Kůň ostravského majitele Milana Gebauera patří podle kurzu 100:1 na vítězství k úplně největším outsiderům Velké.

Status se do Velké kvalifikoval ze čtvrtého místa v kvalifikaci, kterou shodou okolností vyhrál Marek Stromský s Bremen Planem. „Tenhle dostih mu vyšel, čtvrté místo bylo pěkné, avšak šlo o hodně pomalou kvalifikaci. Následně Status startoval ve trojkovém dostihu, ve kterém z velké ztráty obsadil až sedmé místo," poznamenal Marek Stromský.

Ten měl původně jet koně úplně jiného levelu. Ve hře byli Bremen Plan a Valdemosso, ani jeden z nich se ale vzhledem k zdravotním potížím v neděli na pardubickém závodišti v Synthesia Parku nepředstaví. „Uvažoval jsem, že Velkou vůbec nepojedu. Nakonec jsem se nechal zlomit panem Ševčíkem," přiznal se zkušený žokej, který první týden v lednu oslaví čtyřicáté narozeniny.

„Skončit do sedmého místa by bylo krásné, ale jsem realista," podotýká Marek Stromský, který v letošní sezoně bodoval v třiapadesáti dostizích ze šestasedmdesáti startů. Alfou a omegou nedělního dostihu bude také terén, na kterém se poběží. „Statusovi Quo vyhovují aktuální podmínky, doufám, že nezačne pršet, jedná se o koně, kterému nesedí hluboký terén," podotkl jeden z předních českých žokejů, jenž už poznal, jaké je to na Velké bojovat o vítězství. Nezapomenutelné byly jeho starty v sedle Amanta.

Stejně jako loni, tak i letos má vrchol dostihové sezony svého velkého favorita. „Nechci nikoho shazovat, ale Orphee se bude těžko chytat, pokud se něco nestane. Vepředu bude i Tiumen. Počítat musíme s Al jazem, totéž platí o Trezorovi nebo Klausovi, i když to podle mě nejsou podzimní koně," komentuje nedělní startovní pole Marek Stromský, který se představí i ve čtyřech rámcových dostizích nedělního programu.

O tom, že neděle je pro žokeje velkým svátkem, svědčí i to, že štěpánkovický rajťák odmítl páteční start na dostizích ve francouzském Štrasburku. „Dostal jsem zajímavou nabídku, ale chci být na neděli dobře připraven, proto jsem Francii odmítl," vysvětlil.

Marek Stromský bude mít tradičně v Pardubicích své věrné fanoušky, manželku Janu s dcerou Veronikou a synem Filipem. „Doby, kdy byl vypravován ze Štěpánkovic autobus, jsou pryč, holt už nejsem v kurzu," uzavřel zkušený žokej.