Marek Stromský se na sever Evropy přesunul hned po sobotním Zlatém poháru v Pardubicích. Pro Godeu to nebyl první start v této severské zemi. Jednou doběhla pátá a v jednom případě dostih nedokončila.

„Sám jsem nevěděl, co mohu od dostihu očekávat," pronesl Marek Stromský. Na startu dostihu, jehož distance měřila 4 500 metrů, nebyl jediným Čechem. Společnost mu dělal Josef Bartoš a Jan Korpas, druhý jmenovaný ale závodí v Německu. Stromský sedlající Godeu, kterou připravuje Stanislav Popelka, tentokrát neútočil ze zadních pozic, jak bývá u něj v poslední době zvykem.

„Nebylo vhodné jít zezadu, Godea má už deset let, už nemá takové závěry jak v minulosti, navíc dostih byl rychlý, hodně točivý," vysvětloval čtyřicetiletý žokej. „Drželi jsme se okolo třetího, čtvrtého místa a nakonec z toho byl druhý flek, jsme maximálně spokojení," podotkl Stromský po úspěchu v podniku, který byl dotovaný 240 000 švédskými korunami.

Vyhrál Jan Korpas s Gelonem. Bartošovi patřila čtvrtá příčka. Stanislav Popelka měl ve Švédsku koně dva, tím druhým byl sedmiletý valach Hawa Bali. S ním nastoupil do WILSON FASTIGHETER FAMILJEN PERSSONS MINNESLÖPNING, který byl dotován 80 000 švédskými korunami.

Česká dvojice zvládla tento dostih s velkým přehledem. „Hawa Balimu tráva sedí, šel skvělé, dobře skákal. Hned po dostihu se objevili zájemci, kteří ho chtěli koupit, ale majitel ho nedal," usmál se Marek Stromský, kterému švédské klima očividně svědčilo, do statistik letošní sezony si tak připsal už šesté vítězství, na kontě má i stejný počet druhých míst a čtyřikrát byl třetí, to všechno ve třiatřiceti startech.

Do Švédska by se Marek Stromský ještě někdy rád podíval, a to i přesto, že létání není zrovna jeho oblíbenou činností. „Letadlo je za trest. Tam to šlo, ale zpáteční let nebyl zrovna příjemný, docela to házelo a moc příjemně mi z toho nebylo," zvážněl přední český žokej, který si ve Švédsku spravil chuť po sobotních Pardubicích, kde byl nucen tři koně zastavit.

Tuto sobotu ho čekají dostihy v Brně.