Nevídané hokejbalové drama

Opava /FOTOGALERIE/ – Čtvrtfinálová série první ligy mezi Opavou a Hodonínem zatím servíruje slušné hokejbalové menu. Hlavně druhý zápas nabídl pořádný adrenalin. Minutu a půl před koncem totiž Slezané o gól prohrávali, přesto dokázali utkání vyhrát. Tento klíčový moment může být pro celou sérii zlomový.

10.4.2012

SHC Opava - HBC Rigum Hodonín 3:2Foto: DENÍK / František Géla

SHC Opava - HbC Rigum Hodonín 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)

Slezané vstoupili do utkání bez svého nejproduktivnějšího útočníka Lukáše Přibyly, ale na hře domácích to příliš znát nebylo. Byli aktivnější, Hodonín přehrávali a hostujícího gólmana ve dvou případech zachraňovala tyč. Ujala se až nenápadná střela Vladaře od mantinelu. Vteřinu před první sirénou již bylo vedení Opavských dvougólové. V přesilovce se utrhl Christ a svůj samostatný únik korunoval brankou.

Na začátku druhé části hosté z přečíslení snížili, jenomže odpověď přišla na řadu o pár chvilek později, když z mezikruží prostřelil hostujícího gólmana Schreiber. V závěrečné třetině pokračoval boj, jak se na play off sluší, hosté dokázali zápas zdramatizovat tečovanou střelou, na kterou jinak dobře chytající Grufík nedokázal zareagovat. Nicméně víc už hráči Hodonína nedokázali a tak první duel vyšel vítězně pro Opavu.

Branky Opavy: Vladař, Christ, Schreiber
Opava: Grufík – Christ, Smuda, Vladař, Přikryl, Hendrych – Matěják, Štindl, Schreiber, Římský, Pavela – Capinský, Šindlář, Porubčanský, Málik, Palcer. Trenér: Vladimír Führich.

SHC Opava - HbC Rigum Hodonín 4:3 (0:0, 2:0, 2:3)

Druhý zápas nabídl vyrovnaný hokejbal. Hodonín hrozil z brejků a domácí naráželi na dobře zformovanou defenzívu hostů. V úvodní periodě branka nepadla, což ale v druhé periodě narušil blafákem Vladař, jenž využil odraženého míčku po střele Hendycha. Do přestávky se ještě trefil Porubčanský a vše se vyvíjelo dle opavských not.

Hodonín však zbraně nesložil a dvěma dalekonosnými střelami v třetí třetině vyrovnal. A když chvíli poté využili hosté hezkou tečí přesilovou hru, byl rázem stav opačný a byli to Slezané, kdo musel zase zabrat a tlačit se do vyrovnání. Hosté dlouho odolávali, ale zbytečnými fauly dali Opavě příležitost, kterou také domácí využili. Nejprve minutu a půl před koncem v power play vyrovnal dorážkou Matějákovy střely Štindl, načež z následné radosti Opavy přišel další zkratovitý faul hodonínských hráčů, kteří neunesli vyrovnání a nešetrně napadli Šindláře.

Následnou přesilovku ještě sudí po dalším faulu zdvojnásobili a nabídnutou příležitost dělovkou využil tři vteřiny před koncem zápasu Matěják – 4:3. Hosté, frustrováni touto situací, neudrželi nervy na uzdě a po závěrečném hvizdu obsypali rozhodčí. Na výsledku se již nic nezměnilo a Opava v sérii vede 2:0.

„Hodonín je nepříjemný soupeř, má spoustu kvalitních a zkušených hráčů, nicméně měli jsme více štěstí a myslím, že vedeme 2:0 na zápasy i kvůli jejich nedisciplinovanosti. Každý faul komentovali a to, co předvedli po druhém zápase, není hodno sportovců. Kdyby pískala méně benevolentní dvojice sudích, půlka hráčů Hodonína by dnes měla po sezoně. I tak si ale myslím, že série není zdaleka rozhodnuta a bude to ještě velmi těžké,“ uved ohlédl za dvěma domácími zápasy opavský útočník Václav Schreiber.

Branky Opavy: Vladař, Porubčanský, Štindl, Matěják.
Opava: Grufík – Christ, Smuda, Vladař, Přikryl, Hendrych – Matěják, Štindl, Schreiber, Římský, Pavela – Capinský, Šindlář, Porubčanský, Málik, Palcer. Trenér Vladimír Führich

'Já a hrdina? To ne,' smál se Aleš Matěják

Doslova infarktový závěr nabídlo druhé čtvrtfinálové utkání play off první hokejbalové ligy. Opava na svém hřišti porazila Hodonín 4:3, přitom ještě minutu a půl před koncem o gól prohrávala. Velký obrat režíroval zkušený obránce Aleš Matěják.

Třicetiletý zadák nejdříve nahrál Štindlovi na vyrovnávací branku, vítěznou pak vstřelil tři vteřiny před koncem sám. „Po dvou třetinách jsme vedli 2:0 a mysleli si, že vítězství už k nám dojde samo,“ začal o zápasu hovořit střelec vítězného gólu Aleš Matěják. „Hodonín ale ukázal, že má tým bojovníků. Zbraně nesložil, pomohly mu střely z dálky, najednou dokonce vedl a řada byla na nás,“ pokračoval třicetiletý obránce.

„Zdálo se mi, že v závěru začaly soupeři docházet síly, velký vliv na tom měla i jejich nedisciplinovanost,“ dodal nejzkušenější hráč opavského výběru. Slezané v závěru sáhli ke hře bez brankáře a vyrovnání bylo na světě. To ještě netušili, co přijde o pár okamžiků později. Dělovka Aleše Matějáka zajistila Opavě vítězství 4:3 a vedení v sérii 2:0.

Na otázku, zda se zkušený bek považuje za hrdinu, autor vítězné branky odpověděl: „Já a hrdina? To ne. Celý tým hrál dobře. Navíc soupeř neudržel v rozhodujících chvílích nervy na uzdě, a to byla voda na náš mlýn.“ Opavští se v sérii hrané na tři vítězné zápasy ujali vedení 2:0 a mají nakročeno k postupu mezi nejlepší čtyřku.

„Teď je řada na Hodonínu, hrají doma, pokud nechtějí, aby sezona pro ně skončila, musí obě utkání vyhrát, já věřím, že se jim to nepodaří,“ podotkl Aleš Matěják.

Opavský obránce se k hokejbalu vrátil po tříleté pauze a během chvilky se zařadil mezi nejlepší hráče celé soutěže. „Už to není jako dřív, tři roky jsem pořádně nic nedělal a to je znát,“ přiznává obránce, který v minulosti patřil i do širšího výběru reprezentace. Opavský tým má podle něj potenciál. „Máme v týmu mladé kluky, třeba naše třetí lajna, kde hráli Palcer s Malíkem byla dnes nejlepší. Naším největším problémem je, že málo trénujeme, protože docházka na tréninky není zrovna nejlepší,“ postěžoval si zkušený zadák.

Opavský hokejbal v minulosti hrával extraligu, dokonce vyhrál i Český pohár a dostal se do Evropy, bohužel teď strádá. „Tohle mužstvo by se o extraligu mohlo porvat, ale finance nejsou. To, že nejsou peníze máme v hlavách, a to je špatně. Místo toho, abychom se soustředili jenom na hru, řešíme peníze na rozhodčí, na výjezdy, a to není ideální,“ uzavřel Aleš Matěják.

10.4.2012
Radar. Ilustrační foto.

Na příliš rychlé řidiče budou v Hlučíně dohlížet další radary

Po rekonstrukci mají v domě na Horním náměstí vzniknout byty 4+1.
8

Vzniknou na „Horňáku“ nové byty?

Čtyřem obcím byly přiklepnuty dotace, dohromady skoro šest milionů

Nová víceúčelová hřiště, tělocvičny nebo oprava stávajících. Na to se mohou těšit v Melči, Šilheřovicích, Sudicích a Oldřišově.

KOOPERATIVA NBL: USK Praha - Opava 70:88

Čtvrtý zápas, čtvrté vítězství. Opavští basketbalisté mají na úvod sezony výbornou formu. Ve středu na Folimance vygumovali domácí Vysokoškoláky.

HOKEJ: Opava - Šumperk 3:2

Nečekaný výsledek se zrodil ve středu v Opavě. Domácí Slezan překvapivě porazil jednoho z druholigových favoritů Šumperk 3:2.