Byť bylo velké horko, které Nikasovi nesvědčí, doběhli do cíle na druhém místě. Formu má i zkušený žokej, po vítězství v Polsku navíc v Pardubicích obsadil druhou příčku s Albustanem. „Oba dostihy nám vyšly. Teď vydržet ve zdraví do Velké," pousmál se Marek Stromský.

Marku, máte za sebou dva starty v Pardubicích, oba pro vás dopadly dobře. Jak vnímáte druhé místo s Albustanem?

Albustan je dobrý kůň, loni vyhrál čtyřleté, letos se mu také daří. Byl druhý ve Švédsku, vyhrál v Netolicích, i když tam to byl spíše takový pouťák. V Pardubicích startoval poprvé. Je to dobrý skokan, ale teď si nebyl tak jistý, bylo to zapříčiněno i tím, že dostih byl pomalý a on potřebuje cválat, šli jsme zezadu, nakonec jsme se s Talentem urvali a my brali druhé místo.

V rámcových dostizích, které jsou součástí nabitého programu Velké pardubické, budete startovat?

Ano, pojedu Vltavu a věřím, že máme šanci uspět.

Vy jste ale Albustana letos nejezdil, proč?

Sezonu jsem začal u Holčáků, kde jsem měl být hodně obsazovaný. Trenér Popelka si tak musel hledat jiného žokeje. Bohužel Holčáci mě přestali stavět. Jsem rád, že mě trenér Popelka oslovil.

Čtyři dostihy jste v letošní sezoně vyhrál v sedle Seržanta, ten se v Pardubicích nepředstaví, přitom se o tom uvažovalo…

Dohodli jsme se, že pro Seržanta sezona skončila. Je to kůň na trávu a takové dostihy se už do konce sezony nikde neběží.

Nejen dostihoví fanoušci sledovali, jak si povede Nikas ve čtvrté kvalifikaci, druhé místo naznačilo, že forma před vrcholem sezony se dostavuje…

Nikas mě mile překvapil. Nesnáší horko, přesto v pařáku, který v Pardubicích panoval, šel skvěle. Když jsme šli trávu, dal jsem ruce dolů, nechtěl jsem ho zbytečně hnát. Druhé místo nám zvedlo sebevědomí.

Nemáte strach, že se třeba unavil? Letos měl náročnější program, více než loni…

Loni se celý rok neukazoval, když přišel den D, překvapil. Nyní je vidět, že má formu. Bude dobře připravený, o tom jsem přesvědčený. Teď si jenom přát, abychom ve zdraví vydrželi do startu a pak mít i to štěstí.

Vy osobně ho budete mít nyní v tréninku?

Nebudu, loni jsem také nebyl ani na jednom tréninku. S lidmi, kteří ho připravuji, jsem v kontaktu a věřím jim.

Velká se blíží, vy osobně máte nějakou speciální přípravu?

Je pravdou, že v přípravě si dávám letos více zabrat než loni.

A nějaký dostih před Velkou ještě pojedete?

To nedokážu říct, tím, že mě Holčáci neposazují, toho asi moc nebude. Mohl jsem startovat ve Slušovicích, ale to jsem odmítl.