V Londýně se začalo pomalu. Tempo od třístovky diktovali Keňané, český mílař se držel na příznivé pozici, ale pak trojice Afričanů začala ostatním utíkat. Do poslední kola vbíhal Holuša šestý, ale ztráta na čelo narostla.

Dvě stě metrů před cílem běžel osmý, jenže v závěru předvedl atlet Dukly úžasný finiš. Dostal se na krásné páté místo, čímž překonal svého předchůdce Jana Kubistu, který se na prvním MS v roce 1983 umístil desátý. Zaběhl čas 3:34,89 a od bronzu ho nakonec dělilo pouhých 36 setin.

Možná trochu smůla, ale každopádně vynikající výkon. „Je to obrovský úspěch, byl to ohromně těžký závod. Keňané za to hrozně vzali, byl to úprk až do cíle. Zkusil jsem je stahovat, protože jsem věděl, že budou tuhnout. Páté místo na světě je krásné,“ říkal po závodě.

Dvojnásobný triumf slavili Keňané. Vyhrál lídr letošních tabulek Elijah Manangoi v čase 3:33,61 před Timothym Cheruiyotem. Holuša už v semifinále ukázal, že má vynikající závěr, a v neděli to zopakoval. V cílové rovince předbíhal jednoho soupeře za druhým, daleko za sebou nechal i trojnásobného mistra světa Asbela Kipropa z Keni.

Jakub Holuša: K medaili chyběl kousek. Páté místo je ale skvělé

Co je víc, halová pódiová umístění, nebo londýnské páté místo?

To se dá takhle krátce po závodě těžko říct… Ale asi bych se přiklonil k tomu, že tohle je větší úspěch.

Přesto, skončil jste 36 setin od medaile. Není to trochu smůla?

Před závodem bych páté místo bral všemi dvaceti, ale dneska jsem malinko zklamanej. Vím, že bronz má Evropan, Nor Filip Ingebrigtsen, a to mě malinko mrzí. Ne že bych mu to nepřál, ale vím, že šance na medaili byla.

Co říct k závodu?

Bylo to hrozně těžký. První kolo zahřívací. Říkal jsem si, to je pro mě výhodné, ale najednou přišel úprk. Keňani za to vzali neskutečným způsobem. Byl to sprint na 1100 metrů. Snažil jsem se držet, co to dá a přitom pořád běžet uvolněně. Říkal jsem si, že ostatní budou před cílem ztrácet a já je budu sbírat. Nakonec jsem jich posbíral docela dost, ale bohužel chybělo málo. K medaili chyběl kousek.

Neměl jste začít s finišem o něco dřív?

Dělal jsem, co jsem mohl. Opravdu. Už po osmistovce jsem si říkal, že toho mám plné kecky. Na kiláku jsem si říkal, ty brďo, to je hrozně rychlý. Snažil jsem se tempo pořád stupňovat, ale už mi tuhly nohy. Hledal jsem sílu, abych stupňoval rychlost.

Víte, kolik metrů vám scházelo, abyste doběhl pro bronz?

To jsou jen kdyby. Nechci spekulovat. Soupeři prostě byli lepší a já se jich neudržel. Musím jim poblahopřát. Jedeme dál, pro medaili si třeba doběhnu někdy jindy. Páté místo na světě je ale skvělé. Kdo by to čekal? Je to obrovský úspěch. Určitě nebudeme smutnit.

Máte za sebou tři kvalitní londýnská vystoupení. Jak byste je zhodnotil?

Jsem nesmírně rád za to, že se mi tady konečně sešla taková forma, jakou jsem si představoval. To znamená závodit až do konce, podat krásný výkon a předvést kvalitní výsledek. Pro českou běžeckou školu je to, myslím, jeden z nejlepších v historii.

Jaké máte další plány?

Za rok máme mistrovství Evropy. V Berlíně budu chtít ukázat, že patřím k nejlepším. Možná přichystám i malinkou změnu a zkusím něco nového.

Můžete to konkretizovat?

Uvažuju, že bych si k patnáctce mohl přidat i pětku. Třeba si ji zkusím na jaře, a když to nebude úplně špatné, běžel bych v Berlíně obě tratě. Na Evropě se běhá takticky a s mými schopnostmi v závěru je možné všechno. To je ale ještě daleko. Spíš je to zatím jen myšlenka v hlavě.