Odchovanci Kanoe klubu Opava dlouhodobě prokazují skvělou výkonnost. Vloni se poprvé nominovali do české reprezentace a zakusili atmosféru podniků světového poháru. Letos se dokázali prosadit mezi absolutní špičku.
S blížícím se finále svěťáku v Bratislavě se stupňovala i jejich forma. Na kanále v Čunovu se poprvé podívali na pódium pro trojici nejlepších. Na bezchybnou čistou jízdu Kašpara a Šindlera byly schopny zareagovat pouze živoucí legendy slovenského vodního slalomu Pavol a Peter Hochschornerovi.
Oslavy stříbrné příčky byly hned po dojetí velice bujaré. Opavské duo v cíli dokonce samou radostí převrátilo loď. Okamžitě po skončení bratislavského závodu se stáhli zpátky do Prahy, kde všechny síly vrhli do poctivého a důkladného tréninku. A to přímo v dějišti letošního mistrovství světa.
Deblkanoe našeho elitního oddílu Dukly Brandýs nad Labem má jasno i o ambicích. „Stoprocentně se chceme dostat do finále a předvést jízdu, za kterou se nebudeme stydět. Kdyby se nám to nepovedlo, byl bych na sebe hodně naštvaný," poznamenal háček lodi Jonáš Kašpar.
Favorit se hledá těžko
Dobrými výsledky ze světového poháru a hlavně pódiovým umístěním z Bratislavy, což byl poslední velký podnik před mistrovstvím světa, však na sebe tak trochu upletli bič. Během chvíle se zařadili mezi hlavní aspiranty na zlato. S klidem na duši je můžeme označit za černé koně celého závodu.
Konkurence je ovšem obrovská. Jestliže se v drobnohledu zaměříme na nejlepší desítku z Čunova, stěží půjde vybrat jediného favorita. Hned pět lodí bylo schopno zajet čas okolo 110 sekund, ne-li rychleji. Když smažeme penalizace u deblířů, kteří šťouchli, docházíme k závěru, že 110 s mohli při čistém průjezdu tratí zaznamenat úplně všichni. Pak mezi světovými deblkanoisty hledejte potenciálního vítěze.
Podle konečného pořadí celkové klasifikace letošního světového poháru by to na prvních třech místech vypadalo následovně: 1. Gauthier Klauss, Matthieu Peche (Francie), 2. Luka Božič, Saso Taljat (Slovinsko), 3. Pavol a Peter Hochschornerovi (Slovensko). První dvě jmenované dvojice v Bratislavě skončily až za Kašparem a Šindlerem. Francouzi za nimi zaostali o šestnáct setin sekundy. A to ve finále jeli čistě.
Opavská loď v hodnocení svěťáku obsadila fantastickou čtvrtou příčku. Kdyby přitom nevynechala, i závod ve slovinském Tacenu, mohla se dostat i na stupně vítězů. „Ze čtyřiadvaceti víkendů jsme šestnáctkrát závodili. Zůstali jsme raději v Praze a věnovali se přípravě na mistrovství světa," vysvětloval Jonáš Kašpar a ještě dodal: „Všichni jsou nervózní, jenom já ne. Nevím, jak si tlak připouští parťák, ale já osobně na to nemyslím."
Druhý domov Trója
Deblíři ze slezské metropole mohou dokonale zhodnotit perfektní znalost trati. Kanál v Tróji se jim totiž po přestupu do Dukly stal takovým druhým domovem. Pravidelně zde trénují a loni okusili i zdejší atmosféru v závodě světového poháru.
Pořadatelé si však při přípravě areálu okusili své. V červnu Tróju zpustošila povodeň. Za tři měsíce se všechno muselo dát do pořádku. Před pár dny ale na oficiálních stránkách šampionátu organizátoři ohlásili, že jsou plně připraveni. Postavena už je také mobilní tribuna, jež může pojmout až 1 800 diváků.
„Pokud bude pěkně, věřím, že se ji podaří naplnit. Každý den sleduju počasí. Stále se to mění. Doufám, že přijde hodně lidí a udělají pořádný bugr," usmíval se bývalý student Slezského gymnázia, jehož první ostrý test společně s Markem Šindlerem čeká už dnes, kdy naskočí do kvalifikace. „Ve středu večer máme týmovou večeři. Sejde se celá reprezentace, dozvíme se všechno o našem programu," hlásil nám v úterý dopoledne z Prahy Jonáš Kašpar.
Petr Dušek