Není tomu tak dávno, co si mohl vybírat ze dvou koní, nyní, týden před slavným dostihem, nemá ani jednoho. Bremen Plana i Valdemossa nepustí na start zdravotní problémy, přitom prvně jmenovaný vyhrál dokonce kvalifikaci.

„Co se dá dělat, i tohle sport přináší," říká smířlivě Marek Stromský Nakonec je všechno jinak, v nejslavnějším dostihu bude v sedle Status Quo ze stáje Vox Ševčík Vlachovice. Na východě Čech ale chybět nebude. Představí se v rámcových dostizích, mělo by se jednat o čtyři starty.

O minulém víkendu startoval Marek Stromský v italském Meranu a v Brně. Z obou podniků si přivezl první místa. Na Apeninském poloostrově jezdil pro Josefa Váňu a spolupráci s českou legendou si pochvaloval.

Marku, letošní sezona patří k vašim hodně povedeným…

Takhle to neberu, pro mě je hlavní zdraví. Od toho se všechno odvíjí, jsem rád, že se mi daří. Polepšil jsem si i na šampionátu jezdců.

Když to půjde tak dál, můžete ještě dokonce zaútočit na stovku startů za sezonu. Navíc jste letos stál zatím třináctkrát na stupních vítězů, což je slušná bilance…

Pokud jste zdravý, stovku dostihů zvládnete odjet. Co se týče vítězství, mohlo jich být více. Startoval jsem ale s řadou mladých neznámých koní, kteří chodili dobře koncem, těžko jim můžete určit taktiku. Jsem zastáncem toho, že nechci vyhrávat za každou cenu.

Naposledy jste startoval v Itálii a Brně, kde jste vyhrál. Merano je ale asi jiný level než dostihy u nás…

Samozřejmě. Dostihy jsou lépe dotované, vyjedete si více peněz. Zázemí je také lepší.

Při vašem vítězství jste svedl boj s koňmi italského trenéra Favera…

Nebyli jsme favorité, přesto se nám podařilo vyhrát, o to vítězství více těší. Při posledním dostihu kobyla, kterou jsem jel, dobře nedopadla.

Trenér Váňa po dostihu říkal, že vám dal volnou ruku, že máte jet podle svého pocitu…

Řekl mi, jak se kůň chová, co od něj mohu čekat, ale k taktice mi pověděl: Máro, udělej si to podle sebe. Jsem rád, že nám to nakonec vyšlo. Je vidět, že pan Váňa je rozumný člověk, ví, co dělá. Vzhledem k tomu, že sám jezdí, má k nám rajťákům blíže.

Nebylo to po poprvé, co jste letos pro pana Váňu jezdil. Tehdejší strkanice z Velké je zapomenuta?

Až tak vyhrocené to mezi námi nebylo, nestalo se, že bychom se nikdy nepozdravili. Normálně spolu vycházíme, jsem rád, že mě oslovil.

V neděli se jelo slavné Grandpremio, nedoufal jste tajně, že byste mohl i v tomto velkém dostihu startovat, když měl Váňa junior zdravotní problémy?

Na to jsem nemyslel. Mladý Pepča je stejně tvrdý jako táta. Dokázal se na neděli připravit, a to dobře, když nakonec vyhrál. To třeba mi by se povést nemuselo, přece jenom koně jsem neznal.

Jaké je to jezdit pro stáj Josefa Váni?

Pan Váňa je dobrý koňák, jeho koně jsou stoprocentně připravené, a jak jsem řekl, ví, o čem je práce rajťáků. Nemohu si na nic stěžovat.

Za týden je na programu Velká pardubická. Stále živíte sen ji vyhrát?

Můj sen trvá, bohužel letos se rozpouští jako mlha. Koně, které jsem měl jet, Bremen Plan a Valdemosso, jsou zranění. Vypadalo to, že budu vrchol sezony sledovat pouze z tribuny.

Nakonec ale došlo ke změně?

Ano, v pátek ráno jsem kývnul na nabídku pana Ševčíka. Pojedu Status Quo.

V rámcových dostizích vás v Pardubicích uvidíme…

Ano, měl bych se objevit se čtyřmi koňmi a myslím si, že s dobrými. Terebesz, Tarant nebo Amaragon umí. Všem věřím. Pokud budeme mít trochu toho sportovního štěstíčka, nemusely by Pardubice dopadnout špatně.

Máte pro Velkou svého favorita?

Nechci nikoho shazovat, ale Orphee se bude těžko chytat, pokud se něco nestane. Vepředu bude i Tiumen. Počítat musíme s Al jazem, to samé platí o Trezorovi nebo Klausovi, i když to podle mě nejsou podzimní koně.

Letošní bilance Marka StromskéhoPočet startů: 76
Počet bodovaných dostihů: 53
Počet vítězství: 13
Počet druhých míst: 10
Počet třetích míst: 12
Počet čtvrtých míst: 12
Počet pátých míst: 6