Meisterstück. Vskutku exkluzivní kousek do klenotnice Mattoni NBL. Drama jak od Shakespeara bylo o víkendu k vidění na palubovce opavské víceúčelové haly. Domácí se vyšvihli k heroickému výkonu a poslali do kolen jednoho z úhlavních rivalů – Unibon Nový Jičín.

Konečné skóre 91:89. Bylo to o prsa, ale na tohle se historie ptát nebude. Hosté se po utkání nacházeli v hodně rozmrzelé náladě. Odmítaly se rozhovory, prskalo se na rozhodčí. Klubové vedení dokonce vznese protest ligovému oficírstvu. Tohle Jičínu ovšem bude platné jako mrtvému zimník.

„Tým z top čtyřky soutěže jsme po dlouhé době porazili až letos. Ještě ke všemu šlo o Jičín,“ radoval se jeden ze strůjců senzačního výsledku, pivot domácích Jan Kratochvíl. Autor šestnácti bodů se s vámi níže podělí o další dojmy a pocity z hektického utkání s Unibonem.

Honzo, hrát se dneska před televizními kamerami, mohla se jedním vrzem natočit i reklama na Mattoni NBL. Dnešní zápas byl zkrátka úchvatný.

Bylo tam všechno, co k basketu patří. Smeče, rychlé akce, dramatická koncovka, nervy v poslední minutě. Průběžné vedení se neustále přelévalo na tu či onu stranu.

Jak tedy vyzní vaše celkové resumé?

Kladně. Konečně senám podařilo porazit tým z úplné špičky tabulky. Chtěli jsme strašně moc vyhrát.

Nebáli jste se soupeře? Přece jenom s jičínskými basketbalisty jste měli pasivní bilanci. Neporazili jste je od března loňského roku.

Báli. To asi ne. Určitý respekt máme. Nový Jičín je kvalitní mužstvo, ale dokážeme s ním hrát vyrovnaná utkání. Řekli jsme si, že když prohráli v Ostravě, proč bychom na ně nemohli vyzrát také. Poctivě jsme se na ně připravili, a dneska to vyšlo.

Zakomponovali jste do přípravy něco speciálního? Hráčů, na které si dát pozor, bylo v soupeřově sestavě požehnaně.

Věděli jsme, co zhruba hrají. Komuvěnovat zvýšenou pozornost. Ať už Šarovič, Muirhead či Ubilla, který dnes ale nenastoupil. Zjišťovali jsme, jaké herní prvky upřednostňují a snažili se je rozbourat. Hlavně driblingovou dvojičku.

Které okamžiky tohoto zápasu můžeme označit za klíčové? Bude to předčasné vyfaulování Muirheada s Channelsem?

Jednalo se o jejich klíčové hráče. Ze začátku zaznamenávali nejvíc bodů. Nejvíc nás trápili.

Zvláště pátá Channelsova chyba byla „povedená“. Michal Čarnecký ho na sebe ve čtyřiatřicáté minutě zkušeně a mazácky nalákal. Vypadalo to, že americký rozehrávač to zbaštil i s navijákem.

Zrovna jsem probíhal kolem. Michal to udělal velmi šikovně a chytře. Zaplaťpánbůh, rozhodčí faul odpískal. Většinou se hraje dál, ale tentokrát tomu tak nebylo.

S postupem času se ukázalo, že v závěru budou rozhodovat šestky. To se také potvrdilo. Jak jste vnímal poslední minuty tohoto střetnutí?

Hodně jsme jich neproměnili. Když u závěrečných vteřin, tak nejdůležitější byl doskok Ondry Dygrýna. Tuším, že sebral míč Šarovičovi, a místo toho, aby Jičín šel do útoku, bylo to přesně naopak. Pak jsme ještě stříleli šestky.

Nástup do druhé půle lze z pohledu Opavy označit jako par excellence. Rychle jste se ujali místy až čtrnáctibodového vedení. Jičín vůbec nevěděl, která bije. Tým byl v tu chvíli asi na koni, že?

Po poločase jsme vždycky takoví vlažní. Nehrajeme zrovna optimum. Povedlo se na ně vlítnout a vytvořit si náskok. Následně jsme sice vyrobili nějaké chyby, když se vedlo snad o deset bodů. Byly tři čtyři ztráty a soupeř stahoval. Proto to bylo vyrovnané až do konce.

Proč jste se ale na konci třetí čtvrtky s pracně vydobytým náskokem dopouštěli tak laciných ztrát? Jičínští dvakrát odhazovali trojku z naprosto volných pozic. Vždyť během minuty hosté téměř srovnali.

Bylo to i o štěstí, ale hlavní je, že jsme to zvládli a dotáhli utkání k našemu vítězství. Někdy to tak prostě vyjde.

Na co vás trenér upozorňoval o poločasové přestávce? Před závěrečnými dvěma periodami jste prohrávali jen o bod.

Ani nevím. Trenér řekl, že hrajeme dobře a ať v tomhle výkonu pokračujeme. Ať do toho dámemaximuma lítáme po hřišti. Diváci výborně povzbuzovali. Utkání se jim muselo líbit. Hnali nás dopředu.

Jakou váhu má toto vítězství? Řekne si po něm opavský tým: Tak, nyní máme na kohokoliv?

Jde o velice důležitou výhru. Konečně senámpovedlo porazit tým z top čtyřky soutěže. Vloni jsme myslím, proti těmto protivníkům nezaznamenali ani jedno vítězství, i když pár dobrých zápasů tam bylo. Vyšlo to až letos a navíc s Jičínem v místním prestižním derby.

Může sobotní výkon sloužit jako odrazový můstek pro další výhry? S nadsázkou by se dalo tvrdit, že pokračovat v tomto trendu nadále, tak Slezané asi do budoucna vedou ligu.

Tak to zas nevím (úsměv). Ještě pořád jsou ovšem rezervy v obraně. Dostali jsme spoustu bodů.Nadruhou stranu jsme jich však i hodně dali. Ofenzívanámmoc neklapala. Dneska jsme ale nasázeli jednadevadesát bodů, takže spokojenost.

V útoku vám to poslední dobou skutečně moc nešlapalo. Před týdnem v Plzni Opavě stačilo zaznamenat pouhých čtyřiašedesát bodů, aby zvítězila. Skóre hodně nízké, spíš jak ze školních tělocvičen. Na USK střelba také příliš nevycházela. Čím to?

Neřekl bych, že šlo o herní krizi. Prostě v tu chvíli se námnedařilo a čekali jsme, kdy se to zlomí. Přišlo to až teď.

O nadcházejícím víkendu vás čeká opět před vlastním publikem Kolín. Jaká jsou očekávaní? Půjde o nepříjemného soupeře?

Nebereme nic než dva body. Chceme potvrdit skutečnost, že doma podáváme dobré výkony. Neztrácíme body a půjdeme do toho stejně jako dnes.

Abychom nezapomněli. Velkou devízou duelu s Novým Jičínem byli i diváci. Jak domácí, tak hostující. Hrálo se v hlučném basketbalovém prostředí. Průběh utkání zkrátka dostal diváky do varu. Co říci na jejich adresu?

Konečně jsme hráli to, co se od nás čeká. Rychlou kombinační hru. Divákům se to líbilo. Byli slyšet. Za tu atmosféru jsme rádi.