Naše redakce hovořila s Jonášem Kašparem krátce předtím, než vstoupili do kvalifikace dalšího svěťáku ve španělském La Seu d'Urgell. Hned úvodní závod ve velšském Cardiffu dopadl pro deblíře z Opavy výborně. Nejenom, že nakoukli do finále, ale obsadili v něm skvělou šestou příčku.

Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem se následně odebrali do německého Augsburgu. I zde se probojovali do finále. Rozhodující jízda vypadala až do střední části trati velice nadějně, jenže pak přišly smolné tři šťouchy a nakonec z toho vzešlo až deváté místo.

„Jeli jsme na maximum. Nemyslím si, že ony tři doteky by byly způsobeny ztrátou koncentrace nebo něčím podobným. Jízdu jsme pak rozebírali na videu. Spočítali jsme, že kdybychom nešťouchli ani jednou, mohlo z toho být klidně umístění na bedně," poznamenal háček opavské lodi Jonáš Kašpar.

Kanál v Augsburgu svým profilem vypadal celkem brutálně. „Při olympiádě v Mnichově se závodilo právě tady. Kanál je charakteristický v tom, že je velice úzký. Voda zde má slušný spád. Jede se dost rychle," pokračoval.

Víkendové vystoupení v La Seu d'Urgell dopadlo pro mladé Opavany přímo skvěle. Ve finále předvedli bezchybnou svižnou jízdu a až do poslední chvíle se drželi na třetím místě. Francouzští deblíři Nicolas Peschier s Pierrem Labarellem je však na poslední chvíli vyšťouchli na čtvrtou příčku. Od bronzu Kašpara se Šindlerem dělilo necelých dvacet setin sekundy. Čtvrté místo jim patří i v celkovém hodnocení světového poháru.

Smolný evropský šampionát

Právě díky těmto výsledkům si Opavané zajistili účast na mistrovství světa ve vodním slalomu, které se mezi 12. a 15. září uskuteční v pražské Troji. Vzhledem k tomu, že při nedávných povodních byl areál kompletně pod vodou, pořadatelé se musí dost ohánět, aby vše vrátili do původního stavu.

„Pořád je tam hodně práce, ale věříme, že se to stihne dát do pořádku. Pokud máme čas a jsme v Praze, také přiložíme ruku k dílu," mínil dále Jonáš Kašpar. A právě v souvislosti s povodněmi se musíme vrátit ještě k evropskému šampionátu, jenž se konal v polském Krakově. Kvůli velké vodě se do poslední chvíle nevědělo, zda se vůbec bude závodit. Nakonec byl program zkrácen. Opavská dvojice by však na tento podnik nejraději zapomněla.

„Semifinále pro nás nedopadlo dobře. Na začátku jsme vyinkasovali padesátisekundovou penalizaci a šance na dobré umístění byly de facto pryč. Potom se jely hlídky, kde to mělo podobný průběh, byť třeba vina nebyla na naší straně. Z Krakova jsme odjížděli v hodně negativní náladě," popisoval Jonáš Kašpar.

Asi jediní pozitivně naladěni deblkanoisté byli tréninkoví parťáci opavských deblířů – Ondřej Karlovský a Jakub Jáně, kteří se málem stali evropskými šampiony. „Získali bronzové medaile. Kdyby dvakrát nešťouchli, mohli v klidu zvítězit," uvedl bývalý student Slezského gymnázia.

Našlapaný program

Jestli jste si náhodou mysleli, že Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem si během velkých letních prázdnin stihnou od závodění odpočinout, jste na velkém omylu.

„Po svěťáku ve Španělsku si dáme krátký oddych a vyrážíme na Slovensko do Liptovského Mikuláše, kde se uskuteční světový šampionát do třiadvaceti let. Potom se přesuneme do Francie, kde je pro změnu na programu mistrovství Evropy ve stejné věkové kategorii," poznamenal háček opavské lodi a na závěr ještě dodal: „Na odpočinek nebude takřka vůbec žádný čas. Budeme rádi, když se přes prázdniny dostaneme na chvíli domů."

Petr Dušek