„Tréninky máme třikrát týdně dvě hodiny, někdy míváme víkendové tréninky, ale to až s blížícími se závody,“ sdělila jedna z gymnastek Barbora Brodská, která je v týmu 13 let. Tento klub existuje v Opavě již několik let pod vedením trenérky Vladěny Hrbáčové, která děvčata připravuje jak na domácí závody, tak i na ty zahraniční.

„Myslím si, že je tento sport divácky velmi atraktivní, obzvláště na světové úrovni. Díky možnosti kreativně tvořit choreografie mě tento sport baví,“ řekla bývalá gymnastka a nynější trenérka Vladěna Hrbáčová. Ve světě v tomto sportu excelují Finky a Rusky.

Gymnastky se každý rok na jaře účastní několika domácích soutěží, které zakončí Mistrovství České republiky. Závodí se v několika kategoriích. Nejmladší gymnastky mají šest let a méně. Věková hranice je neomezená, nejstarší závodnice soutěží v kategorii ženy od 18 let.

Nejvíce družstev zastupují děvčata nižších věkových kategorií, s tím, že jeden tým musí mít 6-10 gymnastek a k tomu může mít dvě náhradnice. Skladby posuzují rozhodčí, které zastupují maximálně dva kvalifikovaní trenéři z každého oddílu.

Světové šampionáty jsou určeny pouze pro gymnastky v kategoriích juniorky a ženy. Děvčata z oddílu GK Sokol Opava, se zde kvalifikovala již 4krát, čímž dokázala, že se zde neztratí, a to hlavně díky jejich trenérce.

„V estetické skupinové gymnastice se mému družstvu podařilo jednou na MS skončit na 4. příčce a několikrát se probojovat do finále,“ dodala Vladěna Hrbáčová, která měla velmi úspěšnou kariéru gymnastky.

První šampionát, kterého se zúčastnily gymnastky, v juniorských kategoriích, se konal v Brně v roce 2016. Další rok vycestovaly do finských Helsinek, rok poté do maďarské Budapešti a minulý rok se Mistrovství konalo ve španělské Cartageně.

Tento rok se měla děvčata účastnit závodů v Česku i v zahraničí. Svou přípravu směřovala na Mistrovství Evropy v Moskvě, které se ale kvůli epidemii koronaviru muselo odložit stejně tak, jako závody na domácí půdě.