V juniorech skončilo hodně hráčů, protože dosáhli mužského věku. „Budeme tvořit prakticky nový tým. Na soustředění byli skoro všichni, kterých se to týká, což je pozitivní. O to větší motivaci trénovat kluci měli, když věděli, že se na nich bude stavět.

Navíc se ukázaly i mladší talenty, s těmi se rozhodně počítá v blízké budoucnosti,“ hodnotil kemp trenér juniorů Pavel Habram a dodal: „Soustředění hodnotíme jednoznačně pozitivně. Makalo se nejenom na florbalových dovednostech, ale i na fyzičce. Ale samozřejmě nešlo jen o florbal, šlo i o utvoření party.“

Děvčata měla soustředění o týden později. Až na pár výjimek se sešla úplně všechna, která by měla zasáhnout do soutěží. To velmi pomohlo i týmovému duchu.

„Florbalové tréninky, které byly o hodně náročnější než v předchozích letech, jsme se snažili proložit i netradičními sporty a hrami, kterými se ještě utužil už tak dobrý kolektiv. Ale hlavní byl samozřejmě florbal. Holky si byly dobře vědomy, co je čeká. Budou hrát už tři soutěže, tomu odpovídalo i nasazení na každém tréninku, bylo maximální,“ uvedl trenér Přemysl Novák.

Tým nezůstal celých deset dní v Opavě, ale vyjelo se na kolech i ven do přírody. A zbyl čas i na přátelské utkání s Jeseníkem. Opavanky se rozdělily na dvě družstva – starší a mladší. Starší hráčky Jeseník porazily. Mladší po nadšeném výkonu dokázaly remizovat.

„Škoda, že se soustředění nezúčastnilo více florbalistek z Orcy Krnov, kde se tým rozpadl, a mají se připojit k P.E.M.Ě. Chtěli jsme, ať se tým dá dohromady jako celek právě tady. Ale i přesto musím být s těmi deseti dny naprosto spokojený. Na všech trénincích bylo znát obrovské nasazení, a to se pak úplně jinak trénuje.

Navíc to proběhlo ve velice příjemné atmosféře. Věřím, že si to hráčky, hráči, ale i trenéři docela užili,“ zhodnotil soustředění trenér Novák.

Nová florbalová sezóna je na spadnutí

Do začátku nové florbalové sezony zbývá necelý měsíc. Zasáhne do ní samozřejmě i opavská P.E.M.A., která zapojí do bojů už osm družstev v různých kategoriích. „Letos budeme mít v soutěžích osm týmů, kromě stávajících přibude ještě tým žen,“ uvedl předseda klubu Přemysl Novák.

Po loňském třetím a předloňském druhém místě ve třetí lize se chce mužské áčko poprat o postup do druhé ligy. „Tým na postup rozhodně máme, oproti loňsku jsme kádr posílili, zkvalitnili. Přišli Michal Pavela a Jakub Kučera, kteří skončili s hokejbalem, a navíc nám dorostli kluci z juniorky,“ osvětlil situaci Novák.

Jediným odchodem, který zatím visí ve vzduchu je Marek Dzierža. B tým bude doplněn o odrostlé i stávající juniory, tím se rapidně zvedne jeho kvalita. Šanci na postup rozhodně má. Novým týmem jsou ženy. Kádr opavských florbalistek by měl být rozšířen několika hráčkami z Orcy Krnov, kde se tým žen rozpadl.

„Holky spolu hrají už čtyři roky, takže se navzájem velice dobře znají. Těšíme se i na posily z Orcy. Cílem je hned první rok postoupit do první ligy, což v silách tohoto týmu rozhodně je,“ netají se ambicemi Přemysl Novák. Další ženský celek, juniorky, chtějí zopakovat svůj loňský postup do celorepublikového play off, všechno navíc bude obrovským úspěchem. P.E.M.A. zapojí do soutěží i dorostenky.

Toto družstvo bude sloužit především ke zkoušení nových talentů a ty pak chce připravit pro juniorskou soutěž. Družstvem, které má ambice nejmenší, jsou junioři. Mužstvo je postiženo velkými odchody. Dva ročníky přešly v rámci reorganizace ČfBU do mužské kategorie, takže se buduje takřka nový tým.

„Kluci se potřebují otrkat a získat zkušenosti, takže ze začátku to bude hodně těžké. Junioři můžou jenom překvapit,“ objasnil těžkosti Novák. V neposlední řadě se v soutěžích objeví i dvě družstva veteránů. „Po loňském neúspěchu je snaha zkonsolidovat oba týmy tak, aby hrály to, na co mají. Kvalitu věkem neztratily. A pak už se bude hrát, co roky dovolí,“ doplnil s úsměvem Novák.

Předseda S.K. P.E.M.A. pak uzavřel povídání: „Kdyby se všechny cíle podařilo naplnit, mohla by z toho být hodně úspěšná sezona. Mohl by k ní dopomoct i fakt, že budeme konečně trénovat na velkém hřišti regulérních rozměrů v hale na Mařádkově. No, každopádně zůstáváme nohama na zemi, všechny předpoklady musíme nejprve potvrdit na hřišti.“

Pavel Habram

Před přátelským utkáním s trenéry: Dolní řada: Veronika Káčová, Barbora Kahánková, Iveta Wolfová, Natálie Antalová, Pavla Bérešová, Nela Musálková. Horní řada: Jakub Poláš, Tomáš Solný, Pavel Habram, Radka Schreierová, Hana Černínová, Petra Zapletalová, Radka Přibylová, Martina Bernardová, Sabina Čermáková, Radana Kahánková, Kateřina Quittková, Pavel Rádek, Petr Sedlář, Přemysl Novák. Chybí: Tereza Apltauerová, Eva Dihlová, Dominika Ciosová, Kateřina Hulvová, Alice Petlachová, Lucie Winklerová, Zbyněk Ostrý.