Opavský rychlík původně figuroval ve čtyřiadvacetičlenné širší nominaci. S tím, že se dostane do užšího výběru, moc nepočítal. Telefonát manažera národního týmu Jakuba Důry ho tak mile překvapil.

„Vybrali mě do čtrnáctky hráčů, která bude bojovat o dvanáctičlennou nominaci,“ řekl Jakub Šiřina, který se v sobotu zúčastnil fotbalové charitativní exhibice v Kravařích. Mladý rozehrávač, který basketbalově vyrostl v Ostravě, se hodlá o konečnou nominačku poprat. „Je to pro mě velká výzva. Chci za reprezentaci hrát, být platným hráčem, udělám všechno pro to, abych v závěrečné dvanáctce zůstal,“ podotkl třiadvacetiletý basketbalista.

Program na půlku léta má tak Jakub Šiřina zajištěný. Přípravný kemp totiž začíná dvaadvacátého července a bude trvat necelý měsíc. Reprezentaci čeká přípravný kemp a také zápasy s Kanadou, Litvou a Estonskem. „Po prvním týdnu přípravy se kádr zúží na dvanáct lidí, pak přijdou na řadu tréninky snad s jednodenním volnem,“ popisuje v kostce program přípravného období Jakub Šiřina.

Nominace mu nabourala i plány ohledně dovolené. „Trochu jsem všechno přeorganizoval a je to v pohodě,“ pousmál se ostravský rodák. Během léta se připravuje podle individuálního tréninkového plánu, na tom se nic nezmění. „Na tom se nic nemění. Letos už mám také program nastavený,“ řekl Jakub Šiřina. „Vzhledem reprezentaci ho budu mít ještě pestřejší,“ doplnila jedna z opavských opor.

Českou nejvyšší soutěž od nové sezony čeká jedna velká novinka, a to rozšíření na čtrnáct týmů včetně dvou slovenských, Interu Bratislava a Levic. „Mně se tenhle model moc nezamlouvá, ale myslím si, že nás čeká zpestření. Na Slovensku chodí na basket docela dost diváků, takže uvidíme,“ řekl Jakub Šiřina.

Otázkou je, jak v této konfrontaci dopadne Opava, kterou potkalo několik odchodů. „Spodek tabulky bude vyrovnaný. Věřím, že se budeme rvát o příčku zaručující účast v play off,“ podotkl Šiřina. Byť je mu teprve třiadvacet, bude právě na něj trenér David Klapetek hodně spoléhat. „Sám jsem v očekávání, na novou roli se ale těším,“ zdůraznil první rozehrávač BK Opava.

Jak je vidět, Kuba Šiřina v Opavě roste ve velkého hráče, přitom není to tak dávno, co mateřská Ostrava nad ním zlomila hůl. „V Ostravě mi šanci nedali, kdežto v Opavě ano. Jsem za ni rád a věřím, že jí to splatím na palubovce,“ uzavřel Jakub Šiřina.