Mužstvo ze slezské metropole má za sebou kvalitní zimní přípravu, kterou z větší části absolvovalo v útrobách nové haly za tribunou G Městského fotbalového stadionu.

„Přípravu jsme tentokrát pojali poněkud poctivěji. Přece jenom minulý ročník byl dlouhý, náročný a končil Českým pohárem. Kluci si chtěli odpočinout. Celý leden až do půlky února jsme trénovali v hale. Chodila spousta hráčů. Doufám, že jsme nachystáni dobře.

V hale jsme měli k dispozici kvalitní vybavení pro tréninky a celkově výborné podmínky," popisoval kouč opavských hokejbalistů Jiří Christ, jenž vzápětí krátce rozebral také přípravný miniturnaj v Sudoměřicích: „Odehráli jsme dvě utkání. V tom prvním jsme zdolali Bratislavu poměrem 2:1 a ve finále jsme narazili na domácí sudoměřický celek, jemuž jsme podlehli 0:2.

Výkon ovšem nehodnotím vůbec špatně. Do té doby jsme totiž měli za sebou pouze dva tréninky na hřišti. Počasí nám moc nepřálo, snad se to brzy zlepší."

Systém soutěže se vloni změnil

Opava si v této sezoně musela zvykat na nový formát soutěže, která dříve byla rozdělena na západ a východ. Nyní české i moravské týmy hrají dohromady. Celkem jich je dvacet. Svěřencům Jiřího Christa se tak nevyhnou dlouhé přejezdy přes celou republiku například do Mostu nebo Ústí nad Labem.

„Časově i finančně to je velmi náročné. Většinou jedeme na dva dny. Hrajeme třeba v Mostě a o den později v Ústí. Jsme jediný opavský tým, který působí v takové soutěži a hraje ji zadarmo," mínil dále kormidelník SHC a jedním dechem dodal:

„Dříve se jezdilo normálně auty, teď si zařizujeme menší autobus zhruba pro dvacet lidí. Není to nic jednoduchého, ale kluci to naštěstí dělají pro to, že je to baví. Praktikuje se systém známý NHL. S některými týmy se v základní části například střetáváme pouze doma nebo venku. Vzhledem k dalekým přejezdům je to rozumné řešení."

Jiří Christ

Nikdo z hráčů na odchodu není

Žádné odchody směrem ven z kádru se očekávat nedají. Všechny opory, mezi něž patří třeba Přikryl nebo Lukáš Přibyla, nadále pokračují. „Lukáš je vystudovaný tělocvikář a některé tréninky v hale dokonce vedl on sám. Nikdo nemá v plánu končit, všichni pořádně dřeli a určitě to budou chtít prodat. Dojde také k několika stabilním posunům z dorostu. Týká se to třeba Brunovského, Blažka nebo Vaňka," poznamenal dále Jiří Christ.

Jeho týmu by mohla pomoci dvojice mladých hráčů, která se během podzimu dokázala vylízat ze zdravotních patálií. Jedním z nich je talentovaný obránce Tomáš Marek: „Byl to bek, který nastupoval v naší první formaci. V průběhu tuším třetího mistrovského zápasu ale utrpěl vážnou zlomeninu ramenního kloubu. Muselo se to řešit dráty, trénovat začal teprve nedávno, ale měl by už být v pořádku."

Podobně na tom je také Patrik Malík: „Také jeho sužovaly určité zdravotní problémy. Byly rovněž vážného charakteru, nyní už je ale v pohodě. Věřím, že tato dvojice nám pomůže zlepšit kvalitu mužstva a také výsledky."

Chtějí zlepšit koncovku

Prvním ze soupeřů SHC bude v neděli od 14.00 na hřišti v Kylešovicích výběr České Třebové. „Pokud hrajeme u nich, jsou zápasy vždy celkem vyhecované a hodně se vylučuje. Věřím však, že v našem domácím prostředí by to mohlo probíhat trochu jinak," připojil několik poznatků Jiří Christ, pro něhož je šesté místo dosažené v první půlce sezony částečným zklamáním:

„Nějakou velkou tragédii bych z toho nedělal, protože play off bude hrát šestnáct týmů, ale měli jsme na víc. Doplatili jsme především na vlastní nedisciplinovanost. Častokrát jsme se dopouštěli drobných a zbytečných faulů. Nejednalo se o žádné zákeřné zákroky, naopak rozhodčí oceňovali naši slušnost a ukázněnost, ale na menší přestupky proti pravidlům ve hře jsme nepochybně dopláceli. Na tomhle musíme zapracovat," vysvětloval.

Opavský kouč se během přípravy snažil zapracovat také na koncovce: „To je další problém. Často jsme hráli v oslabení, na něž museli chodit naši nejlepší hráči, kteří pak neměli dostatek sil. I kvůli zranění se musela prohazovat sestava, takže jednotlivé lajny nehráli dlouho pohromadě."