„Celkově jsme skončili šestnáctí. Postup z kvalifikace nebyl složitý, avšak v semifinálové jízdě jsme udělali pár chyb. Na desáté místo, z něhož se ještě postupovalo do finále, jsme neztratili mnoho," poznamenal háček opavské deblkanoe Jonáš Kašpar.

Pokud bychom brali v potaz čistý čas bez penalizací za doteky na brankách, Kašparovi a Šindlerovi by po semifinále patřila druhá příčka. Evropská špička je ovšem obrovsky nabitá a rozhodují maličkosti. Kontinentální šampionát hned na úvod působení v české seniorské reprezentaci je prostě a jednoduše křest ohněm.

„Musím přiznat, že tohle byla velká zkušená. Z juniorů a kategorie do třiadvaceti let jsme na něco podobného nebyli moc zvyklí. Stačilo předvést průměrnou jízdu a postup vám neunikl. Rozdíl mezi první a šestou lodí byl třeba šest sekund," uvedl Jonáš Kašpar a jedním dechem dodal: „V Augsburgu z kvalifikace postupovalo dvacet lodí. Tady byl rozdíl šesti sekund mezi první a dvacátou deblkanoí. Konkurence je zde podstatně větší."

Kanál v Augsburgu jim celkem sedl

Zlato z individuálního závodu si odvezli naši dlouhodobě nejlepší deblkanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem. Češi měli kromě Jonáše Kašpara a Marka Šindlera ve hře ještě jednu loď – Ondřeje Karlovského a Jakuba Káně. Byť si v nominačních závodech vyjeli pozici reprezentační dvojky, semifinále v Augsburgu pokazili a skončili až za Kašparem a Šindlerem.

„V celkové nominaci byli lepší jen o několik bodů," pokračoval Jonáš Kašpar. Opavská deblkanoe si dokonale spravila chuť v hlídkách. Jaroslav Volf, Ondřej Štěpánek, Ondřej Karlovský, Jakub Káně, Jonáš Kašpar a Marek Šindler celkově dopádlovali druzí a zaostali jen za vítěznými Brity, na které ztratili více než tři sekundy.

„Myslím si, že kanál v Augsburgu nám celkem sedl. Koryto je úzké a voda zde má velkou sílu. Třeba oproti Volfíkům s touto tratí máme malé zkušenosti. Ale i mistrovství Evropy bylo o tom, abychom nasbírali zkušenosti," mínil Jonáš Kašpar a ještě doplnil: „Atmosféra v Německu se nám moc líbila. Myslím, že nás to zase posune o kus dál."

Učili se od nejlepších v oboru

Jonáš Kašpar a Marek Šindler určitě těží i z náročného soustředění, které česká reprezentace absolvovala v Austrálii. „Byli jsme tam celkem čtyři týdny. Výhodou pro nás bylo to, že tam s námi odcestoval také náš osobní trenér Kamil Křempek. Zvykli jsme si na podstatně lepší servis," vysvětloval háček opavské deblkanoe.

Srovnání s top lodí Volfa a Štěpánka vyznělo opravdu neskutečně: „V zásadě je to vždycky tak, že člověk si na lepší zvykne daleko rychleji. Seznámili jsme se s tím, jak to funguje na vrcholové úrovni."

Soustředění u protinožců přišlo Opavákům vhod. Na druhou stranu zeměkoule odlétali zrovna v době, kdy u nás řádily ty nejhorší mrazy. „Přiletěli jsme do Austrálie a nestačili se divit. Z minus pětadvaceti bylo najednou plus pětadvacet. Podmínky na trénování byly doslova ideální," poznamenal Jonáš Kašpar.

Míří na světový pohár do Walesu

Příprava v Austrálii pro ně byla přínosná ještě z jednoho úhlu pohledu. Mohli se učit od nejlepších v oboru – Jaroslava Volfa a Ondřeje Štěpánka, kteří se jako jediná česká deblkanoe představí na letošní olympiádě v Londýně. „Na některé věci mají svůj pohled. Když vidí, že děláme nějakou chybu, přijdou za námi a poradí nám," prozradil Jonáš Kašpar.

Podle něho se jedná o velké pohodáře: „Jsou to výborní lidi. Zkušenosti jsou na nich vidět. Můžete se s nimi klidně pobavit. Dokážou člověka dostat do dobrého psychického rozpoložení."

Nejbližší program opavských vodních slalomářů je poměrně nabitý. Už v příštím týdnu odcestují do velšského Cardiffu, kde se zúčastní závodu ze série světového poháru. V brzkém sledu budou následovat i další svěťáky ve Francii a Španělsku. „Po těchto závodech odletíme do Ameriky, kde se bude konat mistrovství světa do třiadvaceti let," zakončil jeden z dvojice opavských deblkanoistů Jonáš Kašpar.

Kajakář Kamil Mrůzek zvítězil v prvním závodě Světového poháru

Kamil MrůzekSvětový pohár ve sjezdu na divoké vodě před nedávnem odstartoval v Srbsku. K radosti opavských fanoušků závod opanoval Kamil Mrůzek, který je odchovancem Kanoe klubu Opava. Na řeku Ibar se vrátil po roční odmlce. A návrat to byl skutečně parádní.

Ve dlouhém sjezdu nedal kajakář Kamil Mrůzek svým konkurentům vůbec žádnou šanci a dojel si pro celkové prvenství. Vynikající formu potvrdil i pátým místem ze sprintu. „Samozřejmě s vítězstvím jsem velice spokojen. Na mezičase jsem vedl a náskok se mi podařilo udržet až do konce," poznamenal Kamil Mrůzek a ještě dodal: „Svým způsobem je pro mě výhrou i páté místo ze sprintového závodu. Před rokem na evropském šampionátu jsem zde v této disciplíně skončil snad čtyřiadvacátý."

Mrůzkův úspěch nezmírňuje ani skutečnost, že v Kraljevu se neobjevila kompletní světová špička. „Je pravda, že z mých velkých soupeřů chyběl jeden Němec a Francouz. Ve Francii se totiž jel francouzský šampionát, takže od nich nikdo nepřijel. Konkurence i přesto byla znát," posunul se dále závodník elitního českého klubu Dukly Brandýs nad Labem Kamil Mrůzek.

V Srbsku se objevil znovu po roce

Jak již bylo zmíněno, závody se na řeku Ibar do srbského města Kraljevo vrátily po roce, kdy se zde konalo mistrovství Evropy. Tehdy naše redakce hovořila s Tomášem Slovákem, který nad některými věcmi kroutil hlavou. Popisoval nám okamžik, kdy se spolu s dalšími kanoisty ubytoval v místním hotelu, o němž nakonec zjistil, že je hodinový.

Pochopitelně jsme se ptali také Kamila Mrůzka, jestli si ze Srbska neodvezl nějakou podobnou příhodu. „Srbsko je v tomto ohledu poměrně divoké. Na každém kroku se závodníky byla policie, aby je třeba někdo nepřepadl. Člověk ani nemá možnost něco zvláštního zažít," usmíval se odchovanec KK Opava a ještě dodal:

„V této souvislosti to určitě měli nejsložitější Chorvaté. Srbsko a Chorvatsko spolu bylo ve válce a nenávist jednoho národa k druhému je pořád aktuální otázkou. Chorvatské kanoisty vždycky doprovázela celá policejní eskorta."

Příprava na světový šampionát

Pomalu, ale jistě už se rýsuje i další program Kamila Mrůzka. Většina závodníků se chystá na svěťák do bosenské Banja Luky. Tam však jeden z nejlepších českých sjezdařů nezamíří. „V pondělí odcestuji s českou reprezentací do francouzského Bourg St. Maurice, kde se budeme připravovat na světový šampionát, který se uskuteční na stejném místě," odhalil své nejbližší plány Mrůzek.

Několikanásobný vítěz celkového pořadí světového poháru si tak letos s největší pravděpodobností bude muset nechat zajít chuť. „Vzhledem k tomu, že budu trénovat ve Francii, uniknou mi dva závody. Tuhle ztrátu už zcela určitě nepůjde dohnat. Budu se proto stoprocentně koncentrovat na mistrovství světa," přiznal na závěr čtyřiatřicetiletý Kamil Mrůzek.

Světový šampionát se v Bourg St. Maurice bude konat mezi 27. červnem a 1. červencem.

Petr Dušek