Mezi ženami triumfovala Martina Žáčková, mezi muži pak Jan Pecka. „Do desetikilometrového závodu jsem nastupovala s tím, že to jen zkusím a rozjedu se na půlmaraton. Cukla jsem holkám hnedle po startu a nikdo se nechytl, tak jsem si odjela sólo jízdu a vyhrála. Byl to fajn pocit,“ tak krátce shrnula Martina Žáčková závod kategorie fitness.

V celkovém pořadí dojela Martina sice až jedenáctá, ale protože ji předjeli jen samí muži, mezi ženami ji čekala zlatá medaile. Desítku zajeli skvěle i další dva Opavané, kteří mezi šestatřiceti závodníky zkoušeli štěstí. Tomáš Foltýnek, který dojel mezi muži desátý, a Šárka Hlavatá, mezi ženami šestá.

Vrcholem dne ale byl půlmaraton, započítávaný do pohárového seriálu. Také na jeho startu měly Sportovní Kurzy.cz tři své reprezentanty. Před startem bylo velkou neznámou počasí. Slunce sice zářilo, ale mraky v dáli neslibovaly nic dobrého. Nastala téměř hamletovská otázka: Mokrá, nebo suchá kola?

„Na půlmaraton hodně lidí přehodilo kolečka na mokro, ale já ne. Myslela jsem, že to počasí vydrží. Vydrželo, ale jen nějakých čtrnáct kilometrů… Nevadí, pátý flíček byl pro mne po vítězství na desítce také hodně fajn,“ shrnula jedenadvacítku Martina Žáčková, která za nejlepší ženou Nicol Hlůžkovou zaostala o dvě minuty.

Podíváme-li se na časy jednotlivých kol, až do čtrnáctého jela Martina průměrně 2:23, s příchodem deště ale najednou zpomalila až na 2:45 na kolo. Kdo měl mokré obutí, prostě tentokrát vydělal.

Na suchá kola ale vsadil také Jan Pecka, Opavan, který po závodě v Brně průběžně vede celkové pořadí poháru. Podobně jako Martina na desítce, také Honza na jedenadvacítce odjel celý závod na čele prakticky sám.

„Nasadil jsem tempo hned od začátku, a soupeři to neakceptovali. Tak jsem si to odjel sám a poslední tři kola, už za hustého deště, jsem jel na jistotu. Před druhým v pořadí jsem měl v cíli více než dvouminutový náskok,“ popisuje svoji taktiku Jan Pecka. I on ale s příchodem deště zpomalil: „Ano. Jel jsem suchá kola, a aby toho nebylo málo, tak extra tvrdá. Přechod byl takový, že jsem zpomalil asi o šest vteřin na kolo,“ říká opavský bruslař.

Nicméně právě jemu patřil nejrychlejší čas závodu, a upevnil si tak před posledním závodem v Račicích své vedení. To ale nijak nepřeceňuje. „Těžko říci, jestli to dotáhnu do konce. Znáte to, neříkej hop, dokud nepřeskočíš. Bodování seriálu je nastavené tak nevýhodně, že stačí jedna technická závada a vše je minulostí. Pokud se ale nestane nic neočekávaného, snad se mi podaří Českomoravský pohár letos vyhrát,“ vyhlíží dopředu Jan Pecka.

Dvaadvacátý celkem a pátý ve své kategorii skončil druhý z Opavanů na trati Jiří František. I on měl závod skvěle rozjetý, pak ale také zpomalil a časy okolo 2:40 na kolo ho posunuly dozadu.

Nedělní program v Liberci pak zpestřil druhý ročník extrémního vrchařského závodu To dáš!. Pod tímto závodem se neskrývá nic jiného než vyjetí na vrchol Ještědu v délce tři kilometry. Tam se nakonec dostalo celkem 37 bruslařek a bruslařů. Nejrychleji to zvládl Petr Vašek (Inlajn.cz), který byl nahoře za 13 minut a 22 vteřin. Čtvrtý nejrychlejší byl Opavan Jan Pecka (Sportovní Kurzy.cz, čas 14:03), který to po závodě komentoval slovy: „Se svými váhovými parametry je zázrak, že jsem se tam vyplazil tak rychle.“

Jiří František skončil devatenáctý a shodně s rovinovým závodem uspěla i Martina Žáčková, která byla mezi ženami pátá. Nahoru se dostal i Tomáš Foltýnek, který obsadil 23. místo a Šárka Hlavatá, která dojela v jedenáctém nejlepším čase mezi ženami.

Výsledky závodu na 21 km (celkové)
Muži: 1. Jan Pecka (Sportovní Kurzy.cz, čas 38:54), 2. Jakub Leščinský (SRC Košice, 40:51), 3. Martin Kuchař (ISC Praha, 40:55), Petr Kovář (Svitavy, 40:55), 5. David Novák (ISC Praha, 40:56), 22. Jiří František (Sportovní Kurzy.cz, 48:25)
Ženy: 1. Nicol Hlůšková (TJ Žďár nad Sázavou, čas 45:07) 2. Eva Šodková (ISC Praha, 45:16), 3. Karolína Nováková (Giga sport ISC team / Praha, 46:37), 4. Kamila Nováková (Gigasport ISC team / Praha, 47:07), 5. Martina Žáčková (Sportovní Kurzy.cz, 47:19)