Jméno patrně nejvýznamnější postavy SKI CLUBU Hlučín jsme na listině nominovaných zvyklí vídat pravidelně. Sám Miketa si netroufá odhadnout, jakého umístění by letos mohl dosáhnout.

„Je to složité. Nevím, jak jsou na tom ostatní. Účastnil jsem se světového šampionátu v Izraeli. Ve vodním lyžování dosahujeme solidních výsledků. Kdyby tomu tak nebylo, nejde v našem okrese o tak významný sport,“ vysvětloval Jan Miketa.

Na slavnostním večeru, který se jedenáctého března uskuteční v prostorách Slezského divadla, nebude jako lyžař sám. Kolegyně z příbuzného oboru, travního lyžování, Zuzana Gardavská, se chystá obhajovat prvenství z uplynulého ročníku ankety. Signalizuje to, že vedle masivních kolektivních sportů typu fotbal či basketbal se na méně populární sportovní odvětví nezapomíná.

„Samozřejmě vodní lyžování není tolik rozšířené. Každopádně na českém území jsou v provozu čtyři vleky a existuje asi dvacet klubů, což není vůbec špatné,“ pokračoval. Jan Miketa se v poslední době začal věnovat wakeboardingu.

„Je to více freestylová disciplína. Snowboarding na vodě. Jezdí se za člunem anebo vlekem. V mém případě jde čistě o vlek. Wakeboarding je víceméně akrobacie. Létáte vzduchem. Děláte různé otočky. Rozdíl oproti vodnímu lyžování je znatelný,“ mínil člen SKI CLUBU Hlučín.

Sám přesedlal k wakeboardingu, aby si zpestřil přípravu na vodní lyžování: „V Hlučíně nejsou ideální podmínky pro trénink vodního lyžaře. Ten přece na vleku potřebuje být sám, mít speciální rychlost a lano. Při wakeboardingu můžu trénovat mezi veřejností. Samotný sport je přístupnější širšímu okruhu lidí.“

I triků na wakeboardu existuje celá škála. „Kdybych se je pokusil jmenovat, nikomu by to nejspíš nic neřeklo. Často nesou dost krkolomné názvy. Jedná se například o vertikální točivé triky. Zkrátka různá salta s nějakými vruty,“ přibližoval Jan Miketa, který je v hlučínském klubu prakticky od jeho vzniku:

„Lyžuji patnáct let. Dostal jsem se k tomu díky své rodině. Máme v Hlučíně vlek, který zprovoznil můj strýc. Předtím zde byly jen holé sloupy. On to dal do kupy. Celkem jsou v republice pouze čtyři vleky. Přece jenom jde o poměrně náročnou finanční záležitost.“

Vrcholem uplynulé sezony se stalo mistrovství světa v Izraeli. Jan Miketa je členem reprezentačního týmu ve vodním lyžování. „Osobně jsem se tam podíval už podruhé. Předtím se mi to povedlo ještě jako juniorovi. V družstvech jsem pomohl ke čtvrtému místu, ale do finále v jednotlivcích se mně nepovedlo probojovat,“ poukazoval.

Podle jeho slov si česká výprava mohla odvézt z Izraele i medaili. „Nebyl vyčleněn dostatek finančních prostředků. Původně se měl vytvořit šestičlenný výběr. Nakonec jsme soutěžili ve čtyřech. Kvůli tomu nám pak mezi družstvy chyběly důležité body,“ zakončil Miketa.

Petr Dušek