Bývalého atleta Sokola Opava jsme zastihli chvíli po tréninku. „Zrovna jsem byl vyklusávat. Do konce týdne budu doma ve Zlatníkách. Tady na venkově jsem si naordinoval odpočinkový režim. Sem tam pomůžu s něčím taťkovi na zahradě. Je to taková pohoda," konstatoval Jakub Holuša.

Už v pondělí jeho život dostane nový rozměr. Jeho současný klub Dukla Praha mu nabídla možnost absolvovat vojenský výcvik. Aktuálně nejlepší český osmistovkař neváhal a na začátku příštího týdne se bude hlásit ve Vyškově. „Obléct uniformu byl pro mě vždycky sen. Podařilo se to Báře Špotákové nebo Romanu Šebrlemu. Dukla takovou možnost dává jen medailistům z velkých akcí. Letošní stříbro se mi už nemusí povést zopakovat, proto byla má volba jasná," pokračoval.

Jakub Holuša zůstane ve Vyškově přesně jeden měsíc. Pak bude převelen do Prahy a poté, co absolvuje další dva měsíce výcviku, stane se profesionálním vojákem: „Plnohodnotnou atletickou přípravu začnu s měsíčním zpožděním. Ve Vyškově udělám nějaký trénink možná někdy večer. Těžko říct, jaké budou možnosti. Beru to i tak, že tělo po náročné sezoně potřebuje odpočívat. Chci psychicky i fyzicky trochu vypnout."

Výcviku se nebojí

Poslední Holušova věta v žádném případě neznamenala, že by se na Moravě flákal. Tréninkové dávky z Dukly, k tomu však bude mít asi i vojenský výcvik daleko. „S fyzičkou nemám problém. Trošku se bojím akorát brzkého vstávání. Na to nejsem zvyklý (smích). Myslím si, že tohle by mi mohlo otevřít i cestu někam jinam," mínil.

Přípravu na novou sezonu zahájí tedy s měsíčním zpožděním. Bývalý svěřenec trenéra Jana Škrabala z opavského Sokola věří, že to žádný negativní vliv na výsledky mít nebude: „Samozřejmě není to úplně ideální, ale musím se s tím nějak poprat. Jak jsem již řekl, taková nabídka se neodmítá."

Trápily ho kyčle

Poslední letošní mítink Jakub Holuša absolvoval ve Varšavě. Doběhl na pátém místě, ale dlouhá sezona si vybrala svou daň.

„Odmalička mám problém s kyčlemi. Naposledy jsem se s podobnými problémy potýkal před čtyřmi lety. Kyčle mám hodně podrážděné. Dokonce jsem dostal zánět," vysvětloval elitní český půlkař a přidal pár dalších postřehů: „Po Varšavě jsem udělal jeden asi patnáctikilometrový trénink a následně jsem nebyl schopen chodit. Bolela mě záda. Docent Pavel Kolář zjistil, že to je od kyčlí. Na nějakou dobu jsem si musel dát od běhání pauzu. Sezonu jsem ukončil na konci srpna."

I když se olympiáda nepovedla úplně dle jeho představ, tento ročník musí hodnotit jako životní. „Stoprocentně. Stříbro z halového mistrovství světa je obrovský úspěch. Mrzí mě olympijské hry. I z toho důvodu dávám za tuto sezonu takový malý vykřičník," zakončil Jakub Holuša.

Petr Dušek