Člověk, který za rok oslaví sedmdesátku, je stále pozitivně naladěný a přesně taková atmosféra sálá i v jeho království, ve kterém jsou mu pravou rukou jeho dcera Marcela, syn Alan a vnuk Honza. Rodina je pro něj vše. Jako trenér nehoní úspěch za každou cenu, připravuje i zdravotně postižené sportovce.

Již se zmiňovaným Golemem cestuje po světě, mimochodem kamarádí s hercem Jiřím Krampolem a brzy vystoupí také v jeho pořadu Nikdo není dokonalý. Sečteno, podtrženo, Jiří Týn je velký sportovec, který se umí bavit životem.

V době své aktivní kariéry Jiří Týn startoval na několika mezinárodních soutěžích, byl metodikem svazu kulturistiky a také trenérem. Deníku prozradil i to, proč se mu v kulturistických kruzích přezdívalo Don Číčo.

Proč právě kulturistika?

Dá se říci, že pocházím ze sportovní rodiny. Otec chodil do Sokola, kde se cvičilo na kruzích, chlapi dělali také silové sporty, možná jsem to tak měl v genech. První snímek svalovce ze závodu se ke mně dostal, když jsem šel na vojnu, a musím přiznat, že mě oslovil.

Na vojně jste začal poprvé cvičit?

V tehdejším Československu vycházel časopis o trenérech, dvě strany byly o silácích. Kulturistika byla přidělena ke vzpírání. Náš sport začal mít velkou masovost, až se nakonec vytvořil samostatný svaz. Vrátím se ale zpět k vojně. Činky byly nepopulární, zkoušeli jsme s kluky různé cviky, ale dost jsme bojovali s neznalostí.

.

Po vojně jste se do kulturistiky více obul…

Dostal se mi do ruky materiál o nejznámějším kulturistovi Larrym Scottovi. Ten mě udivil. Řekl jsem si, že chci vypadat jako on. U nás vycházel časopis Stadion, ve kterém jsem si přečetl příběh o americkém kulturistovi, který začal sportovat, protože se mu všichni smáli, že je slabý. Proto začal s činkami a úspěch se dostavil.

To mě zaujalo, začal jsem doma posilovat a zjistil jsem, že na tom něco pravdy bude. S mým známým lékařem jsme konzultovali jídelníček, seznámil mě se stavbou těla. Posilování chytlo i mé kamarády, v jedné dílně jsme si postavili primitivní posilovací nářadí.

Nakonec to vyústilo v to, že jste se stal zakladatelem oddílu kulturistiky v Opavě…

Ano, v roce 1972 jsem založil v Opavě oddíl kulturistiky. Předtím jsem jezdíval za známým do Ostravy, který mi dával rady. Byl jsem u zrodu kulturistického svazu na severní Moravě a neustále se učil a sbíral zkušenosti. Přece jenom tehdejší režim neměl k našemu sportu kladný vztah, byl označován jako mužský striptýz.

Díky několika lidem se nám podařilo založit oddíl při TJ Minerva. Ve sklepních místnostech, kde byl za války archiv, se nám pomalu podařilo vybudovat posilovnu. Udělal jsem si trenérský kurz a stal se krajským metodikem, sport mě naprosto pohltil.

Jak vzpomínáte na svou závodnickou kariéru?

Trénoval jsem a zároveň přitom i závodil, dařilo se mi. Projel jsem řadu soutěží, ať v Československu nebo Polsku. Hodně si v reprezentaci považuji druhého místa v silovém trojboji.

.

Jak jste přišel k přezdívce Don Číčo?

(usměje se) Začali mi tak říkat. Jsem důsledný, mám rád pořádek a jsem nekompromisní v názorech. Jistota pro mě znamená vítězství. Pokud jsem si jistý, efekt se dostaví. Proto mi tak začali říkat, ale žádný mafián rozhodně nejsem.

Jste znám tím, že patříte k velkým bojovníkům proti užívání zakázaných látek…

Během své trenérské nebo závodní dráhy jsem vůbec nepřemýšlel o tom, že bych se stal slavným s pomocí anabolik. Svým svěřencům vždycky kladu na srdce, že má cesta je správná. Dobře vím, že když je na podiu dvanáct soutěžících, z toho pět sype, je to znát, ti čistí jsou v nevýhodě, ale lidem se to líbí.

Bohužel svaly u nás naplňují sály. Když chceš být nejlepší, sáhneš po zakázané látce. Jsou sportovci, kteří chtějí zvítězit za každou cenu, ale neuvědomují si, že šidí sami sebe. Už jako krajský metodik jsem byl odpůrcem anabolik. Bohužel nyní je vrchol strašně vysoko a normální smrtelník má k němu pořádně daleko.

.

A někteří vaši svěřenci k zakázaným prostředkům přešli?

Přivedl jsem závodníka na vrchol, věděli jsme, že dál cesta není. Dostal se k lidem, kteří mu něco nabídli. Řekl jsem mu, že pokud je mu milejší být čtyři roky na vrcholu a riskovat kvůli tomu zdraví, ať do toho jde. Postavil se k tomu chlapsky, dal mi za pravdu, že tímto směrem cesta nevede.

Sport je pěkný, když jste slavný, vezměte si ale třeba vzpěrače, kteří vyhrávali za každou cenu.Teď po nich ani pes neštěkne. Dříve platilo v kulturistice heslo: síla, krása, zdraví. První dvě v tomto sportu najdeme, bohužel se zdravím je to horší. Řadu věcí jsem konzultoval s tehdejším primářem panem Blažkem, který mi kladl na srdce: „Jak se budeš ke svému tělu chovat, tak ti to ono stonásobně vrátí." A v tom měl pravdu.

Jak často cvičíte?

(usměje se) Nějaký ten křížek už na zádech mám. Chodím cvičit čtyřikrát týdně. Dříve jsme bojovali s neznalostí. Člověk dělal věci, které nebyly dobré. Dnes vám poradí zkušení trenéři, máte k dispozici různé časopisy a také internet.

.

Sportu s činkami propadly i vaše děti…

Doktor Blažek, který mi pomáhal s anatomickou stránkou, mi řekl, že svým dětem předám genetické věci. Tak třeba můj syn Alan. Když přišel z vojny, vážil 57 kg, začal bušit a byl z něj chlap. Kulturistiku ale dělat nechtěl, propadl jiným sportům, rozhodl se sám a já to respektoval.

Ve sportovních stopách jdou i jeho děti. Vnučka Veronika se nemohla dočkat patnáctin, protože to je věk, kdy mohla začít posilovat, chytlo ji to. Vnuk Ondra se od činek odkulil, hraje basket, už má doma titul mistra republiky. Hraje na krev a tak to má být, ještě mu chybí trochu té výšky.

Dá se říci, že částečně ve vašich stopách jde i vaše dcera Marcela…

To je pravda, taky je zapojena do cvičení, pracuje ve fitku. Navíc je instruktorkou spinningu, jezdí i maratony. Mohu s klidem říci, že se mi splnil sen, moje děti i vnuci sport dělají.

Trénujete také tělesně postižené sportovce. Tato práce ale není tolik na očích…

Není to tak populární jako u zdravých sportovců, ale je u nich téměř vyloučeno, že by brali zakázané látky. U nás závody postižených sportovců nejsou tak populární. Ale třeba na Slovensku je tomu úplně jinak, to samé v Polsku, kde se tyto akce dokonce dotují. Chtěl jsem v Opavě uspořádat akci pro hendikepované sportovce, ale magistrát se k tomu postavil negativně. Docela mě to mrzelo.

.

Zajdeme nyní trochu do bulváru, není žádným tajemstvím, že vás pojí přátelství se známým hercem Jiřím Krampolem…

Mám kolegu, se kterým jsme spojeni přes kulturistiku. Dal mě s Jirkou Krampolem do kupy, nějak jsme si sedli, naše názory se shodovaly. S manželkou jsme byli u něj na Okoři na dovolené. Když jsem v Praze nebo on tady, vždy se setkáme. Nyní mě a Golema pozval do pořadu Nikdo není dokonalý.

Vzpomenul jste Golema. To snad není ani člověk…

Když ho lidé vidí, chytají se za hlavu. Já osobně s ním spolupracuji patnáct let, a kdybych ho neviděl, tak tomu taky nevěřím. Jsou věci, kterou jsou mezi nebem a zemí. Golem je jeden z nejsilnějších lidí planety. V zubech má silnější stisk než krokodýl, překonal hranice lidských možností.

Nemáte strach, že se jednou, jak se říká, rozsype?

Když jsme byli naposledy na vystoupení v Kolíně nad Rýnem, které bylo součástí velkého veletrhu, díval se mu na chrup jeden uznávaný stomatolog a říkal, že na první pohled se o nic zajímavého nejedná. Golem má dar od pána boha. Dostal to od něj do vínku, může dělat neskutečné věci.

Poslední otázka směřuje k vám. Jak dlouho ještě hodláte aktivně cvičit?

Řeknu to takhle, když necvičím, jsem nervózní. Už to není u mě o těžkých vahách nebo intenzitě. Cvičím pro radost. Nemám zdravotní problémy, hlava mě nebolí, nikdy jsem neměl rýmu. Pravidelně chodím, jak se říká, na STK k doktoru Polákovi, který se stará o mou tělesnou schránku a za to mu chci poděkovat. Stáří se zastavit nedá, ale věk je jenom číslo.

Jiří Týn

Jiří TýnNarozen: 26. 5. 1944
Místo narození: Opava
Povolání: Majitel Bavaria Finess Kylešovice, trenér
Manželka: Irena
Děti: Alan, Marcela
Vnuci: Jakub, Jan, Veronika, Ondra