Také z toho důvodu mu patří nejen čestné místo ve zdejším Park Golf Clubu Ostrava Šilheřovice, ale i v Síni slávy České golfové federace. Právě on se totiž postaral o založení šilheřovického hřiště.

„Byl to obrovský nadšenec do golfu. Často za ním cestoval z Českého Těšína do Mariánských Lázní. Napadlo ho, že by hřiště postavil také na Ostravsku. Dlouho hledal vhodnou lokalitu a nakonec se rozhodl pro zámecký park v Šilheřovicích. Ten byl v té době zdevastovaný," popisoval jeden z trenérů šilheřovického klubu Ondřej Chlebiš.

S výstavbou se začalo v roce 1968, na jaře příštího roku byla zkompletována hrubá stavba a během roku 1970 se zde uskutečnil první ročník Ostravského turnaje.

Jan Cieslar je v golfové síni slávy uveden především za dlouholetou organizátorskou, popularizační a trenérskou činnost. Golf byl v šedesátých a sedmdesátých letech v těžké neoblibě tehdejšího režimu. „Komunisté jej považovali za buržoazní sport a snažili se o to, aby se u nás neprovozoval. Tím spíš by se měla doceňovat práce a význam Jana Cieslara, který musel při jeho propagaci bojovat s úřady a různými institucemi," pokračoval Ondřej Chlebiš.

V Šilheřovicích se mohou pyšnit jedním z nejstarších hřišť v České republice. „V tomto ohledu jsou první Mariánské Lázně, po nich byly Karlovy Vary, následovala pražský Motol a čtvrté jsou Šilheřovice."

I když Jan Cieslar už zemřel, memoriálu se každoročně účastní jeho žena Alžběta. Také letošek nebyl výjimkou. V srpnu oslavila už osmadevadesáté narozeniny.

„Memoriál vždycky organizujeme tak, aby na ně vyšel a všichni jsme je mohli společně oslavit. Paní Cieslarová je i na svůj věk neuvěřitelně vitální člověk. Dokonce si s námi stihne i zahrát. Stále zvládne několik patů. U zrodu golfového klubu a hřiště v Šilheřovicích stála také ona.

Golf byl tenkrát u nás v plenkách. Vzhledem k tomu, že ovládala angličtinu, překládala různé příručky a knihy o tomto sportu. Přeložila spoustu vzdělávací literatury. Podílela se i na pořádání kempů pro děti. Jsme na ni neskutečně pyšní, stejně tak i na jejího manžela," pokračoval na adresu Alžběty Cieslarové Ondřej Chlebiš.

Dostala také velký narozeninový dort a během turnaje se nechala zvěčnit u rodinného stromu, jenž byl v zámeckém parku zasazen.

Výsledky Memoriálu Jana Cieslara: Kategorie A: 1. Ondřej Krupa, 2. Ondřej Chlebiš, 3. Zdeněk Navrátil. Kategorie B: 1. Pavel Vidura, 2. Eduard Turoň, 3. Jan Řehák. Kategorie C: 1. Květa Michálková, 2. Michal Toman, 3. Helena Mikulcová