Rodák ze Štěpánkovic dostal novou chuť do závodění. Změnil stáj, po odchodu od Radka Holčáka se upsal Nýznerovu, patřícímu Karlu Zatloukalovi. Na novou sezonu se majitel 181 vítězství těší, žádné přehnané cíle si ale neklade. „Priorita je pro mě zdraví. Nýznerov má dvanáct mladých koní, měl bych jezdit všechny, mají potenciál být úspěšní, sám jsem zvědavý, co nám nová sezona přinese," říká zkušený žokej.

Marku, když jsme bilancovali loňskou sezonu, naznačoval jste, že uvažujete o konci kariéry. Ale nestalo se tak…

Budu jezdit dál. Dostal jsem nabídku od Karla Zatloukala ze stáje Nýznerov, domluvili jsme se na spolupráci. Tahle stáj je pro mě jedničkou s tím, že samozřejmě budu jezdit i koně jiných trenérů.

Polepšil jste si oproti loňsku?

To se nyní nedá říci, uvidíme, až co přinese sezona. Potřeboval jsem změnu, ta přišla. V Nýznerově je dvanáct koní, všechny budu jezdit. Jedná se o mladé a zajímavé koně, původem z Polska. Výborně si vedly a na rovině, když budou dobře skákat, mají šanci vyhrávat.

Stáj Nýznerov je tedy pro vás jedničkou…

Samozřejmě, ale jak jsem řekl, není vyloučeno, že pokud bude prostor, pojedu i pro jiné. Předběžně jsme domluveni s Tondou Ministrem nebo Pavlem Tůmou, v kontaktu jsem se Stanislavem Popelkou.

V průměru zvládnete za sezonu něco přes sedmdesát dostihů, co letos? Nemáte v plánu atakovat třeba stovku startů?

Nekladu si žádné cíle. Třeba v Pardubicích nechci během jednoho dne jet více jak pět dostihů. Svou práci chci dělat hlavně dobře, vše se také bude odvíjet od zdravotního stavu.

Vrcholem sezony je Velká pardubická, je to sice daleko, ale zeptám se, už máte jasno, v sedle jakého koně se představíte?

Nabídky mám. V Nýznerově máme ale také dva zajímavé koně, čekáme, jak jim to v sezoně půjde. Třeba Ursan chodil krátké dostihy, které vyhrával. Jedná se o desetiletého koně, který by se mohl umět dobře poprat i s delší distancí.

Loňská Velká asi nebyla ve vašem podání to pravé ořechové…

Loni to byl extrém. Poté, co jsem během sezony odešel od Holčáků, nebylo z čeho vybírat, všichni koně byli obsazení. Svého rozhodnutí skončit u Holčáků ani s odstupem času nelituji.

Asi stejně jako fotbalisté bojujete s nepřízní počasí…

Přesně tak. Už jsme měli mít něco za sebou, ale Bratislava, Slušovice i Praha byly odloženy. Doufám, že už se počasí umoudří.

Plánujete letos i nějaké starty v zahraničí?

Chtěli bychom, ale nejdříve potřebujeme udělat nějaké výsledky u nás.

Špatné počasí vám komplikuje i přípravu…

Začali jsme začátkem března, zatím chodíme spíše objemy, kopce. Skákat se ještě nedá. Pracujeme na síle. Už si přejeme, ať sleze sníh a můžeme zapracovat i na skokovém potenciálu.

Nýznerov je celkem z ruky, docela dost času strávíte v autě…

To je pravda, je to zhruba 140 kilometrů, ale nedá se nic dělat, v našem okolí žádnou velkou stáj nemáme. Do Nýznerova jezdím na dva dny s tím, že z úterka na středu spím u trenéra.

Jak se vede albertovskému hrdinovi Amantovi?

(usměje se) Má se dobře. Užívá si důchodu, chodím s ním ven, zatím jenom na halu, kde je to pro něj nezáživné, čekáme, až se oteplí a budeme moci do lesa.

Spolupráce s Holčáky definitivně skončila?

Přešel jsem k jiné stáji. Já ale nejsem nějak zapšklý, dokážu povznést, když mě osloví a nebudu vytížený v Nýznerově, nemám problém jejich koně jet.

Jak vidíte letošní dostihovou sezonu, co týče kvality?

Dobře, bude kvalitnější. Proběhly dražší importy, bohatší majitele přivedli lepší koně.

Které stáje budou podle vás útočit na přední příčky?

Tradičně Váňa, Olehla, Holčáci a věřím, že i my.

Součástí sezony je i šampionát jezdců. Pravidelně patříte ke špičce…

Potěší mě, když se pohybuji vepředu. Mým cílem je hlavně zvládnout celou sezonu bez zranění.