První jarní kufrování bylo v Raduni

Raduň - Jako devátý závod Slezské zimní ligy 2011/12 a 15. ročník veřejného závodu se o víkendu uskutečnil v Raduni závod v orientačním běhu První jarní kufrování. Ten připravili členové oddílu Přátelé orientačního běhu TJ Slezanu Opava (PoBo).

21.3.2012 2

Ti nejmladší běžci se na téměř dvoukilometrovou trať raduňského Prvního jarního kufrování vydali v doprovodu rodičů.Foto: TJ Slezan Opava

Na startu nakonec stálo celkem sedmasedmdesát běžkyň a běžců, které podle kategorie čekaly tratě s jedenadvaceti kontrolními body v délce 3,3 a 5,1 kilometru. Ti mladší si pak zaběhli 1,8 kilometru s patnácti kontrolami.

„Tratě vedly částečně zámeckým parkem od rybníka směrem ke Kameníku, a pak se stáčely k Vršovické myslivně a zpět. Snažil jsem se volit takovou cestu, aby se běželo mimo trnitá místa,“ říká k tratím jejich stavitel Karel Jurčák, který se tratím orientačních běžců věnuje okolo pěti let.

Přesto to ale nebyla žádná procházka zámeckým parkem, profil byl hodně kopcovitý a na běžce čekalo podle délky tratě převýšení od 85 do 225 metrů. Nejkratší trať byla určena hlavně dětem, které běžely s mapou v ruce, ty delší pak kategoriím dospělých.

„Ty jsem pojal jak říkáme „od buku k buku“, tedy běží se bez mapy jen s buzolou od kontroly ke kontrole a teprve na kontrolním bodě se závodník dozví, kam má pokračovat,“ vysvětlil Karel Jurčák s tím, že když to zapomene, musí se vrátit na předchozí kontrolu a vyrazit znovu.

Nebylo však důležité trať jen rychle proběhnout, ale také v řádném pořadí označit na průkazce jednotlivé kontroly. Vynechání kontroly byl důvod k posunu výsledkovou listinou směrem dolů a nebyla výjimka, že běžec s krátkým časem pak na nejvyšší příčky nedosáhl.

Podle pořadatelů má seriál zimní ligy běhů spíše tréninkový charakter než vrcholový závod. „Původní myšlenka byla, aby lidi v zimě nelenošili. I když je naše První jarní kufrování starší než zimní liga, přidali jsme ho do seriálu, který je tak otevřený nejen aktivním a registrovaným sportovcům, ale také těm rekreačním. Navíc liga se běhá jak na naší straně hranic, tak na té polské, což je dobré i pro vzájemné styky běžců z oddílů obou zemí,“ přiblížil závod za pořádající oddíl PoBo TJ Slezanu Opava Karel Jurčák.

A zájem o takové podniky je. Loni přijela necelá stovka běžců, letos sice jen 77, ale i tak jsou pořadatelé spokojeni. „Bohužel letos tu chyběli hlavně Poláci, kteří vlastně dorazili jen ze dvou klubů, navíc v elitní kategorii žen byla na startu jen jediná závodnice. Ale i tak to byla pěkná účast a věřím, že pěkný závod pro všechny, kdo se na trať vydali,“ konstatuje Karel Jurčák.

V kategorii A vyhrál podle očekávání opavský Miroslav Hadač (PoBo), stejnou kategorii žen pak vyhrála Radmila Fukalová (Fizza Ostrava). V kategorii B zvítězil Marek Rohel (Fizza Ostrava), mezi ženami pak Dorothea Sklenářová (PoBo) a v kategorii C slavili zlatý úspěch neregistrovaní závodníci: Jiří Kabaja a Helena Krčková.

„O tom, že orientační běh je sport pro každý věk, svědčí, že nejstarším účastníkem, který trať zdolal, byl sedmašedesátiletý Josef Zajíc a nejmladším pak teprve pětiletá Anička Chudíková, kterou na trati doprovázela maminka,“ doplnil ještě Karel Jurčák.

Nadcházející víkend pak pro orientační běžce připravuje další z lahůdek tohoto sportu noční závod v Životicích u Havířova. Ten se běží v noci z pátku na sobotu.

Z nemocnice zbyly jen střípky

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.

Hasiči sundávali ve Skřipově vyčerpaného dělníka z lešení

Tým zdravotnické záchranné služby spolu s jednotkou Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice v Bílovci zasahoval v sobotu 21. října dopoledne ve Skřipově.

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.