Dvakrát před startem sezony prohlašoval kapitán opavských basketbalistů Jakub Šiřina, že chce se svým týmem do finále. Ve čtvrtek se reprezentační rozehrávač dočkal. Opava porazila počtvrté Pardubice a po patnácti letech si zahraje finále. Třicetiletý rodák z Ostravy si splnil svůj sen. „Finále s Opavou je pro mě nejvíc, ale rozhodně ani proti Nymburku nebudeme odevzdaní,“ slibuje duše opavského týmu a jeden z nejlepších hráčů ligy.

Opava, je ve finále, co to pro vás znamená?
Bavili jsme se o tom s kluky v autobuse, že to, čeho jsme dosáhli, nám dojde později. Z mého pohledu finále s Opavou je pro mě nejvíc. Tento klub mám v srdci, je to hodně osobní a emoční.

Během posledních tří sezon jste dvakrát na startu hovořil o tom, že chcete s Opavou do finále…
Věřil jsem, že na to máme. Tenhle tým má sílu, je dlouho pohromadě, během sezony nás nepotkaly větší výkyvy. Vezměte si Děčín, ten hrál finále třikrát po sobě, proč bychom nemohli my jít v jeho stopách.

Pátý zápas v Pardubicích nezačal pro vás dobře, v poločase by si na Opavu málokdo vsadil, že vyhraje…
První poločas nebyl z naší strany dobrý. V kabině jsme si něco řekli. Po přestávce jsme začali hrát naši hru a z domácího náskoku ukrajovat. Když jsme se dostali pod deset bodů, Pardubice začaly být nervózní a hráči začali koukat na čas, toho jsme my využili.

Opava s Pardubicemi v posledních letech zažívá dramatické koncovky, ne vždy se šťastným zakončením…
To je pravda, máme je ale napjaté, třeba i s Děčínem, rozhodující koše padají s klaksonem. Tu nejdůležitější se nám naštěstí podařilo zvládnout.

Čekalo se, že závěrečnou akci v Pardubicích budete mít ve svých rukou vy, nakonec padla volba na Radima Klečku. To byl záměr?
Osobně se mi v prvním poločase nehrálo dobře. Necítil jsem se, neodváděl jsem na palubovce to, co se od mne čeká. Radim byl v laufu, akce jeden na jednoho jsou jeho, má je rád. A to, jak v Pardubicích zakončil, je jeho specialita. Má to nacvičené z tréninku.

Jak vnímáte to, že hra Opavy nestojí už jen na vás? Je to pro vás velká výhoda?
Jsem za to rád. Pro nás je to jenom dobře. Soupeř se musí připravovat na více hráčů, je těžší nás bránit.

V boji o zlato vás čeká Nymburk. Finále se hraje pouze na dva vítězné zápasy, to může být pro vás malá výhoda…
Je to pro nás lepší. Nymburk je jasný favorit, ale my se předem nevzdáváme. Věřím, že doma ho můžeme za podpory našich fanoušků porazit. Nemáme co ztratit, budeme hrát s čistou hlavou. Rozhodně bych nás neodepisoval.