Rodák ze Štěpánkovic se poprvé divákům představil ve třetím dostihu, kterým byla Cena služeb města Pardubic, jež byla určena pro pětileté a starší koně. Stromský hodnotil konečné páté místo v sedle Dickinsony pozitivně. „Nemá toho letos ještě moc naběháno. V Mostě byla předposlední, tato pátá příčka se hodnotí kladně. Příště to bude ještě lepší," podotkl ostřílený žokej.

Následovala Cena dostihového klubu a v ní se musel devětatřicetiletý žokej spokojit s další pátou pozicí, tentokrát v sedle Jam Taki. „Čekali jsme více. V práci je hodně dobrý, bohužel trápili jsme se na skocích, což se nakonec odrazilo na konečném výsledku," krčil rameny zklamaný Marek Stromský.

Poté přišly Stromského velké chvíle. V Ceně bratranců Veverkových se na startu představil v sedle Quatiky. Tady v tomto dostihu se projevily zkušenosti nýznerovské jedničky. Dostih odjel takticky, na čelo zaútočil ve finiši, moc nechybělo a dostal by za sebe i vítězného jezdce Lukáše Matuského s Isalikem, mimochodem tohoto koně Stromský v minulosti také jezdil.

„S trenérem jsme se domluvili, že půjdeme zezadu, tato strategie byla dobrá, příště to bude ještě lepší, už se na to těším," usmál se majitel letošních tří vítězství. Tento dostih byl specifický pro Dušana Andrése, který v sobotu třikrát triumfoval. Nicméně tady mu štěstí nepřálo a skončil už na zkušebním skoku.

V Cross country Registany už Dušan Andrés nechyběl, v sedle čtyřleté hnědky Kimenne si došel pro vítězství právě před druhým Stromským s Natálií. Chleba v sedmém podniku dne se lámal při náběhu na travnatý ovál, kde šel pozdější vítěz do trháku. „Měli jsme na vítězství, bohužel nám to nevyšlo. Natálie se tlačila doleva, zbytečně jsme si nadbíhali více metrů, na náměstí se před nás dostal pozdější vítěz a my jsme už na to nedokázali zareagovat," pronesl Marek Stromský.

Následoval zlatý hřeb sobotního odpoledne, a to Zlatý pohár. Tady bohužel štěpánkovickému žokeji nebylo přáno a byl nucen Charccariho zastavit. „Loni měl už skončit, ale majitel se rozhodl, že to ještě zkusí. Neskákal špatně, ale když se před něj dostanou koně, ztrácí motivaci. Nyní to bylo jasně vidět, začali jsme hodně ztrácet. Nechtěl jsem koně trápit, tak jsem ho zastavil," poznamenal štěpánkovický žokej.

Ve svém posledním východočeském vystoupení si Marek Stromský spravil chuť druhým místem v Ceně mezinárodní výstavy koně v akci, a to s koněm Romantique. „Těžký kůň, který musí jít zezadu, tahle taktika nám vyšla jak v Brně, tak i nyní v Pardubicích," podotkl jeden z nejzkušenějších českých žokejů současnosti.

V Bratislavě další stříbro

O den později si dali vyznavači dostihového sportu dostaveníčko v Bratislavě. Kvůli povodním byl do hlavního slovenského města přesunut dostihový den z Topolčanek. Na Marka Stromského čekaly dva dostihy. Hned v Ceně Palm Islanda potvrdil svou extratřídu. S Raimondem patřící stáji OMS dojel druhý. „Koník nebyl tolik rozběhaný jako jeho konkurenti. Přesto si vedl skvěle, útočili jsme zezadu a moc nechybělo, abychom i vyhráli," okomentoval Stromský své slovenské vystoupení. O tom, že finiš byl dramatický, svědčí i fakt, že vítěz Matěj Rigo byl pokutován za nadměrné použití bičíku v cílové rovině.

Úspěšný víkend zakončila nýznerovská opora čtvrtým místem s Granitolem. „Malý koníček, který velmi dobře skáče, chybí mu ale zkušenosti, příště to bude lepší," řekl žokej, který má letos na kontě už devětadvacet startů.

Uplynulý víkend hodnotí pozitivně. „Jsem spokojený. Asi ale neumím vyhrát," smál se po čtyřech druhých místech Marek Stromský. O nadcházejícím víkendu ho čeká Lysá nad Labem a italské Merano.