Bývalý atlet opavského Sokola v současnosti závodí pod dozorem trenéra Josefa Vedry v Dukle Praha. V posledních dnech jde jeho forma nahoru. Všechno odstartovalo mezinárodním podnikem ve Vídni, kde Holuša časem 1:46,96 min splnil limit pro Halové mistrovství světa v katarském Dauhá.

Následoval fantastický běh v Karlsruhe, kde se zlepšil takřka o vteřinu. Výkon 1:46,09 je opravdu fantastický a znamená pro něj osobní maximum. Do třetice všeho dobrého z toho i v sobotu ve Stuttgartu byl čas pod 1:47, konkrétně 1:46,82. Celkově obsadil druhé místo za Abubakerem Kakim. A to se ještě těsně před závodem necítil zrovna ve své kůži.

„Asi slyšíte, že můj hlas není optimální,“ říkal naší redakci do telefonu Jakub Holuša a pokračoval: „Je pravda, že můj výkon to nějak neovlivnilo. Na startu jsem na to vůbec nemyslel, i když to nebyl můj den. Nejednalo se o nic, co by mě muselo nějakým způsobem znervózňovat.

V Karlsruhe se mi běželo lépe, ale i tak jsem rád, že jsem dokázal potvrdit dobré výsledky. Mám z toho opravdu radost.“ V Karlsruhe skončil druhý za olympijským vítězem z Atén na půlce Jurijem Borzakovským. To samé platí i o mítinku ve Stuttgartu, kde osmadvacetiletého Rusa vystřídal již zmíněný Kaki.

Oba budou patřit k hlavním adeptům na zlaté medaile na březnovém HMS v Dauhá.

Bývalý trenér Jakuba Holuši z opavského Sokola Jan Škrabal však upozorňuje: „Samozřejmě kromě Borzakovského nebo Kakiho tu budou i další, jenže Keňané nebo afričtí běžci obecně nejsou na halu zvyklí. V hale je na všechno méně času, méně místa. Běžec musí daleko více přemýšlet. Musí umět rychle akcelerovat apod.“

Stejného názoru je i sám atlet. „Je třeba okamžitě reagovat na některé podněty. Člověk se nesmí nechat zavřít. Vše se pak hůře dohání. V hale máte menší počet drah a cílová rovinka je také podstatně kratší. Co se týče taktiky, jsou halové půlky rozhodně náročnější,“ vysvětloval Holuša.

Pro něho samotného nebylo až tak zvláštní, že pronásledoval závodníky jako Borzakovského nebo Kakiho. „V závodě se soustředím na sebe. Neřeším, kdo běží před mnou. Jde o můj čas. Borzakovského jsem v Karlsruhe zaregistroval až na cílové rovince,“ pokračoval.

Jakub Holuša mohl ve Stuttgartu i v Karlsruhe běžet v naprosté pohodě. Vždyť limit pro mistrovství světa už měl v kapse. „Pro atleta je nejlepší si zajistit limit co možná nejrychleji. Je to stěžejní akce. V dalších závodech si to můžu spíš zkoušet a nehledět zase až tak na čas po jednotlivých kolech,“ prozradil bývalý běžec Sokola Opava.

A jelikož katarský světový šampionát je na programu již za měsíc, byla by chyba nepoložit otázku, jaké jsou Holušovy ambice? „Konkurence bude obrovská. Mým cílem je jít co nejdál,“ uvedl.

S názorem přispěchal i Jan Škrabal. „U Kuby dělá hodně psychická pohoda. Každopádně momentálně běhá fantasticky. Myslím si, že finále by z toho být mohlo,“ dodal.

Nejbližší program Jakuba Holuši ještě není přesně známý. Jisté je jen to, že tento týden závodit nebude. Další podnik by připadal v úvahu až dvacátého února. „Teď budu trénovat spíše individuálně. Zaměřím se trochu více na objem, u čehož si i víc odpočinu. Chtěl bych se příští sobotu zúčastnit halového mítinku v Birminghamu. Ještě to však nemám definitivně potvrzené,“ zakončil.

Trenér Sokola Opava Jan Škrabal se na závěr zamyslel, proč právě teď jde Holušova forma nahoru. „Všichni víme, že Kuba přestupoval z Opavy do Dukly Praha. Přechod pro závodníka není nikdy lehký. Musel si zvyknout na jiné tréninky. Kuba je maximalista. Na trénincích si vždycky přidá o něco navíc.

Teď se však dle mého názoru začíná projevovat dobrá příprava pod trenérem Josefem Vedrou,“ zhodnotil.

Petr Dušek