VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velkou cenu Opavy vyhrál Jiří Skřivan

Opava /FOTOGALERIE, DOPLNĚNO, 2 x ROZHOVOR/ – Parkurový svátek hostilo kolbiště v opavských Kateřinkách. Šlo o velkou událost, vždyť Skokový Pohár České pojišťovny má zvuk a právě ve slezské metropoli se jelo jeho šesté kvalifikační kolo, které bylo zároveň čtyřiadvacátým ročníkem Velké ceny Opavy.

25.6.2012
SDÍLEJ:

Parkurový svátek hostilo kolbiště v opavských Kateřinkách. Šlo o velkou událost, vždyť Skokový Pohár České pojišťovny má zvuk a právě ve slezské metropoli se jelo jeho šesté kvalifikační kolo, které bylo zároveň čtyřiadvacátým ročníkem Velké ceny Opavy.Foto: DENÍK / František Géla

Maratón závodů gradoval v neděli. Plné tribuny, slunečné počasí a k tomu kvalitní sport, to vše Kateřinky v neděli odpoledne nabídli. Navíc domácí Jiří Hruška s Aristem Z byl pasován do role velkého favorita. Nakonec mu chyběl k prvenství kousek, zradila ho poslední překážka, i tak mu ale tribuny tleskaly.

Z vítězství ve Velké ceně se radoval Jiří Skřivan s klisnou Kallisto. Jedná se o zkušeného borce, vždyť v Opavě poprvé vyhrál už v roce 1990 a podařilo se mu obhájit i loňské prvenství, celkově v Opavě zvítězil popáté, a to se nikomu v historii ještě nepodařilo.

„Každé z těch pěti vítězství pro mě mělo velký význam, ale v rámci Skokového poháru tím nejdůležitějším bylo určitě to loňské, jelikož jsem potřeboval získat body do extraligového žebříčku. Letos jich mám tolik, že mi zářijové finále pro nejlepší čtyři jezdce již asi uniknout nemůže," řekl vítěz Velké ceny Jiří Skřivan.

Velký podíl na jeho úspěchu měla skutečnost, že se do finálové části probojoval s oběma svými koňmi a se Zemblou startoval díky horšímu výsledku dříve než s Kallisto. „Přestože Zembla udělal chybu, mám radost, že se zlepšuje. Postupně se nám daří najít společnou řeč. Je to zatím příliš nabitý a nervózní kůň, ale když s ním jedu pomaleji, stíhá lépe zvedat nohy a umí pak zajet velmi pěkně. Když musíme více bojovat s časem, pak to bývá problém.

Ve finálovém parkuru jsem si s ním alespoň mohl natrénovat obraty, které jsem stejně projel i s Kallisto a ušetřil tak důležité sekundy pro případ, že by některé další dvojice také dokončily bez chyby," uvedl Skřivan. Jiřího Hrušku může zaváhání na poslední překážce hodně mrzet, proto jeho čas byl o šest sekund rychlejší než Skřivanův, bohužel bral třetí místo. Druhá příčka putovala zásluhou Rostislava Hlauška a klisny Kelly 6 do Šilheřovic.

V celkovém pořadí Skokového poháru vede Skřivan se čtrnáctibodovým náskokem před Jiřím Hruškou, o dalších devět méně má Hana Pokorná, ta se ale ve Slezsku nepředstavila. Na výbornou obstáli pořadatelé, opavské závody totiž měly velmi slušnou úroveň, a to i včetně doprovodného programu. „Můžeme být maximálně spokojeni. Bylo se na co dívat, myslím si, že diváci museli odcházet domů spokojeni," zhodnotil Velkou cenu za pořadatele Vladimír Hruška.

Jiří Hruška: Aristo skákal výborně

Parkurový svátek hostilo kolbiště v opavských Kateřinkách. Šlo o velkou událost, vždyť Skokový Pohár České pojišťovny má zvuk a právě ve slezské metropoli se jelo jeho šesté kvalifikační kolo, které bylo zároveň čtyřiadvacátým ročníkem Velké ceny Opavy.

Chyběl kousíček a parkurový jezdec Jiří Hruška mohl být králem. Společně s Aristem Z útočili na vítězství ve Velké ceně Opavy. Bohužel přišla poslední překážka, tu opavská dvojice nezvládla. Byť měla nejrychlejší čas, nakonec se musela spokojit „pouze" s třetí příčkou. I tak jim ale diváci tleskali, a právem, a to nejen za předvedený výkon. Kateřinský oddíl Jiřího Hrušky obstál na výbornou totiž i jako pořadatel tohoto prestižního podniku.

Velká cena skončila, po tři dny patřila Opava koním, jak se za maratonem závodů ohlížíte? Pro kateřinský oddíl, který ji pořádal, šlo o dobrou vizitku…

Já závody hodnotit nemohu, přece jen jako pořadateli nám to nepřísluší, to musí posoudit jiní. Nicméně počasí nám vyšlo, přišla spousta diváků a já věřím, že ti domů odcházejí spokojeni.

Kromě Velké ceny jste startoval i v sobotu a dá se říci, že jste byl jejím králem…

Sobotní vystoupení mi udělalo velkou radost. Nečekal jsem, že se mi tak bude dařit. Oba koně sbírají zkušenosti a ukázali, že mají potenciál jít nahoru.

Dnes to vypadlo také dobře, s Aristem jste měli skvělý čas, jenomže přišla poslední překážka a bylo zle…

Chybělo nám kousek toho sportovního štěstíčka, ale to k tomu patří.

Co se přesně stalo při posledním skoku, kdy jste překážku shodili?

Aristo na rozdíl od ostatních koní chodí do posledních skoků naplno. Já jsem na to spoléhal. Věděl jsem, že za mnou jdou rychlí koně, měl jsem se před skokem vyrovnat, a to byla chyba. Za mnou šli rychlí koně. Bohužel nakonec mi byl šestivteřinový náskok k ničemu.

Co vám problesklo hlavou, když překážka spadla?

Klel jsem, ale jen chvíli. Věděl jsem, že Aristo dobře skákal, a to vyvážilo mé zklamání. Dnes odvedl dobrou práci.

Co s vámi dělaly zaplněné tribuny, cítil jste větší zodpovědnost k opavskému publiku?

Možná, že mi to trochu svazovalo ruce. Třeba před jednou překážkou jsem přidal jeden cvalový krok navíc, a to jen proto, že ho přidali soupeři přede mnou, a to je špatně.

Váš oddílový kolega Karel Lamich v prvním kole Velké ceny zajel trať bezchybně, nicméně do finále nepostoupil, neboť byl nucen udělat jeden oblouk navíc. Řešili jste to spolu?

Řešili. Před jeho jízdou jsme o inkriminovaném úseku mluvili. Zda pojede na šest cvalových skoků svižně, nebo na sedm pomaleji. Zvolili jsme druhou variantu, bohužel špatnou.

Co vás čeká s Aristem v nejbližší době?

Už za týden jedeme obhajovat prvenství na memoriál pana Papouška.

Karel Lamich: „Chtěl jsem doma bodovat, bohužel to nevyšlo"

Parkurový svátek hostilo kolbiště v opavských Kateřinkách. Šlo o velkou událost, vždyť Skokový Pohár České pojišťovny má zvuk a právě ve slezské metropoli se jelo jeho šesté kvalifikační kolo, které bylo zároveň čtyřiadvacátým ročníkem Velké ceny Opavy.

Vedle Jiřího Hrušky měla kateřinský oddíl na nedělní Velké ceně ještě jednoho zástupce – Karla Lamicha s koněm Georgem. Tato dvojice si nevedla vůbec špatně, jenomže před kombinací byla nucena udělat jeden oblouk navíc, což znamenalo červenou pro účast ve finále. Karel Lamich toužil před domácím publikem po úspěchu, obzvlášť poté, co bodoval v Ostravě a Litomyšli.

Velkou cenu jste skvěle rozjeli, avšak do desetičlenného finále jste se s Georgem nedostali…

Jediné zaváhání nás stálo dobré umístění. Zamrzí to o to více, že jsme kládu neshodili.

Co se přesně stalo?

V technické pasáži, při nájezdu na kombinaci, skousl Georg pravý koutek a vyvezl mě z nájezdu do oblouku trochu ven. Já jsem nechtěl riskovat, aby nedošlo k nějaké kolizi, proto ten oblouk navíc.

Asi to hodně mrzí?

Strašně moc. V Ostravě a Litomyšli jsem se dostal do finále, mé přání bylo bodovat i tady v Opavě.

V Opavě se už jelo letošní šesté kolo Skokového poháru. Jak jste se svými výkony doposud spokojen?

Dnes to mohlo být lepší, chtěl jsem do finále. Celkově si ale nestěžuji. Georg takto velké podniky jezdí prvním rokem. Jsem rád, že to zvládá, myslím si, že celkově ostudu neděláme.

Velká cena Opavy se těšila velkému zájmu diváků. Jak vnímáte tuto výbornou atmosféru?

Je jenom dobře, že lidé si ke koním nacházejí cestu. Těší mě, že diváci v Opavě našemu sportu fandí. Úroveň šla celkově nahoru. A co se týče nervozity z domácího prostředí? S tím problém nemám.

Jaké je to jezdit po boku Arista?

(pousměje se) Super, člověk se stále učí.

Od Arista se čeká vítězství, může to být pro vás výhoda, že tlak je vyvíjen na vašeho oddílového kolegu?

Tak to vůbec nevnímám. Jde nám o úspěch celého oddílu. Všechno řešíme týmově. Každý z nás má velkou radost z jakéhokoliv úspěchu.

Kolowrat junior Cup

Součástí Skokového poháru je i soutěž Kolowrat Junior Cup, která je zařazena do seriálu pro jezdce mladší osmnácti let.  V té zvítězila Hana Dostálová  s Andromendou 2, která ani jednou nechybovala.  Druhé místo brala s jednou chybou Kateřina Kubrická na koni Šejla 1 a těsně za ní skončila s rozdílem jedné sekundy dvojice Jiřina Pružinová a Honos.

Sobotní generálka

Nedělní Velké ceně předcházela sobotní generálka. A v ní exceloval miláček domácích tribun Jiří Hruška. S koněm Mr. Vox Agromarket H+B vyhrál a ve sedle Espri 2 si vyskákal třetí příčku, s níž také  postoupil do rozeskakování.  V něm proti sobě nastoupilo pět dvojic. Vedle Jiřího Hrušky to dokázal ještě Jan Studnička s Datasys Duel, který byl ale o dvě desetiny sekundy pomalejší než vítěz.

Jiří Skřivan s klisnou Kallisto dokončil s devíti trestnými body a pátá účastnice Kateřina Jelínková s Catangem – M byla smolně vyloučena pro předčasný start.

Autor: Roman Brhel

25.6.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dálniční přivaděč nedaleko Černého potoka v Ostravě-Přívoze.
3

Outletové centrum: proč není dálniční napojení

Ilustrační foto.

Vítr způsobil hlavně poruchy veřejného osvětlení

Nepostřehnutelné seismické otřesy jsou v okrese normální

Během nedělního rána se země na Opavsku otřásla. Způsobilo to zemětřesení. Pídili jsme se po tom, zda tato událost má v dějinách opavského okresu obdoby.

Připravuje se tradiční vánoční utkání SFC

Tradice zůstává zachována. I letos se mohou fotbaloví fanoušci těšit na vánoční utkání Slezského FC Opava. To se uskuteční v pátek 22. prosince na umělé trávě v Kylešovicích s výkopem v sedmnáct hodin.

David Galvas: K trénování se chci ještě vrátit

/ROZHOVOR/ Letošní sezonu odstartoval obránce David Galvas v barvách druholigového Slezanu Opava. V říjnu se rozhodl svou bohatou kariéru pověsit na hřebík a ze dne na den se stal trenérem.

Zastupitelé Vítkova a Hlučína v tomto týdnu zasednou

Koupě pivovaru, navýšení dotace na veřejné osvětlení, nabídka nepotřebného majetku od Mateřské školy Vítkov či majetkoprávní záležitosti.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT