Po svěťáku v pražské Tróji si dali deblkanoisté elitního klubu Dukly Brandýs nad Labem od závodění desetidenní pauzu.

„Dopřáli jsme si krátkou dovolenou. Já osobně jsem s přítelkyní vyrazil do Alp. Parádně jsem si odpočinul. Chodili jsme na procházky a jezdili na kole. Po dovolené jsme se zúčastnili nominačního závodu v Českých Budějovicích. Samotná nominace do národního týmu se nás ovšem netýkala, protože už ji máme vyjetou," vysvětloval háček opavské lodi Jonáš Kašpar.

Poslední podnik světového poháru v Augsburgu měl především mezi deblíři obrovskou kvalitu. Přestože Kašpar se Šindlerem ve finále ani jednou nešťouchli, nakonec z toho bylo sedmé místo. První sedmička přitom byla neskutečně vyrovnaná. Rozdíl mezi vítěznými Gauthierem Klaussem a Matthieum Pechem z Francie a sedmým místem činil pouhých 1,85 setin sekundy.

„Bavili jsme se, že tak našlapané pořadí jsme dlouho nezažili. Jelo se navíc hodně svižně. Kajakáři vždycky jedou rychleji než deblkanoisté. Tentokrát tomu tak nebylo. Čas našeho nejlepšího kajakáře Víta Přindiše by třeba stačil na nějaké šestnácté místo. Tito závodníci přitom vždycky jedou v průměru o deset vteřin rychleji," popisoval bývalý student Slezského gymnázia.

Předchozí díl seriálu, který se jel ve španělském La Seu De Urgell, se opavská dvojice rozhodla vynechat a vyrazila do USA, aby nedaleko Washingtonu v Deep Creeku mohla poznávat kanál, na němž se od 17. do 21. září pojede mistrovství světa. Absence ve světovém poháru samozřejmě zapříčinila to, že loňské konečné čtvrté místo nevylepšili a skončili osmí.

„Kdybychom nejspíš ve Španělsku startovali, umístili bychom se výše, ale nelitujeme toho. Jsem rád, že jsme se mohli seznámit se specifiky amerického kanálu. V USA jsme strávili deset dní a získali nespočet důležitých informací," pokračoval.

Vodní slalomáři to zde nejspíše nebudou mít jednoduché, protože obdobu tohoto kanálu ve světě jen tak nenajdete. „Jedná se o nevšední záležitost. Nachází se v několikasetmetrové výšce a voda je do něj přečerpávána z místního jezera. Voda se i proto v kanále chová trochu jinak. Odteče a spadne dolů. Řečiště se zde dost mění. Na druhou stranu se aspoň využije voda, která by jinak stála," vysvětloval Jonáš Kašpar, jenž si pochvaloval i zdejší zázemí.

Podobnou strategii jako čeští reprezentanti z Opavy zvolili i další závodníci, kteří jezdí světový pohár. „Myslím si, že většina deblířů se zde už byla podívat. V Deep Creeku jsme například trénovali s Brity anebo Slováky.

Kanál se musí nějakým způsobem uživit, takže se tady pořádají tréninkové kempy. V jejich rámci sem zavítali skoro všichni ze svěťáku. Jinak na kanálu panuje čilý provoz i pro veřejnost," poznamenal háček deblkanoe z Opavy a jedním dechem dodal: „Aklimatizace proběhla v nejlepším pořádku, což je důležité. Až se sem budeme v září vracet, víme, do čeho půjdeme."

Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem se budou muset vyrovnávat i s velkým tlakem, jenž na ně bude vyvíjen. Na loňském mistrovství světa v pražské Tróji na sebe tak trochu upletli bič, když skončili na skvělém čtvrtém místě: „Konkurence v deblech je opravdu vysoká. Spokojeni budeme s finálovou účastí a určitě se porveme o medailové umístění. Letos je finále hodně otevřené. Výbornou formu naladila spousta deblířů."

Petr Dušek