Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Krejčíř: Největší týmový úspěch přišel o víkendu

Opava /ROZHOVOR/ – Letošní sezona in–line bruslení prakticky skončila víkendovým pětihodinovým závodem na brněnské trati. Jaká vlastně byla z pohledu opavských závodníků, co nového přinesla a proč ji můžeme považovat za úspěšnou, i když stupně vítězů nakonec Opavanům utekly?

21.10.2010
SDÍLEJ:

Tým SportovniKurzy.cz Opava na stupních vítězů na brněnském Masarykově okruhu. Tahle pětice bruslařů ujela za pět hodin 22 kol dlouhých5 403 metrů a zaostala tak o jediné kolo za vítězným mezinárodním družstvem Rollerblade Austria-SKvakia.Foto: archiv týmu SportovniKurzy.cz

O tom všem, a také o dalších záležitostech okolo in–line bruslení, jsme si povídali s trenérem týmu Sportovní Kuzry.cz, pořadatelem a také moderátorem bruslařských akcí Janem Krejčířem.

Letošní závodní bruslařská sezona je minulostí. Co nového do in-line bruslení přinesla? Je něco, co vás překvapilo mile nebo naopak nemile?

Teď končící in–line sezona přinesla tradiční dva seriálové podniky, jejichž závody jsme měli možnost pořádat i v Opavě. Na bruslařské mapě se objevilo také množství nových závodů a nových inlinových tras. Ze závodního pohledu se česká špička hodně vyrovnala, takže člověk, který dojede v jednom závodě ve čtvrté desítce, se klidně o týden později může prokousat do top 10.

Nesmím také zapomenout zmínit ochotu našich sponzorů, kteří nám umožnili absolvovat letošní sezonu na celém území ČR.

Jaká byla z pohledu vašeho týmu SportovníchKurzů.cz?

Sezona pro náš tým byla úspěšná, i když ne tolik jako ta loňská. Tým byl vidět na všech závodních akcích, v mnoha případech jsme se vešli do elitní desítky v kategorii mužů i žen, což v letošní zase o něco víc nabité konkurenci lze určitě považovat za úspěch. Všem členům týmu se podařilo vyhnout větším pádům a zraněním.

Předpokládám, že asi nejste úplně spokojený s tím, jak letos odjeli sezonu kluci…

Letošní rok byl především pro naše muže důležitým mezníkem v jejich studijních životech. Velká část z nich úspěšně odmaturovala a všichni se dostali na vysoké školy. Obojí se nedá stihnout, proto je jasné, že tréninkové i závodní výpadky jsou znát na výsledcích. Do přípravy na příští sezonu se ovšem vrhají všichni na plné pecky.

Kluky ale na závodních drahách výrazně letos zastínila vaše tři děvčata. Připusťme, že ženy mají o něco menší konkurenci, ale Opavankám se prostě sezona podařila…

Nedá se říct, že by naše ženy zastínily zbytek týmu, ale jak píšeš, konkurence je rozhodně o něco menší. Česká špička v jejich kategorii čítá na 20 závodnic, ale postupně dorůstají juniorky, které již od útlého věku prochází specializovaných tréninkem. A to je rozhodně znát.

Za největší úspěchy lze považovat Mistrovství ČR v in–line maratonu, na kterém se naše tři děvčata dostala do první desítky, a také Mistrovství ČR ve víceboji na dráze, kde Martina Žáčková obsadila 4. místo za všemi našimi olympioničkami – Sáblíkovou, Novotnou, Erbanovou.

Největší týmový úspěch přišel o uplynulém víkendu, na poslední inline akci v Brně. Závodilo se v závodě na pět hodin na Masarykově okruhu v Brně, kde se náš tým usadil na druhém místě, jen s několikaminutovou ztrátou na mezinárodní tým RB Austria. Za pět hodin jsme ujeli 135 km. Martina Žáčková jela závod v kategorii sólo a obsadila krásné třetí místo.

Tady naše povídání s Janem Krejčířem na chviličku přerušíme a podíváme se na brněnský závod.

Jak už bylo naznačeno, na Masarykově okruhu, který má přesně 5,403 kilometrů délky s převýšením 73 metrů, se jela pětihodinovka Brno Circuit Inline 2010. Pro zajímavost: trať měla 14 zatáček a bruslaři v jednom úseku stoupali do kopce s náklonem 7,5%.

Do závodu družstev nastoupilo celkem 19 týmů, které tvořilo až pět jezdců. Ti se mohli libovolně střídat, vždy ale nejdříve po ujetí jednoho celého kola. Samostatně pak jeli jednotlivci.

Vítězný mezinárodní tým Rollerblade Austria-Slovakia, který ujel celkem 28 kol, byl sestaven z jezdců opravdu zvučných jmen. Stačí jmenovat třeba Francouze Mathieu Grandgirarda, známého i z ostravského světového poháru, nebo z domácích jezdců Petra Lochmana a je jasné, že se zde sešla skutečná inlajnová kvalita. Proto je druhé místo opavského týmu Jiří František, Jan Pecka, Filip Adlt, Roman Fišnar a Jan Krejčíř, který zaostal pouhé jediné kolo, skutečným úspěchem.

„Pohodová taktika a posezonní relaxování našeho týmu se rozplynulo hned na počátku zahřívacího kola, které se užil především Honza Pecka závodním tempem hned od první zatáčky. Kdo si myslel, že ho zbrzdí závěrečné stoupání s větším stoupáním než ve slavném LeMans, se spletl, tempo mu vydrželo až do závěru,“ řekl k závodu opavský trenér Jan Krejčíř s tím, že právě Pecka ujel z elitních závodníků nejvíce okruhů (7 okruhů, to je 37 821 metrů, pozn. red).

Taktika Sportovních Kurzů.cz byla jasná: střídat se po jednom okruhu, aby udrželi maximální rychlost. Po první hodině závodu si ale tým Rollerblade Austria-Slovakia vypracoval malý náskok. „My jsme se usadili na místě druhém, za námi kluci z Bruslarny.cz. Po celou dobu závodu jsme se snažili si náskok hlídat a zároveň se snažit stahovat náskok vedoucího mezinárodního týmu, který místy narostl až na šest minut,“ pokračoval Krejčíř.

Po necelých čtyřech hodinách závodu stáhli Opavané, s vírou smazání náskoku lídrů, na čtyři a poté na tři členy. Udrželi tak bezpečně druhou pozici a nakonec v cíli stáhli náskok vedoucích elitních evropských závodníků na pouhé tři minuty a tři sekundy.

Samostatnou kapitolou je pak úspěch Martiny Žáčkové. Úkol „ujeď za pět hodin co nejdelší vzdálenost“ se možná zdá na první pohled jednoduchý, ale když jste na trati jen sama za sebe, se všemi problémy, krizemi, nutným občerstvováním a dalším, co přijde, je úspěch už dojet.

Ujet pak sedmnáct kol a dojet třetí, to už stojí za pořádnou pochvalu. Trocha matematiky a víme, že Martina ujela celkem 91 kilometrů a 800 metrů a její nejrychlejší kolo má hodnotu 14.18.24 minuty. Vraťme se ale opět k našemu rozhovoru.

V týmu se letos objevila celá řada nových jmen. Daniela Fejtová, Jakub Salát nebo Jiří František se rozhodně neztratili. Je vyhledávání talentů jedním z cílů SportovníchKurzů?

Asi bych to nenazval vyhledáváním a určitě nejde o přetahování talentů z jiných týmu. Jde spíš o objevování nových nadšených bruslařů, kteří mají zájem se stát členy. Někteří z nich už delší dobu závodí, někteří začínají. U všech nových členů je obrovský potenciál, který se vhodnou zimní přípravou a jarním specializovaným tréninkem dá rozvíjet.

Sportovní Kurzy nejsou jen závodním týmem, ale také pořadatelem in-line akcí. Mezi ty hodně úspěšné patří letní Speedskating Summit Opava nebo soustředění v Flaemingu…

Ano, věnujeme se provozování sportovní speciálky v Městských sadech v Opavě, tým organizuje také kurzy inline bruslení, kurzy pro budoucí instruktory, závod Českého a ČM poháru. Mezi ojedinělou akci patří Speedskating summit, který letos slavil již 3. narozeniny. Jedná se o největší bruslařský kemp, na kterém bylo letos na 70 závodníků od Mnichova až po Košice.

Na tento kemp budou navazovat akce plánované v příští sezoně, první z nich již v měsíci dubnu. Soustředění v německé oblasti Flaeming skate je již tradiční záležitostí našeho týmu. Letos se uskutečnilo v srpnu a bylo zaměřeno na nabírání letních objemových kilometrů.

Blíží se zima, která inlajnovému bruslení moc nepřeje. Jak vlastně může bruslař v těchto časech trénovat? Co je vhodnou alternativou inlajnů?

Zimní příprava je důležitá pro každou kvalitní letní sezonu. Mezi stěžejní součásti zimní přípravy bude letos patři ne moc oblíbený běh, který zaručuje nabrání nezbytné objemové části, potom také posilovna a specializované fyzioterapeutické cvičení.

Velmi vhodnou náhradou je běžecké lyžování, především pro zlepšení kondice. Všichni členové týmu jsou aktivní sportovci i v zimě, proto další sporty, jakými jsou sjezdové lyžování, plavání, cyklistika, také zapadají do tréninkového plánu.

Autor: Martin Kůs

21.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení