Ten v kylešovském fitku Bavaria ale nepřipravuje pouze Golema. Z jeho rad například těží i všestranně zaměřený Petr Szalaczi a v minulosti také extraligoví volejbalisté Opavy.

„Je škoda, že extraligový volejbal z Opavy zmizel. Kluci okolo Martina Demara celému našemu fitku přirostli k srdci, chodili jsme jim fandit i na zápasy,“ vzpomíná na borce zpod vysoké sítě trenér.

„Člověk měl pocit, že jim pomáhá ke kondici. Za své slavné éry k nám chodili i basketbalisté. Teď občas dorazí ještě David Klapetek nebo jeho manželka,“ pokračuje Jiří Týn.

V poslední době ale čeří hodně vody René Golem Richter. Opavský silák láme jeden rekord za druhým. „A ještě zdaleka s tím nekončí,“upozorňuje jeho trenér. „Nyní byl pozván na oslavy dvacátého výročí Pelhřimovské agentury rekordů. Slíbil, že něco připraví,“ pokračoval hlavní Golemův rádce.

„Ve svém vystoupení chce zvednout dvě tuny. Věřím, že se mu to podaří, ale nyní musíme vymyslet, jak to technicky provést,“ podotkl Týn. Jen pro zajímavost, neoficiální Golemův rekord je 1290 kg. „René je svým způsobem blázen. Holt snaží se překonávat sám sebe,“ usmívá se Jiří Týn a doplňuje: „Jednou rukou mrtvým tahem zvedne 250 kg.“

O dvoutunový rekord se má pokusit začátkem června. A v čem je podle trenéra Golemova síla? „Je to tvrdá příroda. Jak se říká, cpe se tím, co mu přijde pod ruce. Hlavně mě těší, že je odpůrcem jakékoliv chemie,“ vyzdvihuje siláka Jiří Týn.

Jiří Týn, to ale není jenom René Golem Richter. Specializuje se také na přípravu tělesně postižených sportovců. „Tito lidé pochopili, že i přes svůj hendikep mohou dosahovat dobrých výsledků. Mají ohromnou vůli, která je žene dopředu,“ podotýká Jiří Týn. Z Bavaire například vyšel mistr světa v benchpressu Vladimír Vašek. „Patří k naším stalým klientům,“ doplňuje trenér.

V současné době mu dělá radost univerzál Petr Szalaczi, který vedle atletiky propadl i silovým disciplínám. „Je to nestor,“ usmívá se Týn. „Je zarputilý, nic ho nepoloží. Taky se statečně rve se svým hendikepem,“ poznamenal zkušený trenér. Svého času patřila k velkým postavám Bavarie fittness a také České reprezentace benchpressistka Lucie Glogarová. „Lucka byla mým velkým objevem. Dosáhla výsledků, které dodnes nebyly překonány. Bohužel životní cesty ji odchýlili jinam. Zvítězila u ní rodina, dala se na cestu citu,“ uvedl Jiří Týn.

„Snažila se vrátit, ale zatím se ten nepovedlo. Ale věřím, že kdyby začala naplno trénovat, dostane se zpět na výsluní,“ míní její objevitel. Do Bavarky ale nechodí jen sportovci. „Samozřejmě, že máme otevřeno i pro normální lidi,“ usmívá se Týn. „Obecně známým faktorem jsou novoroční předsevzetí, kdy se rozhodneme začít cvičit, většina se proto nadchne, ale ne všichni vydrží,“ konstatuje Týn.

„Ale známé tváře, které mají cvičení rády, chodí pravidelně,“ konstatuje trenér. Sám také dává svému tělu zabrat. „Cvičím tak třikrát, čtyřikrát týdně. Dělám ale hlavně silové věci, třeba na spinningu mě nenajdete,“ zvedl prst Jiří Týn a všem vzkázal: „Chtěl bych všem lidem popřát mnoho úspěchů v novém roce a mnoho zdravého pohybu.“