Své o tom ví tajemník OS ČSTV Ladislav Kreisel, člověk, který má anketu pod palcem už jednadvacet let, je jejím klíčovým mužem. On počítá hlasy, on sbírá nominace. Jako jediný tak zná předem jméno vítěze, dá se říci, že až do slavnostního vyhlášení usíná s velkým tajemstvím.

Spojení s agenturou ČOK bylo dobrým tahem

Nejlepší sportovec bude podruhé v historii volen ve spolupráci s agenturou ČOK a samozřejmě s Deníkem, který je hlavním mediálním partnerem. „Spojení s agenturou ČOK bylo dobrým tahem. Do ankety se vneslo plno pozitivních nových věcí,“ vyzdvihuje Ladislav Kreisel.

„O loňském ročníku se mluvilo jako o nejlepším. Věřím, že ten letošní bude ještě lepší,“ zdůrazňuje člověk, který se na vyhlášení prestižní ankety výrazně podílí. Celým galavečerem bude provázet Radek Šilhán s Monikou Žídkovou, vystoupit by měl Bohuš Matuš.

„Po slavnostním vyhlášení bude následovat ples sportovců v Koruně. Dříve se na něj prodávaly lístky, nyní už ne. Máme plno,“ usmívá se Ladislav Kreisel. Výsledky ještě neznáme, ale co můžeme prozradit, je fakt, že král či královna opavského sportu za rok 2011 se může těšit na jízdní kolo od firmy Sundance.

„Tady klobouk dolů před Kalužíkovými. Jejich firmu postihl velký požár, oni přesto naši anketu neopustili,“ zdůrazňuje Ladislav Kreisel.

Sportovní událostí roku je mistrovství světa v kanoistice juniorů

Bezesporu největší sportovní událostí roku 2011 bylo mistrovství světa juniorů v kanoistice, vodácký svátek na řece Moravici. Opavští pořadatelé se ho zhostili s grácií. „Pro mě jsou Tomáš Slovák s Robertem Kneblem schopní manažeři, světový šampionát na Moravici mě v tom jenom utvrdil,“ podotkl Ladislav Kreisel, který se také svým způsobem na organizaci vodáckého svátku podílel.

„Byl jsem u samého začátku šampionátu, přiváděl jsem Tomáše s Robertem k opavskému primátorovi a na krajský úřad,“ poznamenal tajemník OS ČSTV. Město Opava a kraj byli pro šampionát stěžejní partneři. „Bez jejich finanční pomoci by se mistrovství světa konat nemohlo. Velkou roli sehrála osoba tehdejšího primátora Opavy Zbyňka Stanjury,“ řekl Ladislav Kreisel.

„Jsem rád, že se na mistrovství neztratili ani opavští závodníci. Opět se ukázalo, že opavská kanoistika mezi mládeží patří k absolutní špičce,“ zdůraznil Kreisel. Je jen na škodu, že v letošním roce se opavský sportovní divák na podobný sportovní podnik těšit nemůže. „Bohužel je to tak, v minulosti se v Opavě hrály kvalifikační skupiny, teď se zatím nic takového nerýsuje,“ krčí rameny Ladislav Kreisel.

Opavský sport přežívá

Opavský sport se bije se špatnou finanční situací, upadá například hokejbal, jehož okresní přebor se letos ani zatím nezačal hrát, existenční problémy má prvoligové SHC. Naopak velký boom zažívá florbal. „Přemek Novák s celou P.E.M.ou. odvádějí dobrou práci. Mají širokou základnu, zachránili ženský volejbal,“ vyzdvihuje Kreisel, který neopomíná ani basketbal.

„Jsme chudší region, a to se promítá do sportu. Není tady momentálně žádný silný podnik, který by třeba podporoval profesionální sport. Profi kluby u nás přežívají jenom díky více menším partnerům,“ konstatuje člověk, který má o opavském sportu velký přehled. Mnoho talentovaných dětí nemá možnost svůj talent rozvíjet, rodiče prostě nemají finance, navíc podpora státu je u nás katastrofální. Co se týká Evropy, je v tomto směru před námi i Malta,“ pokračuje v povídání Ladislav Kreisel.

„Já ale věřím, že se nám začíná blýskat na lepší časy. Do čela českého sportu se dostali manažeři,“ míní tajemník OS ČSTV.

Marek Hájek, opavský vyslanec ve vedení českého sportu

Jednou ze stěžejních postav nového vedení republikového ČSTV je Opavák Marek Hájek, který se stal místopředsedou. „Jsem strašně rád, že se mi ho podařilo přemluvit, aby kandidoval za malé sporty. Jeho osoba je zárukou dobré práce. Tím ale nechci říci, že by do Opavy chodily nějaké speciální peníze,“ řekl Ladislav Kreisel, který společně s Markem Hájkem navštívili i opavskou radnici.

„Byli jsme u náměstka Žídka, nabídli jsme mu, že zpracujeme koncepci na rozvoj sportu v Opavě, nabídli jsme mu nový systém podpory sportu,“ uzavírá tajemník opavského ČSTV.

Dcera Andrea dávno svého tátu přeskočila

Něco málo ze soukromí opavské sportovní duše. Ladislav Kreisel má sport v rodině, sám miluje hlavně cyklistiku. Radost mu dělá i jeho dcera Andrea. Asi málokdo ví, že pracuje v hokejové Spartě. Je šéfkou společnosti Unity!, která provozuje oficiální fanshop slavného klubu. Ještě předtím pracovala jako asistentka generálního manažera Sparty Luboše Koželuha, do slavného klubu ji dopomohla i výborná znalost angličtiny.

„Prakticky zabezpečuje pro Spartu v tomto směru veškerý servis. Andrea navrhovala dresy, ve kterých nyní Sparta hraje,“ říká pyšně Ladislav Kreisel. Sám na hokej do holešovické arény občas vyrazí. „To víte, že když jsem v Praze, na hokej si zajdu,“ směje se šestapadesátiletý tajemník Okresního sdružení ČSTV.

Mimochodem díky synovi už je dvojnásobným dědečkem. Mám vnuky Daniela a Michaela. „Jsem rád, že jsou sportovně všestranní, chodí plavat, teď se začali věnovat i požárnímu sportu. Považuji za chyby, když se otcové či dědové upnou na jeden sport,“ dodává Ladislav Kreisel.