V této elitní společnosti nechyběl ani štěpánkovický žokej Marek Stromský v sedle Bordelanda. A byl to právě Marek Stromský, kdo možná pro někoho překvapivě naháněl favority. Orphee des Blins předvedla svou extratřídu. Jan Faltejsek vsadil na taktiku z Velké. Od startu šel do čela a nakonec před sebe nikoho nepustil. Legendární Josef Váňa s Tiumenem dostih nedokončil, když osudným se mu stal Velký anglický skok, na kterém spadl.

Stalo se tak těsně před Markem Stromským. „Šel dolů těsně přede mnou, naštěstí jsem ho netrefil," vydechl si štěpánkovický žokej, který opět i v tomto dostihu vsadil na trpělivost.

Jak bývá u něj v poslední době zvykem, útočil ze zadních pozic. „Na taktice jsme byli domluveni s trenérem, měl jsem útočit ze zadních pozic. Měli jsme obrovský závěr, třetí místo je vynikající," rozdával Stromský po dostihu úsměvy. Ještě pro upřesnění, druhé místo obsadil Jaroslav Myška s Amaragonem.

Velkým hřebem devítidostihového mítinku byla třetí kvalifikace. Na start se postavilo čtrnáct koní, mezi nimi i Marek Stromský s Bremen Planem, mimochodem již jistým účastníkem říjnového svátku a vítězem druhé kvalifikace. „Trať v Pardubicích byla tvrdá a to Bremenovi nesedí, myslel jsem, že ho škrtneme, ale nakonec se trenér s majitelem rozhodli, že pojede," začal Marek Stromský rozebírat třetí kvalifikaci.

Zpočátku dostihu kralovali, za nimi se držel Dušan Andrés s Budapestem a Trezor, kterého sedlal Jiří Bartoš. „Nakonec jsem Bremena zastavil, začal se trápit, nemělo cenu dál pokračovat," vysvětlil zkušený žokej. Vyhrál nakonec Trezor, druhý příčka patřila svěřenci Grzegorze Wroblewskeho Brokerovi.

Jan Taki měl být prodán, nakonec nečekaně vyhrál

Sobotní dostihový den v Pardubicích napsal hned několik zajímavých příběhů. Jeden z nich byl i z Nýznerovské stáje. Na programu byl čtvrtý dostih Steeplechase cross country na 4100 metrů. Přihlášeno bylo dvacet koní, mezi nimi i Jan Taki, v té době ještě člen nýznerovské rodiny. Šance na úspěch byly podle papírových předpokladů nulové. Dokonce i jeho majitel Karel Zatloukal se nechal slyšet, že Jan Taki je na prodej.

„Je pravdou, že to měl být pro něj poslední dostih. Moc se mi ho jezdit nechtělo, nakonec si ale za mě náhradu nenašli, tak jsem šel do sedla já," uvedl Marek Stromský.

Z toho, co poté následovalo, byl i tak zkušený žokej, jakým Stromský je v šoku. Jan Takí ukázal, že skákat umí, šel vzorově a ve finále z toho bylo jasné vítězství téměř o patnáct délek. „Nechápu. Šel jako vyměněný," kroutil hlavou po svém devátém vítězství v sezoně devětatřicetiletý rajťák. Samozřejmě, že po dostihu nemohla být o prodeji řeč.

Marek Stromský si připsal na své konto ještě další dvě třetí místa. „Cením si obou. Tarant šel poprvé v oranici, dokázal se s ní vyrovnat, na trávě pak exceloval. O kousek jsme nevyhráli. Je to kůň, který má potenciál," zdůraznil žokej, který má na svém kontě letos už šedesát startů. S Tarantem opět útočil štěpánkovický taktik ze zadních pozic.

Další bronz přidal v sedle Terebesze. „Celkově jsem s Pardubicemi spokojený. Byly to specifické dostihy poznamenané celou řadou pádů. Člověk musí mít i trochu toho štěstí," shrnul rodák ze Štěpánkovic.

V nadcházející sobotu měl být na programu třetí díl seriálu Váňova poháru, ten byl ale nakonec zrušen. „Je to škoda, ale nedá se nic dělat. V neděli mě čekají dva koně v Netolicích," uzavřel Marek Stromský.