Vypadalo to, že tentokrát mu nebude přáno. Končil v poli poražených, pak to ale přišlo, navíc v nejprestižnějším dostihu dne, který byl zároveň kvalifikací na slavnou Velkou pardubickou. Marek Stromský v sedle Nikase tento jedničkový dostih vyhrál.

Nikas rozhodně k favoritům nepatřil, byť na poslední Velké si doběhl pro stříbro. Má totiž charakteristiku pozdního koně, vyhrává většinou až na podzim. „Mile mě překvapil," usmíval se po dostihu Marek Stromský, který v sedle nahradil zraněného Dušana Andrése.

„Dostih jsme rozběhli dobře, drželi jsme se na prvním, druhém místě. Pak nás ale postihla krize, startovním polem jsme se propadli," komentoval své pardubické vystoupení žokej ze Štěpánkovic. „Koník ale zabojoval, na trávu jsme šli z prvního místa, nakonec to vyšlo," radoval se Stromský, který ve finiši porazil druhého Peintre Abstraita.

„Nikas musel od Angličáku cválat, aby dohnal ztrátu. Ještě nevím, co se tam stalo. Měl jsem trochu obavu, aby mu pak na trávě nechyběly síly. Ale je to srdcař," chválil svého svěřence trenér Stanislav Popelka.

Marek Stromský, který si připsal do statistik páté vítězství v sezoně, bral tohle prvenství jako náplast za nepovedené starty sobotního dne. „Z vítězství mám velkou radost, ale předcházející dostihy mi tolik nevyšly. Musím se poučit z chyb," podotkl ostřílený rajťák.

Hlavně pád s Modenou ho mrzel. „Modena je dobrá kobyla, Orphee by asi neporazila, ale na bednu bychom mohli zaútočit," podotkl Marek Stromský a dodal: „Pádu zabránit nešlo, upadl před námi kůň a my přes něj, naštěstí se nikomu nic nestalo."

Přední český žokej si díky vítězství s Nikasem hodně nahlas řekl o start s tímto koněm na Velké. „Teď to nemá smysl řešit. Koně jezdil Dušan Andrés, když bude zdravý, pojede ho on," pronesl Marek Stromský, jenž další kvalifikaci pojede s Borderlandem.