bylo spíše o obraně, taky proto jsme vyhráli jen 3:1.

Opava tedy vyhrála svou divizi a dostala se do play-up o první ligu s vítězi dalších divizí 2. ligy. Byla to soutěž, kterou jste nikdy předtím nehráli, prakticky to byly duely play-off. Byly ty zápasy v něčem jiné?

Bylo to pro nás úplně něco nového. Nikdy jsme takové vyřazovací zápasy nehráli, pokud se postupovalo, tak vždycky po základní části a přímo. Hodně nás poučil první domácí zápas série s Chomutovem. Ten jsme prohráli po nájezdech, ale viděli jsme, že jsme s nimi schopni hrát.

Tým se dostal na úplně jinou vlnu, hráli jsme už pak jako tým a Chomutov u nich dvakrát porazili.

O přímý postup do 1. ligy jste si to rozdali s Českými Budějovicemi, jaký to byl soupeř?

Osobně si myslím, že kvalitativně byli trochu níže než Chomutov. Doma jsme předvedli obrat v utkání a strašně si věřili, že u nich je dorazíme. Bohužel, asi se podepsala únava z cestování a my jsme první utkání u nich nezvládli. V tom rozhodujícím střetnutí jsme je ale převálcovali, tým ukázal svou sílu.

Zkuste srovnat oba vaše protivníky v play-up.

Chomutov byl určitě o dost tvrdší, dohrávali osobní souboje, my jsme se hůře prosazovali. Mají čtyři pět hodně šikovných hráčů, střelců, na kterých jejich hra stojí.

Co se týká Budějovic, myslím, že nehráli nijak zvlášť líbivý florbal jako Chomutov. Hrál jim prakticky jen jeden útok, který zařídil všechny góly. V takovýchto zápasech se na třech lidech nedá stavět. Pokud máte tři vyrovnané lajny, tak je to vždycky výhoda.

Opava se může spolehnout na větší okruh hráčů, každou sérii rozhodl někdo jiný. Jak velké pozitivum to je pro tým?

Je to obrovské plus, že tým není postavený na dvou střelcích, kteří by to táhli. Jak už jsem říkal, tak máme tři vyrovnané pětky, a bylo dobře, že v každém zápase se vždycky minimálně dvě z nich střelecky prosadily.

Před Opavou stojí velká výzva v podobě I. ligy. Pro hráče jako vy, který už v P.E.M.Ě. válčí od páté ligy je to asi jako sen. Co vám proběhne hlavou, když se řekne, že budete hrát I. ligu?

V první fázi asi to cestování po republice. Každý víkend budeme hrát někde jinde a vzhledem k tomu, že to je celorepubliková soutěž, tak se najezdíme hodně. Ale zase na druhé straně je to obrovsky kvalitní soutěž, budou tam silní soupeři.

To nám i docela vyhovuje, protože proti lepším týmům se vždycky vyhecujeme. Ukázali jsme to třeba v minulé sezoně v Poháru, kdy jsme poráželi prvoligové soupeře.

Před třemi roky přišel do Opavy nový trenér Martin Both, P.E.M.A. za tu dobu dokázala dvakrát postoupit. Jak je právě jeho osoba pro opavský florbal důležitá?

Přišel ve správný čas a dal opavskému florbalu řád. Samozřejmě to není jen o něm. Dorostli nám junioři do mužského věku. Martin dal dohromady dvě pětky, které dokázaly makat. Hlavně ti mladí potřebovali určité vedení, což on tady přinesl. Tréninkům dává maximum a podle toho to vypadá.

On je prostě osobnost. Uvidíme, jestli bude pokračovat jako hrající trenér nebo už bude jen na střídačce. Na hřišti je určitě přínos, má obrovské zkušenosti a přehled z extraligy. Každopádně první liga bude na koučování asi náročnější.

Bude Opava konkurenceschopná prvoligovým celkům?

O většině soupeřů vím jenom z doslechu, nebo co si člověk přečte na internetu. Takže těžko říct, jak na tom ostatní jsou. Nějak podobně jsme se bavili před dvěma sezonami, jestli budeme konkurenceschopní ve 2. lize. Vůbec bych se té soutěže nebál. Pokud ten tým zůstane pohromadě a vhodně se ještě doplní, tak budeme určitě silným soupeřem pro každého.

Když se zeptám hráčů, tak všichni si pochvalují opavskou partu. Je v tomhle kouzlo Opavy?

P.E.M.A. to není jenom mužské áčko, je to béčko, céčko, mládež, holky, všichni, kdo se pohybují kolem florbalu. Takže na té partě opravdu něco bude. Jsme v podstatě periferie Ostravy, kde se hraje nejvyšší soutěž. Někteří naši kluci by na to určitě měli, ale myslím si, že především kvůli té partě, která tady je, tak chtějí zůstat. A posunout svoji Opavu co nejvýše.

Velkou devizou jsou také fanoušci, do haly jich chodí hodně a hlavně jsou slyšet.

Mě to potěšilo už loni, kdy jsme hráli Pohár a chodila spousta diváků. Tuhle sezonu na nás chodilo dost i základní části a v tom play-up to gradovalo. V hale bylo okolo tří set lidí, byly bubny, povzbuzovalo se celou dobu, i když jsme zrovna prohrávali. Nám to strašně pomohlo.

Zní to jako fráze, ale opravdu to byl pro nás šestý hráč. Fandům za to moc děkujeme a doufáme, že nám zachovají přízeň i v 1. lize. Dokonce nás jedenáct statečných jelo podpořit i do Budějovic a byli rozhodně slyšet více než domácí. I oni se zasloužili o ten postup.

Florbal byl v Opavě dlouho taková popelka, v konkurenci fotbalu, hokeje, basketbalu, volejbalu. Myslíte si, že už vás veřejnost ve městě začíná vnímat?

Fotbal a hokej jsou fenomény, těm se těžko konkuruje. Basketbal má v Opavě obrovskou tradici, navíc se pomalu zase vrací na výsluní. I volejbal tu má velké podhoubí. Florbal je mladý sport a je to především o mládeži.

Když se nám bude rozvíjet mládežnická základna, tak se na ně budou chodit dívat rodiče, babičky, dědečkové, řeknou si to mezi sebou a přijdou se pak všichni podívat i na nás muže. My budeme za každého fanouška jenom rádi. Před plnou halou se hraje úplně jinak.

Vraťme se trošku do minulosti. Letos vám bude třicet, kdy jste se vlastně začal věnovat florbalu?

Můj florbalový začátek se pojí se vznikem B-týmu P.E.M.A. To byla sezona ročníku 2004/2005. Velkou zásluhu na tom má Pavel Rádek, který to opavské béčko tehdy vedl.

Vy jste předtím hrál volejbal, ty dva sproty jsou ale hodně odlišné.

(usmívá se) Je to úplně něco jiného, ale taky to byl kolektovní sport. Při volejbale musí být všechno preciznější, hrajete na jeden dotek, u florbalu si člověk může více pomoct, ale zase se musí běhat.

Jak vám šel ten přechod od volejbalu k florbalu? Nebo jste ten typ, kterému nedělá problém jakýkoliv sport?

Oba mí rodiče jsou sportovci, takže mě odmala k tomu sportu vedli. Hrál jsem fotbal za Kravaře, pak jsem si vyzkoušel stolní tenis, sportovní střelbu, a někdy ve třinácti jsme se s bráchou dostali k volejbalu. Ten jsem hrál asi do devatenácti.

Ale během toho jsme hráli ještě hokejbal, na střední škole trochu florbal. Tam se vlastně poskládala parta kluků, se kterými jsme jednou týdně začali chodit do tělocvičny. Přišli tam i kluci, co měli něco společného s P.E.M.A, vlastně na jejich popud se založil ten B-tým a už jsem byl v tom (směje se).

Na dnešní poměry jste s florbalem začínal dost pozdě…

To určitě, když začínáte v devatenácti dvaceti, není to úplně optimální. Dneska kluci začínají někde v přípravce, v elévech. Ale mi to nikdy nedělalo problém. Máme v týmu kluky, co hráli dlouho hokejbal, než přešli k florbalu, a tyhle sporty zas tak daleko k sobě nemají. To jetí hry je podobné. Já hraji středního útočníka a myslím, že se mi to dobře hraje právě díky volejbalu, člověk tam uplatní ten přehled.

Poslední tři sezony sice hrajete centra, ale začínal jste jako obránce. Co vám víc sedí?

Je pravda, že jsem začínal v beku, tehdy nebylo zbytí, protože všichni chtěli útočit, dávat góly. A mi to nevadilo, já jsem si vždycky v obraně dobře zahrál. No a pár sezon zpátky mě Martin Both posunul na centra, dal mi výborná křídla, se kterými nám to klape.

Vzpomněl jste spoluhráče, vaše řada je složená z těch „starších" hráčů. Je to pro vás výhoda?

Osu té pětice tvořili vzadu Jakub Kučera, já na centru a na křídle Michal Pavela. To jsou zkušení hráči, bývalí hokejbalisté. K nám se dříve točili hráči. Trenér nám dal na druhé křídlo Marka Dzieržu a sedlo nám to.

S ním se taky znám dlouho, hrál jsem s ním od svých prvních zápasů za béčko. Dokonce jsme spolu začínali v obraně. A jestli to je výhoda? Pro nás asi ano, jsme naladěni na podobnou vlnu, hrajeme to více v klidu, máme přehled na hřišti.

Měl jste nějaký sportovní vzor?

(směje se) Co se týká florbalu, tak asi ne. Já se snažím spíše si tu hru užívat, jsem rád, že můžu hrát s těmahle klukama, protože tady v Opavě se vytvořila perfektní parta, kde šlape jeden za druhého. Na nějaké cizí vzory fakt nehledím (usmívá se).

Momentálně jste ve stavu zraněných. Stalo se to v posledním utkání v Českých Budějovicích. Co se vám přihodilo?

Sel jsem do souboje o míček se soupeřem, on byl asi silnější, tak jsem odletěl, zamotala se mi hokejka pod nohy, navíc jsem škobrtnul o mantinel. No, a když jsem dopadl na zem, tak jsem pod sebou nechal ruku, a zlomil se mi malíček hned za kloubem, takže „blbá" zlomenina.

Už jsem s tím byl na operaci, takže mi to zpevnili dráty. Je to minimálně na čtyři týdny plus rehabilitace. Do konce května určitě hokejku do ruky nechytnu. Snad stihnu začátek letní přípravy.

Tomáš Solný Narozen: 1984
Post: střední útočník
Tým: SK P.E.M.A. Opava
Florbal hraje od: 2004
Největší úspěchy: 2012 - vítězství ve 3. lize, postup do 2. ligy, 2013 - čtvrtfinálová skupina Poháru České pojišťovny, 2014 - vítězství ve 2. lize divize IV, vítězství v play-up a přímý postup do 1. ligy

Autor: Pavel Habram

26.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Městské včely chová na jednom ze svých domů na opavském Dolním náměstí Jiří Štepáník.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Jedinečná konkatedrála prošla několika slohy

/HISTORIE/ Název konkatedrála je používán v případě, když má biskup dva sídelní kostely. První z nich se klasicky nazývá katedrála, druhý konkatedrála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení