Přitom druhý díl Dostihového poháru Josefa Váni se málem nekonal. Na vině bylo tropické počasí, i proto se dostihy přesunuly z odpoledního času na dopolední. Vrchol dne přišel pět minut před půl jedenáctou. Podle papírových prognóz se mezi favority řadili Khalshani s Jiřím Kouskem a Budapest s Josefem Váňou mladším.

Do této dvojice se vkládaly největší naděje a právem. Vždyť Budapest je dvojnásobný medailista z meranského Gran Premia. O přední příčky se měla prát také Dorotka, kterou sedlal Thomas Boyer. Jenomže realita byla nakonec jiná. Hlavní roli v nedělním dostihovém příběhu sehrál Marek Stromský, kterého na tento dostih angažoval Josef Váňa.

„Abych pravdu řekl, nepočítal jsem s žádným velkým výsledkem. Přece jenom stálí rajtáci pana Váni měli lepší koně než já," řekl Stromský.

Hlavní dostih přinesl kvalitní podívanou s dramatickým závěrem. „Nikomu se moc nechtělo dopředu, drželi jsme se vzadu. Soros běhal v minulosti roviny, věřil jsem, že závěr může zvládnout, a to se také potvrdilo," zdůraznil taktik Stromský, který v Synthezia parku opět dokázal dokonale prodat svou zkušenost, když si to ve finiši rozdal s Khalshanihim. Favorizovaný svěřenec Čestmíra Olehly doplatil na zaváhání na posledním skoku a o jednu délku nakonec prohrál.

Soros, vítěz polského derby v rovinových dostizích, tak slavil velký úspěch i na překážkách. „Soros je bourák, kůň, který mě ještě nezklamal," rozplýval se pro sever www.dostihovysvet.cz majitel Jiří Odcházel. „Už jsme byli letos druzí snad podesáté, tohle vítězství je určitě pro naše barvy příjemná změna," doplnil majitel dnešního pardubického hrdiny.

„Na Budapesta už to bylo moc rychlé, Pepča říkal, že se mu moc nechtělo, asi už se dostal do věku, kdy mu budou líp vyhovovat krosy," omlouval neúspěch svého největšího esa Josef Váňa.

Smutný ale být nemusel, a to díky Markovi Stromskému. „Jsem maximálně spokojený. Už jsem potřeboval vyhrát, v poslední době jsem končil vesměs druhý," smála se hvězda nedělního dopoledne, které dělaly společnost na korunovaci tradičně jeho děti Veronika s Filipem. „Dnešní dostihy byly náročné, vzhledem k velkému horku. Koně dostali zabrat, o to více je toto vítězství cennější," zdůraznil rodák ze Štěpánkovic.

Letošní Pardubice mu sedí. Kromě milionového dostihu vyhrál před několika týdny kvalifikaci s Bremen Planem. V neděli dovedl do cíle na prvním místě Natali, čtvrtý doběhl s To Tenem „Minule jsme s Natalii skončili druzí, při skocích chodí doleva, teď jsem si na to dal pozor," řekl Stromský, který se příští týden představí v Lysé nad Labem a také v italském Meranu.