V Paříži měl startovat i další Opavák Michal Balner, jenže na mítinku v Doněcku si poranil dlaň a vize zúčastnit se vrcholu halové sezony se rozplynula jako pára nad hrncem. Na pařížském tartanu se proto objeví jen Holuša.

Velký výsledek cítí ve vzduchu jeho dřívější kouč ze Sokola Jan Škrabal. „Formu naladil skvěle. Myslím si, že se od něj máme na co těšit,“ prognózoval právě Škrabal. Naše redakce zastihla atleta pražské Dukly na telefonu a položila mu několik otázek.

Kubo, šampionát startuje už v pátek. Jak je to s vaší současnou formou? Jste dostatečně připraven?

Už jsme téměř hotovi. Všechno dolaďujeme. Za týden to bude ideální. Do Paříže odlétáme ve středu ráno. (rozhovor vznikl v neděli večer, pozn. redakce)

Před startem halové sezony jste laboroval se zraněním Achillovky. Už je vše v pořádku?

Achillovka je vyléčená. Kdybych cítil, že tomu tak není, Paříž bych vynechal. Zranění mě však již vůbec netrápí.

Nakonec padla volba na patnáctistovku. Souviselo to s tím, že jste měl letos natrénováno více objemově?

Bylo to jednak tím a také hrálo svou roli to, že jsem se na žádné vrcholné akci patnáctistovky nezúčastnil. Narozdíl od osmistovky. Chtěl jsem si to vyzkoušet a pařížský šampionát je ideální příležitost.

Neměl byste větší šance přece jen v běhu na 800 metrů? V posledním roce jste se této trati věnoval nejvíce. Máte s ní určité zkušenosti.

Tohle je spekulativní. Letos není jasný favorit. Hned osm lidí zaběhlo čas pod 1:47 min. Vím, že na patnáctistovce není na tom nikdo rychlostně tak jako já. Jednou jsem si tuto trať chtěl vyzkoušet, volba padla zrovna na Paříž.

Znamená to, že kdybyste na HME uspěl, zaměřil byste se na patnáctistovku i ve zbytku sezony?

To ne. Chtěl jsem si ji ozkoušet do budoucna. Vědět, jak na tom jsem.

Co ambice? Mohl byste si v Paříži dojít pro titul evropského šampióna?

Nejde to takhle říct, protože dostat se do finále bude velice složité. Z rozběhu se jde totiž rovnou do finále. Pokud se mi povede postoupit mezi nejlepší, chtěl bych skončit nejhůře pátý. Věřím, že uplatním svou rychlost.

Kdo bude patřit k největším favoritům?

Při absenci domácí naděje Mehdiho Baaly to budou španělští běžci, někdo z dalších Francouzů. Je tam i jeden Polák. Závod zkrátka bude otevřený.

Splní pařížské mistrovství očekávání, která jsou do něj vkládány?

Myslím si, že to bude zase super. Západní země v tomto ohledu mají určitým způsobem nastavenou úroveň a ta se opět dodrží.

Naposledy jste si zaběhl kilometr na mítinku ve Stockholmu. Ve velké konkurenci jste obsadil šesté místo. Panuje s umístěním a předvedeným výkonem spokojenost?

Běžel tam třeba Kaki. Prostě světová špička na středních tratích. Afričani nám ze začátku utekli a mezi mnou a jejich skupinou vznikla asi dvacetimetrová díra. Táhl jsem to pak sám. Za mnou běžel Marcin Lewandowski. Využil mě jako svého vodiče a 150 metrů před cílem mě předběhl. Byl to takový závod o ničem.

A to i přesto, že jste si na kilometru vytvořil nový osobák časem 2:19,94?

Tuto trať jsem mockrát neběhal, takže nebylo příliš mnoho možností, jak své maximum překonat. Byl to takový trénink. Osobák z tohoto kilometru beru s rezervou.

Před týdnem se konalo domácí halové mistrovství dospělých, kde vaše jméno chybělo. Bylo to dáno tím, že jste se šetřil na Paříž?

Předtím jsem se účastnil osmistovky ve Stuttgartu, kde jsem nastoupil víceméně z obecné přípravy. Řekli jsme si, že uděláme kvalitní tréninky a deset dní jsem naplno trénoval. Pak přišla i pozvánka do Stockholmu. Během HMČR jsem si chtěl odpočinout. Na domácí půdě mi chybí konkurence, proto jsem před evropským šampionátem nechtěl zbytečně plýtvat silami. Raději následně padla volba na Stockholm.

Petr Dušek