Nebýt jednoho jediného nepovedeného závodu v Liptovském Mikuláši, mohli klidně vystoupat na stupínek nejvyšší.
Ztracené body na kanále, který paradoxně patří k těm vůbec nejoblíbenějším z pohledu opavské dvojice, ale byly znát. Na druhou stranu z pěti závodů tohoto seriálu byli čtyřikrát ve finále mezi deseti nejlepšími loděmi. Tři starty pak proměnili v pódiová umístění.
V Krakově a v Pau dokonce zvítězili, na domácí trati v pražské Tróji vystoupali na třetí místo. Před více než týdnem ve španělském Seu obsadili šestou příčku. V konečném pořadí za vítěznými Francouzi Gauthierem Klaussem a Mathieu Pechem zaostali o třicet bodů.
„Zaváhání v Liptovském Mikuláši je samozřejmě škoda. Je to ale sport a my z našeho neúspěchu na Slovensku nemůžeme vinit nikoho jiného než sebe. Může nás to mrzet, na druhou stranu jsme celkově druzí, což je fantastický výsledek," poznamenal háček opavské lodi Jonáš Kašpar.
Radost trenérovi Ondřeji Štěpánkovi ovšem nedělali pouze Opavané, velmi úspěšná totiž byla také druhá česká dvojice, která se připravuje pod taktovkou této deblířské legendy, Ondřej Karlovský s Jakubem Jáně. Ti v konečném zúčtování skončili třetí a na své oddílové kolegy z Dukly Brandýs nad Labem ztratili pouhopouhých jedenáct bodů.
„Pro trenéra je to nejspíš skvělý pocit, což nám po závodech ve Francii dal také patřičně najevo. Tato sezona ovšem ještě neskončila. Máme ještě před sebou světový šampionát v Londýně," upozornil Jonáš Kašpar.
Nyní se budou koncentrovat na světový šampionát
Je tomu skutečně tak. Vrchol sezony v podobě mistrovství světa je posazen do poloviny září. Pojede se na olympijské londýnské trati. Deblkanoisté původem z Opavy se po závodech ve Francii vrátili zpět do Prahy, kde budou trénovat až do konce tohoto týdne. Poté se vydají na čtyři dny do Londýna, aby prozkoumali prostředí.
Následovat bude návrat do republiky. Zpět na kanál v Lee Valley White Water Centre odletí deset dní před startem světového šampionátu, který bude probíhat od 16. do 20. září. „Kanál v Londýně dobře známe. V minulosti jsme zde několikrát závodili a musím říct, že nám celkem sedí.
Je třeba ovšem dodat, že je poměrně těžký," pokročil dále bývalý student Slezského gymnázia.
Určovat si nyní nějaké konkrétní ambice je velice složité. Světová špička je totiž velmi našlapaná. Jeden dotek vás ve výsledkové listině může shodit o několik příček dolů. Prioritou i s ohledem na druhou příčku v hodnocení světového poháru bude účast ve finále.
„Samozřejmě bychom chtěli skončit co nejlépe. Konkurence je ovšem vyrovnaná. Na druhou stranu je ale potřeba říct, že kompletní špička se naposledy sešla ve Francii, kde jsme vyhráli, takže proč by nám to nemohlo klapnout i v Londýně," přispěl krátkou úvahou odchovanec Kanoe klubu Opava.
Lepší generálku na MS si ani nemohli přát
Generálka na mistrovství světa v Pau vyšla Jonáši Kašparovi s Markem Šindlerem téměř na jedničku s hvězdičkou. Taková známka by však mohla být udělena pouze v případě, že by opavskému páru na kanále na francouzské straně Pyrenejí vyšlo perfektně úplně všechno, což se ale nestalo.
„Vůbec se nám nedařilo v sobotní první kvalifikační jízdě. Museli jsme to napravovat až v té druhé. V semifinále jsme si následně vyjeli třetí příčku, která byla před finálovou jízdou poměrně výhodná," líčil háček lodi.
Trať byla opravdu náročná, řada favoritů si na ní vylámala zuby. Olympijští stříbrní medailisté David Florence a David Hounslow z Británie například nepostoupili do finále. Obdobně dopadli také slovenští bratři Hochschornerové.
„Trať byla zrádná. Všude jinde většinou máte jedno skutečně těžké místo, kde se rozhoduje. V Pau ovšem musíte být neustále ve střehu. Takovým místem je prakticky každá branka, kterou zde projedete," usmíval se Jonáš Kašpar.
Ten si společně s Markem Šindlerem ve finále počínal doslova skvostně. Opavští deblíři se prezentovali bezchybnou a také velmi rychlou jízdou. Druzí v pořadí, domácí deblíři Gauthier Klauss a Mathieu Peche, za nimi zaostali o 1,67 sekundy, což je ve vodním slalomu celkem slušná ztráta.
„Ve finále se nám sešlo úplně všechno. Už v semifinále jsme jeli skvěle. V poslední jízdě se nám vedlo skvěle. Na vodě nám loď krásně klouzala, bylo to všechno v dobrém tempu a rychlosti. V cíli jsme z toho měli skutečně skvělý pocit. Jsem rád, že jsme za sebou nechali domácí závodníky, kteří to v Pau znají a trať mají dobře najetou," hlásil do telefonu nedlouho po závodě ve Francii Jonáš Kašpar, jenž se naší redakci ohlásil při zpáteční cestě do republiky.
„Po závodech v Pau a španělském Seu se strašně těšíme domů," přiznal jeden z členů deblkanoe, která vybojovala druhé místo v letošním hodnocení světového poháru. Opavská dvojice těžila také z toho, že nemusela tolik cestovat. Seu a Pau, tedy podniky, které šly v seriálu týden po sobě, od sebe dělí přibližně 280 kilometrů:
„Určitě to byla výhoda. Přejeli jsme vlastně jenom Pyreneje na francouzskou stranu. Je skvělé, že organizátoři při plánování kalendáře světových pohárů mysleli na závodníky." Před několikadenní pauzou, která závodům ve Španělsku a Francii předcházela, se totiž v jednom bloku odjely svěťáky v Praze, Krakově a Liptovském Mikuláši.