Pro suverénní prvenství v závodu v obřím slalomu si přijel obhájce vítězství z loňska Jan Kumstát, jemuž sekundovali na stupních vítězů Michal Poláš s Radkem Häuserem, těsné prvenství vybojovala poprvé Zdeňka Häuserová před Milenou Halamovou.

Čerstvě napadaná vrstvička sněhu a teplota jen těsně pod nulou učinila závod pomalejším, než se očekávalo. Závodníci mohli kalkulovat s tím, že ze tří možných kol se jim započtou dva lepší výsledky a že pro další kola se zpomalující vrstva sjede, leč nestalo se tak, trať byla naopak stále obtížnější.

Janu Kumstátovi to však zjevně nevadilo, najížděl na soupeře sekundy v každém kole a o jeho vítězství už při pohledu na styl nebylo pochyb. Další dva loňští - tehdy překvapiví - medailisté Radek Häuser s Michalem Polášem se znovu přetahovali o druhé místo - lépe začal Radek, ale v dalších dvou jízdách byl úspěšnější Michal, v celkovém součtu pak vybojoval stříbro Michal Poláš s více než sekundovým náskokem.

Do medailového boje se snažil zasáhnout také Kamil Lindovský, což se mu podařilo jen ve druhém kole, celkově však skončil opět čtvrtý, jako vloni. A když velmi dobré časy zajížděl také Vít Halama, měla první pětka borců stejné obsazení jako před rokem.

Jen těsně za nimi skončil nováček seriálu Jan Zajíc - a zástup těch, které jsme byli zvyklí dříve vídat mezi nejlepšími, vedl na sedmém místě Dalibor Novotný.

Ženy jezdily vyrovnaně, o prvenství bojovaly především dřívější dvojnásobná vítězka Milena Halamová se Zdeňkou Häuserovou, která skončila před rokem druhá za Katkou Hertlovou (letos nestartuje). Rozhodlo vlastně první kolo, v němž Milena ztratila na Zdeňku více, než stihla v posledním kole na soupeřku najet a protože měly velmi vyrovnaně obě jako nejlepší prostřední druhé kolo, stala se Zdeňka Häuserová poprvé vítězkou této soutěže.

Jindřiška Kadlecová zajížděla bezpečně třetí časy, a tak také skončila, čtvrtou pozici uhájila těsně Věra Ryplová před Barborou Hassákovou. V kolektivech vystřídal na vedoucí pozici Faraon tým D.D.T., dvojice s názvem ElZaR (Radek a Zdeňka Häuserovi) vyhrála stejně jako před týdnem a průběžně je suverénně v čele.

Další týden bude patřit běhu na lyžích, na který se účastníci vydají opět do Nové Vsi.

Výsledky

Muži: 1. Jan Kumstát 1:07,22, 2. Michal Poláš 1:12,42, 3. Radek Häuser 1:13,91, 4. Kamil Lindovský 1:14,41, 5. Vít Halama 1:16,79, 6. Jan Zajíc 1:16,88, 7. Dalibor Novotný 1:18,29, 8. Lubomír Rychlý 1:18,86, 9. Luděk Šimeček 1:19,41, 10. Tomáš Martiník 1:19,56, 11. Jan Šrajer 1:20,08, 12. Vlastimil Raida 1:20,31, 13. Luděk Pavelek 1:23,64, 14. Zdeněk Jelen 1:24,73, 15. Ivan Šorma 1:25,05, 16. Petr Koflák 1:25,54, 17. Milan Rychlý 1:26,51, 18. Jaroslav Jaroš 1:28,13, 19. Ladislav Návrat 1:32,18, 20. Pavel Vašek 1:37,35, 21. Tomáš Prokeš 2:14,38.

Ženy: 1. Zdeňka Häuserová 1:18,79, 2. Milena Halamová 1:19,00, 3. JIndřiška Kadlecová 1:23,41, 4. Věra Ryplová 1:26,27, 5. Barbora Hassáková 1:27,10, 6. Alexandra Vejclová 1:28,29, 7. Marta Kumstátová 1:30,35, 8. Marie Lávičková 1:33,43, 9. Libuše Kovářová 1:34,28, 10. Simona Rychlá 1:57,07.

Celkový stav seriálu SPORTTOUR 2010 po dvou soutěžích

Muži: 1. Jan Kumstát 42, 2. Radek Häuser 39, 3. Dalibor Novotný 37, 4. Michal Poláš 29,6, 5. Jan Zajíc 29, 6. Ivan Šorma 28, 7. Vladimír Klapetek 27, 8. Jan Šrajer 26, 9. Kamil Lindovský 25,8, 10. Milan Rychlý 25,5, 11. Jan Šachteli 24, 12. Jakub Šachteli 22.

Ženy: 1. Zdeňka Häuserová 49, 2. Věra Ryplová 44, 3. Jindřiška Kadlecová 38, 4. Milena Halamová 33, 5. Alexandra Vejclová 31, 6. Marta Kumstátová 23, 7. Simona Rychlá 18, 8. Barbora Hassáková 15.

Kolektivy: 1. Faraon 27, 2. D.D.T. 25, 3. ROPA 20, 4. MASH 4077 18.

Dvojice: 1. ElZaR 90, 2. Pivoňky 75, 3. Rapido 45,5.