Nová huť přijela do městské víceúčelové haly oproti minulým zápasům v pozměněné sestavě. Nastoupili noví hráči, jako Antoine Hood nebo Dwight Burke. Společně s Markem Stuchlým, Mikem Mitchellem a Lukášem Palyzou hlavní měrou přispěli k výhře svého týmu.

„Trenér nám je ukazoval na videu. Připravovali jsme se poctivě, ale obrana nám nevycházela. Jejich hra je trochu jiná, ovšem určitě jsme je měli porazit,“ vysvětloval pivot domácích Jakub Blažek. Ten se v sobotu řadil k nejvytíženějším basketbalistům eskadry trenéra Davida Klapetka.

V prvním poločase dokonce nasázel čtrnáct bodů. Víc ani z hostující strany nikdo nezaznamenal. Vzhledem k výsledku ale tento údaj nemá z Blažkova pohledu téměř žádnou hodnotu: „To bych nechal bez komentáře. Někdo body dává, ale nyní je to skutečně bezpředmětné.“

Úvodní dvě čtvrtiny mnoho basketbalové krásy nepobraly. Druhá půle byla do posledních minut neuvěřitelně napínavá a otevřená. Přesněji do doby než za trojkovým půlkruhem začali úřadovat Mitchell s Palyzou. Ostravští nastřádali menší náskok, který už udrželi.

„Nehodnotí se mi to dobře. Mysleli jsme si, že dneska vyhrajeme. Bohužel se tak nestalo. Od začátku náš celek nebyl v obraně důsledný. V útoku jsme se jakž takž drželi, ale nedařilo se nám jej ubránit,“ doplnil pivot domácího výběru, a ještě se zabýval problémem při střelbě za dva.

Zdaleka ne všechny pokusy Opaváků totiž proletěly obroučkou. Je to velká škoda, protože šance byly mnohdy stoprocentní: „To patří ke hře. Stane se, že se volné pozice nepovede proměnit. Možná mohou mrzet šestky, kde se hází bez obránce, ale dneska to bylo skutečně o defenzivě. Každý byl o krok pozadu, a pak jsme se snažili zastavit hráče, který šel sám. Většinou z toho ještě ke všemu vznikl koš s faulem.“

Na tomto místě se přímo nabízí otázka, co dál. Na čem bude muset Opava zapracovat? Vždyť příštím soupeřem je silný Děčín. „Přístup, nasazení. Snažit se ubránit protihráče v soubojích jeden na jednoho. Z toho vycházet a ostatní přijde samo,“ dodal Jakub Blažek.

Opavský celek společně s Kolínem a pražským USK bojuje o konečné šesté místo tabulky a nejpřijatelnějšího protivníka pro play off z trojice Nový Jičín, Nymburk a Prostějov. Tahle ztráta hodně mrzí a do vyřazovací části z toho může vzejít fenomén českého basketbalu posledních let – Nymburk.

„Stát by se to mohlo, ale doufejme, že ne. Snad tenhle scénář nenastane a vybojujeme si to sami,“ zakončil pivot Opavy.

Martin Vaňák: 'Za nezdarem stála špatná obrana'

„V první půlce slabé nasazení a špatná obrana. Nedali jsme lehké koše, lehké šoupáky. Vstup do druhého poločasu byl trošku lepší. Bojovali jsme, jenže Palyza nám nasázel tři rychlé trojky, což nás položilo. Zápas byl vyrovnaný. Pořád jsme se s Ostravou přetahovali o vedení, ale v závěru chybělo i štěstí. Tam nám utekli o pět nebo šest bodů,“ komentovalo opavské křídlo Martin Vaňák.

Ovšem co stálo za zrodem ostravské výhry? Odpovědí se nabízí víc. Svůj podíl stoprocentně nesla spousta neproměněných dvojkových pokusů, ale opravdový důvod vzápětí odhalí hráč s jedenadvacítkou na dresu: „Problém sobotního zápasu byla naše obrana. Inkasovali jsme 97 bodů, což by se doma určitě nemělo stávat.“

Zdálo se, jako by proti Opavě nastoupila úplně jiná Ostrava než v předchozích zápasech. Nejlepším hráčem utkání byl zvolen Marek Stuchlý. Úřadovali také Mike Mitchell a dvojice posil Antoine Hood a Dwight Burke. „Je pravda, že mají jiné hráče. Podlé mého se v současnosti zlepšili. Takhle hrát jsem je viděl poprvé,“ posunul se dále v rozhovoru Vaňák a vyjmenoval, v čem Nová huť dělala jeho týmu největší potíže:

„Proměňovali trojky, koše s faulem, rychlé protiútoky. Špatně jsme se posouvali v obraně. To je asi hlavní důvod prohry.“

Opavský křídelník si nevedl vůbec špatně. Nastupoval zejména až v druhém poločase, ale i tak zaznamenal deset bodů a na palubovce pobyl něco málo přes dvanáct minut. „Spokojený se svým výkonem můžu být, ale v souvislosti s porážkou nezáleží na tom, jak kdo hrál,“ pokračoval.

V určitých chvílích hrál Martin Vaňák až za hranicí sebeobětování. Bezostyšně se vrhal po míči a hned ve dvou případech skvěle zastavil akci hostů. „Snažil jsem se plnit pokyny trenéra a dvakrát jsem šel takhle po míči. To k tomu patří,“ odhalil. Mimo to také nádherně zasmečoval.

Na koši zůstal efektně viset, až některé obstoupil strach z toho, že se obroučka snad utrhne: „U mě je to nejjistější způsob, jak skórovat, ale bohužel se ke smečím moc nedostávám.“

Prohra s Ostravou může domácí hodně mrzet. Před play off má každý bod cenu zlata. A čím horší výchozí postavení, tím logicky i těžší soupeř pro vyřazovací část. „Tento zápas jsme měli vyhrát, protože náš tým s tím počítal. Nyní budeme muset udělat všechno pro to, abychom v úterý porazili Děčín,“ zauvažoval Martin Vaňák a na úplný konec ještě zavzpomínal na nedávné vítězství s Poděbrady, kde naopak Slezané herně excelovali:

„V Poděbradech jsme podali dobrý výkon právě v obraně. Kluci běhali, bojovali, přebíhali. Všechno bylo úplně v pohodě.“

Petr Dušek