Loni hovořil o konci kariéry, letos má Marek Stromský jasno. Stojí před ním nová výzva. V nové sezoně bude startovat v barvách zbrusu nové stáje z Opavska.

„Končit kariéru pádem na Velké, by bylo smutné," usmál se Marek Stromský. „V předešlých letech jsem měl problém s tím, že nebylo v mém blízkém okolí kde jezdit. Teď se situace změnila. Rýsuje se mi spolupráce s novou stájí, tady u nás. Beru to jako velkou motivaci," zdůrazňuje dvaačtyřicetiletý žokej.

Jméno a sídlo stáje prozradit nechtěl. Nicméně vše nasvědčuje, že jeho kroky povedou do Albertovce, kde už v minulosti pracoval. „Věřím, že se domluvím na nějaké spolupráci i s trenéry Holčáky," doplňuje štěpánkovický rodák.

V loňské sezoně celkem absolvoval čtyřiatřicet dostihů, když sedm z nich vyhrál. „Startů bylo na můj vkus málo," přiznává Marek Stromský a je konkrétnější: „Majitelé se zachovali jinak, než jsem čekal. Původně jsem měl jezdit více koní, ale tak už to někdy ve sportu chodí."

Ze sedmi vítězství dosáhl hned na čtyři v sedle sedmiletého ryzáka jménem Sergeant Thunder, kterého připravuje zkušený trenér František Holčák. „Je to dobrý kůň, sedli jsme si. Důvěru majitele a trenéra jsme dobrými výsledky splatili," míní Stromský, který se závodnické kariéře věnuje už od roku 1990.

Velkou sice nedokončil, chuť mu ale spravilo vítězství ve Velké wroclavské, nejprestižnějším dostihu v Polsku. „Bylo to mé největší vítězství v sezoně. Šlo o největší dostih v Polsku," podotkl žokej ze Štěpánkovic.

Nyní se nabízí otázka, zda by Sergeantovi nesedla účast ve Velké pardubické. „Už jsme se bavili, že Sergeant půjde v následující sezoně pardubickou cestou. Pokud mu to půjde, může zkusit i kvalifikaci. Pokud ne, bude jezdit zpátky v Itálii a Polsku," nastínil další plány Marek Stromský. Na otázku týkající se Nikase, odpověděl: „Vše je otázkou zdraví, jak koně, tak mého."

Marek Stromský už pomalu do svého řemesla zaučuje syna Filipa. „Už jsme byli spolu jezdit, a nebylo to špatné. Filipa koně baví, zprvu jsem z toho nebyl nadšený, ale nic nenadělám. Má jezdecké geny, budu se mu snažit předat své zkušenosti, aby byl lepší než já," usmál se dvaačtyřicetiletý žokej.

Vánoční svátky prožil Marek Stromský v rodinném kruhu a váhu si rozhodně nehlídal. „Vůbec jsem se nešetřil. Problémy s váhou nemám, jelikož jsem pořád v pohybu," podotkl.

Na štědrovečení tabuli nechyběl u Stromských kapr. „Ten musí být, ale já přesto upřednostňuji candáta," prozradil. A dárek, který ho pod stromečkem nejvíce zaujal? „Ze všech jsem velkou radost. Dostal jsem například krásné hodiny, dres na kolo a kryt na akvárko, který jsem si moc přál," řekl ještě Marek Stromský.

Zapomenout nesmíme ani na Amanta Grise, koně, se kterým byl druhý ve Velké. „Amant si vychutnává zasloužený důchod v Albertovci. Už ale pod sedlo nechodí, nechceme, aby se obnovila zranění, která prodělal. Pravidelně za ním ale jezdíme s rodinou s nějakým tím pamlskem," zakončil krátké povídání Marek Stromský.