V neděli se již od deváté hodiny ranní scházeli běžci, handicapované děti i netrpěliví diváci před opavskou víceúčelovou halou. V Městských sadech se totiž konal první ročník asistovaného běhu Joy Run.

Každý tým, který se vydal na závodní okruh, do svého družstva přibral i jednoho handicapovaného závodníka a trať proběhli společně. „Cílem závodu není vyhrát, ale pobavit se," hned úvodem říká jeden z organizátorů Joy Runu Jan Vimmer.

Celkem se Joy Runu zúčastnilo okolo tří stovek běžců a desítky mentálně i fyzicky postižených dětí. „Já jsem dnes zde, abych podpořil svou mladší sestru Aničku a celou myšlenku tohoto závodu, který se snaží postižené integrovat mezi zdravé lidi," uvedl třiadvacetiletý student z Opavy Jan Kupčík.

Anička se podobných akcí s projektem bratrů Vimmerových Joy Ride účastní pravidelně a na té nedělní samozřejmě nemohla chybět. „Moc jsem si dnešní závod užila. Jela jsem dokonce dvakrát," se smíchem a radostí v očích dodala devatenáctiletá Anička, která do cíle závodu za pomoci svého bratra a aplausu přihlížejících diváků doběhla po svých.

Postižené děti přišli podpořit nejen jejich známí a rodina, ale i spousta nadšenců. „Já se podobné akce nikdy neúčastnil, ale příště přijdu určitě zase," s nadšením prohlásil pětadvacetiletý student Pavel Beran.

Dobročinnou akci kromě široké veřejnosti přišla podpořit i celá řada známých opavských sportovců. O zábavu se postaral trenér BK Opava Petr Czudek. Toho do cíle závodu dotlačili jeho svěřenci na sportovním vozíčku.

„Já jsem se vyměnil s naším svěřencem Kubou, který závod doběhl a já se nechal přivést," přiznává se smíchem bývalý basketbalista a dodává: „Byl jsem brzda týmu."

„Zaběhám si a pomůžu tím"

Zahanbit se nenechali ani opavští fotbalisté. Za tým SFC Opava samozřejmě nemohla chybět ani jeho nejvýraznější postava obránce Zdeněk Pospěch. „Zaběhám si a ještě tím někomu udělám radost," řekl fotbalista s tím, že s nápadem, aby se opavský fotbalový klub Joy Runu zúčastnil, přišel jeho kolega Jan Schaffartzik.

„Řekla mi o tom kamarádka, tak jsem do toho zatáhl i zbytek kluků z našeho týmu," upřesnil opavský fotbalový útočník. I přesto, že se fotbalisté snažili a bojovali až do konce, skončili v závodě sportovních družstev na druhém místě za opavskými hokejisty.

Závodu pro veřejnost se zúčastnila i česká Miss Earth 2015 Karolína Mališová. Jakožto atletka s trasou dlouhou šest kilometrů rozhodně problém neměla. Kromě závodů v běhu si však nejen děti užily spoustu zábavy. Vyzkoušet si mohli zorbing fotbal, TRX, překážkovou dráhu, paintball, nechat si pomalovat obličej či natisknout tričko.

Nechyběla ani vystoupení opavských kapel jako Bad Boyz, Baby Secondhand, Špek Band nebo Urban Robot. Na pódiu zarecitoval a pobavil publikum i známý opavský umělec Jan Kunze.

„Akce podobného typu vždy velmi rád podpořím a moc si je užívám," prozradil básník a zpěvák, který svými lechtivými básněmi bavil diváky. Naopak mladší část publika zaujal spíše komik Václav Upír Krejčí.

„Jsme moc rádi, že se všechno tak povedlo. Účast předčila naše očekávání," shodli se oba hlavní organizátoři akce, bratři Jan a Tomáš Vimmerovi. Při pohledu na rozzářené oči a široké úsměvy dětí, které závod absolvovaly na vozíčku, však lze mluvit o celé kopě srandy a zábavy, kterou si užily.

Bratři Vimmerovi už teď slibují, že se rozhodně můžeme těšit na další ročník. „Myslím, že se dnešní den skutečně vydařil. Diváci i závodníci byli skvělí, počasí nám přálo, a i přes prvotní drobné organizační problémy vše dle mého skončilo na výbornou," uzavřel mladší z bratrů Jan.