VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Doping u Nikase byl potvrzen, Marek Stromský končí kariéru

Analýza vzorku B potvrdila, že vítězný kůň z Velké pardubické Nikas měl po říjnovém dostihu v těle zakázané alkaloidy, kofein a theobromin. Poprvé v historii tak bude vítěz Velké pardubické diskvalifikován a na první místo se posune Ribelino s žokejem Pavlem Kašným. O trestu definitivně rozhodne Pořádková komise Jockey Clubu ČR, která se sejde do konce měsíce.

19.1.2016 1 AKTUALIZOVÁNO 20.1.2016
SDÍLEJ:

Marek StromskýFoto: DENÍK / František Géla

Trenér vítězného koně Stanislav Popelka na tiskové konferenci ve svém prohlášení uvedl, že Nikas dostal zakázané látky v krmivu, což zjistil na základě rozboru potravy. Bude chtít očistit své jméno a hodlá učinit právní kroky.

Vítěz slavné steeplechase Nikas neprošel dopingovou kontrolou 11. října stejně jako další svěřenec trenéra Popelky Čáriray, který o den dříve v Pardubicích vyhrál Křišťálový pohár. Vzorky A zkoumala laboratoř v Kolíně nad Rýnem a jejich výsledky potvrdila po testech vzorků B laboratoř v britském Newmarketu. Ta českému Jockey Clubu zaslala třicetistránkovou zprávu, která přišla minulý čtvrtek.

„Diskvalifikován kůň ještě není, to rozhodne Pořádková komise, ale ta musí postupovat podle předpisů. A podle mého soudu nemá jinou možnost, jelikož orgány jsou povinny držet se řádů a ty říkají, že kromě jiného je za užití zakázaných látek diskvalifikace," řekl prezident Jockey Clubu Jiří Charvát.

U koní je tolerance kofeinu v těle nulová, zatímco u lidí kofein od roku 2004 mezi zakázané látky nepatří. Hodnoty theobrominu obsaženého třeba v kakaových bobech a čokoládě v Nikasově těle byly překročeny stopově. Povolená hranice theobrominu je dva mikrogramy v mililitru moči a přítomno bylo 2,89, přičemž nepřesnost měření je 0,506.

„To, že šlo o nepatrné množství, má význam na to, v jaké míře šlo o zavinění a o následném trestu vůči subjektům," uvedl Charvát.

„Výsledek je jednoznačný. Pravidla byla porušena," řekl Ivo Strauss, předseda komise pro antidopingovou kontrolu koní. „Nezařadil bych to mezi krutý doping, kdy se u koně někdo snaží zvýšit výkon a koně ovlivnit, ale nikdo nechce nic zametat pod koberce. To není náš cíl.

Mrzí mě, že to je u vítěze Velké pardubické, ale i pro vítěze velkých dostihů platí pravidla," dodal.

Popelka si nechal prozkoumat vzorky krmení, které koním dává. „Výsledky prokázaly, že k pochybení došlo ze strany společnosti Troubecká hospodářská, a. s.," uvedl Popelka s tím, že obsažené zakázané látky nebyly na výrobku uvedeny.

„Spoléhal jsem na garantovaný obsah a hodnoty udávané výrobcem," bránil se trenér, že nešlo o jeho úmysl podat koni zakázanou látku ke zlepšení výkonu.

„Přestože obě látky nejsou typicky dopingové a nemohly ovlivnit výkonnost koně v dostihu, respektuji, že jsou na seznamu zakázaných látek. Proto jsem se rozhodl, že podniknu právní kroky, které by mně i realizačnímu týmu zajistily alespoň částečnou satisfakci a v budoucnu se tak eliminovaly obdobné situace," řekl Popelka.

Vedení společnosti Troubecká hospodářská z Troubek na Přerovsku ale tvrdí, že její krmivo zakázané alkaloidy kofein a theobromin neobsahovalo. „My jsme je tam nedali," řekl Emil Gregovský, který má v Troubecké hospodářské na starost výrobu krmiv. Štítek na krmivu podle něj obsahoval všechny údaje, které měl. Gregovský tvrdí, že Popelka si krmivo nechal testovat. „Věděl, co těm koním dává," uvedl.

Nikasovo vítězství ve slavném dostihu vyneslo jeho majiteli Petru Kupkovi, který vlastní stáj Castor, prémii dva miliony korun. O tu nyní přijde.

čtk

Marek Stromský: Ztratil jsem motivaci, končím

Velká pardubická 2015: Marek Stromský a Nikas

Nálepku smolař ze sebe nesejme. Žokeji Marku Stromskému není prostě přáno být vítězem. Třikrát sahal po triumfu ve slavné Velké pardubické, ani v jednom případě se ho nedočkal, přitom ve dvou případech dojel do cíle jako vítěz.

V prvním případě neobjel s Amant Grisem točný bod, ve druhém byl sice prvním, ovšem Nikas neprošel dopingovým testem, který potvrdil v krvi koně i B-vzorek. Nikas bude nejspíše diskvalifikován. O trestu definitivně rozhodne Pořádková komise Jockey Clubu ČR.

„Tady není o čem mluvit. Diskvalifikace je jasná," poznamenal Marek Stromský. „Beru to tak, že je konec, ztratil jsem motivaci a končím," řekl Deníku smutný hrdina dostihového sportu.

Téměř dlouhé tři měsíce se čekalo na výsledky B vzorku Nikase, věřil jste, že všechno dobře dopadne?

Existovaly dvě varianty, jak celá situace dopadne, člověk musel být připraven na obě. S přibývajícím časem jsem ztrácel optimismus. Navíc při mé smůle to asi ani jinak dopadnout nemohlo. Musím ale přiznat, že jsem rád, že je to za mnou. Nejistota trvala poměrně dlouho.

Malinkou náplastí může být alespoň fakt, že jste si jako vítěz užil slavnostní ceremoniál…

Je to ale jen slabá náplast. Velmi mě potěšili lidé ve Štěpánkovicích, kteří mi připravili krásné přivítání. Bohužel nakonec všechno dopadlo, jak dopadlo. Potěšily mě reakce lidí, kteří mě berou stále jako vítěze.

Co bude dál, platí stále vaše rozhodnutí, že v případě diskvalifikace končíte kariéru?

Dnešek mě utvrdil v mém rozhodnutí. Končím, ztratil jsem motivaci. Nemám v sobě hnací motor, chybí mi vzpruha k tomu, abych pokračoval. Třikrát jsem mohl vyhrát Velkou, ani jednou mi to nebylo přáno, na poháru nikdy nebude vyryto mé jméno. Nechci už dál koním přinášet smůlu.

Nedokážu si představit, že člověk jako vy, který u koní strávil celý život, najednou řekne dost…

Koně byli mým životem, ale je třeba si zvyknout na to, že už nebudou. Čeká mě nový život, ten bez koní. Musím si na něj zvyknout. Chtěl jsem původně ještě dva roky jezdit, pokusit se o obhajobu, hnalo mě to kupředu. Diskvalifikace všechno změnila, nemám sílu a ani chuť.

Už i proto, že tady v okolí není žádná velká stáj, která by mě uživila, která by mi dala pod sebe dobré koně. Je taky smutné, že připravujete koně a nakonec je jezdí jiný žokej.

Padá i Itálie, kde jste chtěl nyní jezdit?

Byl jsem sice domluven na angažmá, ale rozhodl jsem se jinak.

Už víte, co budete dělat?

Je to čerstvé, musím si něco najít. Vím, že to nebude u koní, protože už dávno jsem avizoval, že třeba trenérská dráha mě vůbec neláká. Na koně chci zapomenout, i když to bude pro mě hodně těžké.

Váš syn Filip taky propadl dostihovému sportu. Naděje, že Velkou vyhraje někdo od Stromských, tedy stále žije…

Je na něm, jak se rozhodne. Doufám, že ho přesvědčí v rozhodování i to, co potkalo mě. Hraje také fotbal, není v něm špatný, byl bych radši, aby se rozhodl pro něj.

Roman Brhel

Autor: Redakce

19.1.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

Vysypávání volební urny během voleb do poslanecké sněmovny.
SLEDUJEME ON-LINE
66

VOLBY 2017 V KRAJI: Incident se selfie, kolaps v komisi... Odhad účasti - 57 %

Tak už jsme na světě

Vážení čtenáři, prostřednictvím našeho Deníku se opět můžete podívat na miminka narozená v opavské porodnici. Tentokrát přivítáme pět holčiček a osm chlapečků.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Svá tajemství odhalil poslední pozůstatek opavského hradu – Müllerův dům. Objeveno bylo třeba také pravěké sídliště a pohřebiště v Loděnici.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení