První dostihy jsou na programu už v dubnu. „V dubnu se jede v Kolesách, Brně a tuším i v Lysé nad Labem. Uvidím ale, jak na tom budou koně s přípravou, protože třeba u Holčáků je ještě sníh a ven se nechodí," říká na úvod Marek Stromský. „Sezona je ale dlouhá a dostihů je před námi nespočet," dodává třiačtyřicetiletý žokej.

Jestliže v předchozích letech řešil před startem ročníku, pro koho bude jezdit, letos má ve všem jasno. „Předně jsem rád, že se díky panu Bočkovi vrátili koně do Albertovce. Je to pro mě srdeční záležitost," svěřil se rodák z nedalekých Štěpánkovic.

Do dostihů půjde v sedle čtyřletých Waldo Peppera a Lucka Aheada. „V práci se jeví velmi dobře. Jsou příslibem pro budoucnost," podotýká Marek Stromský, který se bude snažit předávat jezdecké zkušenosti i svému synu Filipovi, jenž také koňskému sedlu propadl.

Novinkou pro Marka Stromského je angažmá u trenérky Hany Kabelkové, u které bude jedničkou. Tato odbornice je známá tím, že své svěřence vysílá i do zahraničí. „Už v minulosti mě kontaktovalo, ale většinou se mi to křížilo, tak z naší spolupráce sešlo. Nyní jsme se domluvili na spolupráci už před sezonou, má v tréninku patnáct koní, vytížený budu dost," míní žokej, který v minulosti jezdil v Německu.

Tréninkové centrum Vápenný Podol se nachází u Chrudimi, koně jezdí trénovat do Pardubic. V tom ale Marek Stromský problém nevidí. „Je mi jasné, že budu muset občas vyrazit i na trénink do Pardubic, abych se s koňmi seznámil. Nebude to ale až tak časově náročné," vysvětluje Stromský, který bude pokračovat i ve spolupráci s Františkem Holčákem, s tím, že do Velkých Karlovic bude dojíždět jednou týdně.

Nabízí se otázka, jak vypadá možnost startu ve Velké pardubické v sedle Nikase, se kterým tento prestižní dostih už jednou vyhrál, ale kvůli dopingu byl kůň diskvalifikován. „Velká je daleko, s majitelem jsme předběžně domluveni. Bude záležet, jak na tom budeme zdravotně Nikas i já," prozradil Marek Stromský.

Kromě závodních povinností ještě v současné době řeší soud, který se týká společnosti, která distribuovala kontaminované krmivo, jenž zapříčinilo diskvalifikaci Nikase. „Vzhledem k tomu, že expertiza jasně prokázala, že krmivo bylo špatné, čekal jsem, že soud proběhne rychle. Zatím se to vleče. Další stání je 1. března v Přerově, snad se ledy pohnou," uzavřel Marek Stromský.