Účastníky čeká zhruba třináct kilometrů dlouhá trať. Start je před Obchodním centrem Breda & Weinstein, bruslaři projedou Husovou, Olomouckou nebo Krnovskou ulicí. Zamíří také do Kateřinek, odkud naberou směr Knihovna Petra Bezruče, Tyršův stadion, jejich další jízda se stočí k Rooseveltově ulici a skončí opět před OC Breda.

Během čtveřice loňských jízd se průměrný počet bruslařů zastavil na čísle 542. I letos by se organizátoři chtěli pohybovat v podobných číslech.

„Bruslařská sezona na evropské půdě je pravidelně zahajována velkou inline jízdou v Berlíně. Také v letošním roce jsem se jí zúčastnil, proběhla na začátku dubna. Na start se postavilo asi 1300 bruslařů a 36 tisíc běžců. V Opavě ji zahájí květnová noční jízda.

Nese podtitul Květinová. Kdo se připojí v duchu této tématiky, bude odměněn," popisoval zakladatel Blade nights Opava Jan Krejčíř, který je nejen ve Slezsku ale i na Moravě považován za jednoho z největších odborníků na inline.

Pořadatelsky dohlíží také na další bruslařské akce, které se v průběhu roku ve slezské metropoli uskuteční.

„Ve druhé polovině června je na programu čtvrtý ročník školního inline poháru. V létě zde proběhne rychlobruslařské soustředění s názvem Speedskating Summit. Pomyslným vrcholem se stane také finále Moravské inline tour, které připadá na 11. září do Městských sadů," posunul se dále muž, jenž stojí v čele opavského bruslařského klubu Luigino.cz, mimochodem největšího inline oddílu u nás.

Blade nights Opava 2016>> sobota 14. května - květinová
>> sobota 4. června - balónková
>> sobota 23. července - rocková
>> sobota 10. září - závodní (začátek vždy v 19.00)

Další inline akce na území Opavy>> 22. června - Školní inline pohár Opava
>> 21. – 24. července - Speedskating Summit Opava 2016
>> 11. září - Finále Moravské inline tour
>> září - Závody v rámci Evropského týdne mobility (podzemní garáže OC Breda)

Jan Krejčíř: Opava je Mekkou inline u nás

Jan Krejčíř je zakladatelem večerních vyjížděk na kolečkových bruslích v Opavě, tzv. Blade Nights.

Večerní jízdy na inline bruslích poprvé viděl před lety v zahraničí a řekl si, že něco podobného by bylo skvělé udělat také v Opavě. Od té doby ovšem uplynulo dvanáct let a Jan Krejčíř už v současnosti má přesně naplánovaný program letošní Blade Nights Opava.

„Vzpomínám si, že první jízdy se zúčastnilo celkem devětadevadesát lidí," vracel se v čase zpět.

Honzo, kde jste vlastně vzal inspiraci pro to, abyste večerní jízdy na kolečkových bruslích zorganizoval?

Viděli jsme to v okolních státech. Zmíním například Bratislavu nebo Vídeň. Chytilo se to tam neuvěřitelným způsobem. Řekli jsme si, že by bylo perfektní něco podobného zorganizovat také u nás.

V Opavě se to ujalo hned na začátku?

První jízdy se zúčastnila necelá stovka bruslařů. Zájem a účast však začala prudce stoupat. V jednom ročníku jsme dokonce uspořádali Blade Nights dvacet sobot za sebou. Bylo to však neskutečně náročné, spousta zařizování, zajištění samotných vyjížděk a sehnání dostatečného počtu organizátorů.

Později jsme se to rozhodli uspořádat jednou měsíčně a dost. U tohoto modelu jsme pak zůstali.

Už jste to trochu nakous. Co všechno je při takové jízdě městem potřeba zařídit? Trasa po Opavě přece jenom měří třináct kilometrů.

Naštěstí se v tom pozitivním slova smyslu projevuje fakt, že už to děláme dvanáct let a není to tak náročné jako třeba v průběhu prvního ročníku. Pravidelně musíme získat povolení zhruba osmi různých institucí. Největší problém je s tím, že každá silnice spadá pod něco jiného. Jedna je Správy silnic, druhá zase Ředitelství silnic a dálnic.

Člověk to musí zařizovat s dostatečným předstihem. Je nutné sehnat dostatek lidí do organizátorského týmu. Vše nám ale ulehčuje fakt, že to pořádáme dlouho, víme, na koho se obrátit, jak postupovat a tak dále.

Jsou noční vyjížďky pouze specialitou slezské metropole, nebo se s něčím takovým můžeme setkat i v jiných městech České republiky?

Ne, Opava je v tomto opravdu specifická. Nikde u nás se to nekoná v takovém rozsahu jako nárazová akce. Nikde se nemůžete projet na třináctikilometrové trati. Od 20 do 22 hodin se jezdí třeba ještě v Porubě, ale tam se krouží stále dokola po okruhu, který má tři kilometry.

V Opavě mají Blade Nights tradici a lidé se jich hojně účastní. A to pozor, nejen místní. Sjíždí se sem lidé z celého Česka.

Dá se tedy Opava označit za jakousi Mekku „inlajnu" u nás?

Myslím si, že Opava je na mapě českého „inlajnu" jasná jednička. Před nedávnem ČT sport odvysílala další díl pořadu Na slovíčko. Michal Dusík v něm zpovídal předsedu Českého svazu kolečkového bruslení Martina Máčela. Když se zmiňovaly největší, nejlepší či třeba nejnavštěvovanější inline akce u nás, vždycky zmiňoval Opavu. Tohle člověka potěší.

Nesou na zpopularizování tohoto sportu v Opavě podíl právě i večerní vyjížďky?

Stoprocentně. Na prvních ročnících jsme se setkali hlavně s fitness sportovci. Tito lidé jezdí stále, ale po těch dvanácti letech už na sobě mají kombinézu, zajímají se o to na profesionální úrovni a k „inlajnům" lákají i ostatní.

Vám je v současnosti pětatřicet let. Kdy jste se vůbec dostal ke kolečkovým bruslím?

Bylo mi tehdy osm nebo devět let. Tehdy na výběr moc nebylo, jezdil jsem na klasických plastových bruslích. Daleko víc jsem k tomu přičichl až jako vysokoškolák na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Absolvoval jsem zde sportovní kurz a později se podílel také na napsání knížky, která shrnovala metodiku inline bruslení. Byla to vlastně má diplomka.

Následně přišly první závody v Česku nebo Německu. Závodit jsem začal poměrně pozdě až někdy v osmnácti letech. V našem oddílu Luigino.cz vidíme, jaký je rozdíl, když dítě trénujete odmala. Naši svěřenci, které jsme vedli od útlého věku, nás trenéry ve čtrnácti patnácti letech hravě strčí do kapsy.

Váš oddíl je největším inline klubem u nás. Kolik má vlastně členů?

V současnosti jich je devětašedesát. Větší polovinu tvoří závodníci ve věku do osmnácti let. Nezdá se to, ale už má svou tradici, letos slavíme desáté výročí.

Kromě spousty dalších inline aktivit organizujete také řadu akcí nejen ve Slezsku ale i na Moravě. Co letos pro vás v tomto ohledu bude vrcholem?

Půjde o finále Moravské Inline Tour, které se uskuteční v Opavě. Sjede se k nám špička tohoto sportu a bude se na co koukat. Tuto sérii tvoří celkem čtyři závody. Tři se jedou na Moravě, jeden pak na Slovensku. Opavský díl je v plánu v neděli 11. září. Den předtím se uskuteční poslední Blade Nights. Je to tak schválně proto, aby se závodníci, co pojedou finále, mohli předtím zúčastnit i večerní vyjížďky.

Hodně velkým specifikem byly i závody v podzemních garážích OC Breda. Proběhnou také letos?

Ano, jsou v plánu v září během Evropského týdne mobility. Je to akce pro děti. Jedná se o skvělé propojení outdoorového sportu s indoorovým prostředím. Výborný na tom je fakt, že akce se uskuteční za jakéhokoliv počasí. Žádný mokrý asfalt nehrozí.

Nejde přitom pouze o opavskou záležitost. Přijedou například i děti z Hlučína a širokého okolí. Zúčastní se ho také handicapované děti z organizace Sirius. Podle mě je dobré, když přijdou do kontaktu s těmi zdravými. Dojde k takovému propojení.