Vítězná výška o hodnotě 546 cm není kdovíjak kvalitním výkonem. Vždyť druhý Rus Burlachenko byl jen vinou horších pokusů druhý. Proti tentokrát stálo počasí. V jednu chvíli se spustila taková průtrž mračen, že pořadatelé museli od dalšího pokračování závodu upustit.

„Letos jsem v Praze osobně přítomen nebyl. Pražskou tyčku organizuje můj bývalý trenér Pavel Beran. Jedná se o výbornou propagaci tohoto sportu. Vždycky se přijde podívat plno lidí a akce se vydaří,“ komentoval bývalý Kudličkův trenér, který působí v Sokole Opava, Jiří Lesák.

Jan Kudlička si ze zdolání pouze 546 cm nemusí lámat hlavu. Již dříve pokořil laťku, jež byla na stojanech o 14 cm výše, čímž má prozatím účast na srpnovém světovém šampionátu v jihokorejském Tegu zaručenou. „Nevím, jaké jsou jeho šance. Od doby, co odešel z Opavy, se výkonnostně nezlepšil. Čekal bych, že po tolika letech úsilí bude skákat někde kolem 580 cm a udrží se mezi světovou elitou, avšak zatím je to pravý opak.

V tréninku se patrně tolik nevěnuje kondiční přípravě, což mu v konečném součtu chybí,“ doplnil Lesák na adresu tyčkaře pražské Dukly a své tvrzení také podložil důkazy: „Podívejme se třeba na Jiřinu Ptáčníkovou. Dbá na kondiční přípravu a výsledkově šla nahoru. Jestliže se Honza bude chtít podívat v Koreji do finále, musí jít minimálně přes výšku 570 cm.“

Na Pražské tyčce si odbyl svou letošní premiéru pod otevřeným nebem další z líhně opavských tyčkařů, jehož měl také na povel Jiří Lesák – Michal Balner. V únoru si ne vlastní vinou vážně poranil ruku na prestižním tyčkařském mítinku v Doněcku a nyní skákal na závodech poprvé od inkriminovaného okamžiku, kdy mu na Ukrajině praskla tyčka.

„Všechno jsem viděl na Eurosportu. Opravdu velmi nepříjemné zranění. Ruplo to v místě, kde se drží spodní tyč. Každému tyčkaři se již někdy zlomila. Pokaždé je to stejné. Odlomený kus prostě odletí. V Michalově případě se tak ale nestalo,“ dodal. Vše je smutnější o skutečnost, že Balner se v Doněcku nacházel doslova v životní formě. Měl skočeno 570 cm a pokoušel se o český rekord, který leží o 12 cm výše.

Těžko říct, zda se mu ještě povede nominovat na mistrovství světa. Na Václavském náměstí bral za 520 cm páté místo: „Zranění se mu přihodilo na velmi citlivém místě. Dlouho naplno netrénoval. Nechtěl bych být prorokem špatných zpráv, ale se splněním limitu to moc růžově nevidím.“

A kdo bude na letošním světovém šampionátu plnit roli favorita? Podle Jiřího Lesáka se nabízí hned dva velcí kandidáti na zlato. Australan Steven Hooker a Renaud Lavillenie z Francie: „Velmi se mi líbí hlavně Lavillenie. Někdy sice trpí nevyrovnaností výkonů, ale krásně se dokáže rozeběhnout a má dobrou techniku.“

Tyčka i na Dolním náměstí
Pražská tyčka, která se léta skáče na Václavském náměstí, bude mít konkurenci. Opavští atletičtí trenéři v čele s Jiřím Lesákem, bývalým československým rekordmanem ve skoku o tyči, se rozhodli uspořádat podobnou akci na Dolním náměstí. Termín závodu připadá na 4. srpna.

„Všechno je domluvené. Máme zajištěné pódium. Zbývá na Dolňák přesunout doskočiště z tělocvičny na Tyršově stadionu,“ poznamenal Lesák. O možnosti startovat na tomto mítinku se zajímal například bývalý tyčkař opavského Sokola Michal Balner: „Kromě něj by se tam měl objevit i Jan Kudlička, jenž začínal u nás v Sokole.

Nejspíš se představí našich deset nejlepších skokanů, včetně Adama Ptáčka nebo Štěpána Janáčka. Jednáme i o účasti závodníků z Polska či Slovenska.“

Petr Dušek