S háčkem lodě Jonášem Kašparem se naše redakce spojila ve čtvrtek večer krátce potom, co se svým parťákem dokončil úvodní předjízdy. Na pravé závodní zápolení došlo v pátek, ale odchovanci Kanoe klubu Opava si pobyt v anglické metropoli patřičně užívali.

„Jede se na olympijském kanále. Podmínky jsou opravdu výborné," přiznal hned na úvod Jonáš Kašpar. Před necelým týdnem ve Vídni společně s dalšími českými dvojicemi Karlovský Jáně a Koplík Vrzáň vybojovali parádní bronzové medaile. K nejvyššímu stupínku přitom nebylo daleko.

„Hlídky, které jsme odjeli na vídeňském kanále, byly opravdu super. Škoda těch dvou doteků. Kdybychom se jich vyvarovali, mohli jsme brát i zlato. Snad poprvé jsme jízdu hlídek trénovali. Zvykli jsme si na sebe, ozkoušeli si, jaké by měly být mezery a tak dále. Sjeli jsme to poměrně rychle," popisoval háček deblkanoistů, jenž momentálně hájí barvy našeho elitního klubu Dukly Brandýs nad Labem.

Individuální závod na mistrovství Evropy se jim povedl podstatně méně. Po kvalifikaci jim patřilo druhé místo, ale v semifinálové jízdě se nevyhnuli dvěma šťouchům a vinou penalizace se dostali až mimo postupovou desítku. Nakonec z toho bylo až osmnácté místo a neúčast ve finále. O mnoho lépe nedopadla ani druhá česká loď s Ondřejem Karlovským a Jakubem Jáně na „palubě". Ti obsadili konečnou třináctou příčku a také zůstali před finálovými branami.

„Náš trenér Ondřej Štěpánek chtěl, abychom kvalifikaci odjeli někde okolo osmého devátého místa a získali tak co nejvýhodnější pozici. Na trati jsme se cítili dobře. Uvažoval jsem, že bych v posledních brankách šťouchl, ale upustil jsem od toho. Ve finále se nám bohužel moc nevedlo," litoval bývalý student Slezského gymnázia.

Českým barvám se jinak ve Vídni dařilo. V individuálu kajakářů Prskavec obhájil zlato a Přindiš si dojel pro stříbro. Mezi kanoistkami obsadila Hošková bronz. V hlídkách mohli Češi oslavovat další medaile.

Zajímavostí je, že trať ve Vídni Jonáši Kašparovi, Marku Šindlerovi a dalším deblířům stavěl jejich trenér Ondřej Štěpánek. Žádného zvýhodnění se jim však od kouče nedostalo. Legenda mezi deblkanoisty měřila všem stejným metrem.

„Ondra byl nalosován společně s německým trenérem. Zachoval se jako profesionál a neprozradil nám žádné detaily, kombinace a podobně. Postavil dobře sjízdnou trať," poznamenal.

Nemohli jsme se nezeptat, jestli se třeba na výkonech neodrazila i únava z náročné nominace, která se jela v Tróji a na Trnávce. V prvním závodě skončili až v druhé desítce, načež vyhráli, a v posledních dvou podnicích z toho bylo dvakrát třetí místo. „Nemyslím si, že by únava sehrála svou roli. Přece jenom po nominacích jsme měli krátké soustředění a byla možnost odpočívat. V prvním nominačním závodě jsme ovšem podle mého neoprávněně dostali padesát sekund za neprojetí brány, proto ten propad," vysvětloval Jonáš Kašpar a dodal:

„Před poslední nominací jsme mohli být klidní, protože i kdybychom dojeli šestí, probojovali bychom se do reprezentace. Nakonec z toho bylo třetí místo."

Po svěťáku v Londýně odcestují do Lublaně a pak zpátky do Prahy. V uvedených městech je čekají další dva světové poháry. Po domluvě s trenérem nemusí absolvovat evropský šampionát závodníků do třiadvaceti let. „Uspěli jsme na mistrovství světa v Austrálii a program je skutečně dost náročný.

Abychom nemuseli čelit takovému stresu a trochu si i odpočinuli, dohodli jsme se s naším koučem, že mistrovství Evropy třiadvacítkářů v Makedonii se nezúčastníme," uzavřel háček opavské lodi.

Petr Dušek

Jonáš Kašpar a Marek Šindler, letošní mistři světa do 23 let, skončili na světovém poháru v Londýně osmí.

C2: 1. Božič, Taljat (Slovin.) 106,57 (0), 2. Anton, Benzien (Něm.) –2,26 (2), 3. L. Škantár, P. Škantár (SR) –2,82 (2), …8. Kašpar, Šindler –6,08 (2), 10. Karlovský, Jáně (všichni ČR) –26,62 (0).

ČTK