Poté co skončila zlatá éra opavského basketbalu, on v klubu s pár věrnými zůstal. Během tří let vrátil do slezské metropole nejvyšší soutěž. Velice si váží trenéra Davida Klapetka a basketbalu. Nejen o tom je následující rozhovor.

Příští ročník basketbalové Mattoni NBL se bude muset obejít bez Brna a tradičního účastníka Nového Jičína. Oba kluby skončily kvůli špatné ekonomické situaci. Hrozí něco podobného Opavě, a jak vůbec na tom v současné době opavský basketbal vlastně je?

Opavskému basketbalu určitě zánik nehrozí, a to i proto, že máme vybudovanou mládežnickou strukturu a jsme schopni vždy nějakého hráče posunout do prvního týmu a zaplnit mezeru po odchodu hráče áčka. Co se týká našeho účinkování v Mattoni NBL, tak jsme ani neuvažovali, že bychom se do soutěže nepřihlásili.

Alfou a omegou jsou finance, jak je na tom Opava po finanční stránce? Máte vykrytou sezonu? Museli jste provést velká úsporná opatření, a jak se říká, utáhnout opasky?

S kádrem, který v současné době máme, bez posilování sezonu pokrytou máme.

Takže o posilách už neuvažujete?

Pokud na ně neseženeme finance, tak ne.

Jak se rýsuje další spolupráce s vaším partnerem Breda a Weinstein?

Smlouva, kterou jsme měli, byla ukončena, nyní probíhají jednání o nové spolupráci.

Kdyby se stalo, že k dohodě nedojde, bude to mít na chod klubu velký vliv?

Pro nás je podstatná věc mít smlouvu s generálním partnerem. To nesouvisí jenom s tím, že se nám bude lépe dýchat, ale také s tím, jak bude vypadat hráčský kádr, jaké si budeme moci dovolit posily. Určitě je to pro nás zásadní, mít generálního partnera, tak jak tomu bylo v předešlých třech letech.

Jsou jednání na dobré cestě?

Nemám negativní stanovisko druhé strany, pokud ale budou pokračovat, bude se jednat o menší finanční objem, než tomu bylo v minulých letech.

Dotkla se ekonomická opatření a mládeže?

Mládežnická základna je to, na čem náš klub stojí. Ta musí být zachována vždycky, a to i za cenu toho, že by áčko mělo hrát jen o záchranu, nebo hrát jen nižší soutěž. Mládež je pro nás prioritou. Nejdříve zajišťujeme její chod, pak jde na řadu až tým dospělých.

Opava od svého návratu do Mattoni NBL se pohybuje okolo šestého sedmého místa. Je nějaká vize klub posunout výše, aby se Opava rvala o medaili nebo i o titul?

Pokud chcete hrát o medaile, musíte navýšit rozpočet a přivést i cizince, protože s českými hráči to nejde. Opava na toto nemá v současné době finanční prostředky. Hrajeme na to, na co máme. Nemá cenu se pouštět do žádných extrémů.

Po sezoně skončili Miklóšik, Kratochvíl, Štec, Čarnecký a Dygrýn, což je poměrně velké oslabení. K doplnění zatím nedošlo, nemáte z nadcházející sezony obavy?

Jsme opět schopni hrát střed tabulky. Náhrady máme z vlastních zdrojů. Na rozehrávku se posune Klečka. Na křídla se zařadí kluci z béčka. Více prostoru dostanou na palubovce hráči jako Strnisko nebo Dihel. K tomu nám zůstala tradiční osa, Šiřina na rozehrávce, Blažek pod košem. Navíc hodně nám má co ukázat ještě Braňo Brliť.

Jak již bylo zmíněno, hrajete střed tabulky, přesto reprezentační pozvánky chodí do Opavy s pravidelností…

Určitě to potěší – a i to, že v kádru jsou hráči, které jsme pro Mattonku udělali, ať už je to například Pumprla. To si člověk vždycky řekne, že práce, kterou dělá, má smysl.

Basketbalová Mattoni NBL stejně jako loni, i letos začne s novým herním systémem, co říkáte na soutěž doplněnou o dva slovenské týmy Levice a Inter Bratislava?

Dva slovenské týmy soutěž oživí, ale stejně jsem zastáncem toho, že čtyřkolový systém o dvanácti týmech by byl lepší. Týmy by hrály dvě utkání v týdnu a nastolil by se pravidelný zápasový rytmus, což letošní herní systém nedovoluje, opět se budou dělat ústupky. Navíc v Česku není v současné době tolik kvalitních hráčů, abychom mohli hrát o čtrnácti mužstvech. Já osobně se těším na zápasy s Levicemi.

Skončil Nový Jičín, nedaleký rival. Přitom mohl hrát s podstatně nižším rozpočtem, ale nešel do toho, s tím, že pokud nebude mít na to, hrát o medaile, raději skončí. Jak to vnímáte vy?

Je to logický důsledek toho, že se nevěnovali mládeži. Vše se točilo kolem prvního týmu, který byl postaven na cizincích. Nás to postihlo v minulosti také. Po zlaté éře jsme sestoupili z Mattonky, ale nerezignovali jsme. Postavili jsme se na nohy a po třech letech se do nejvyšší soutěže vrátili. Je to také o chuti se věnovat výchově hráčů. Mnohdy je to práce, která není vidět.

Opavská mládež budí respekt, dá se říci, že patří k nejlepším v republice…

Pokud mám já informace, takto jako my to nedělá v republice nikdo.

Důkazem toho, že v Opavě je mládež na prvním místě, byl i fakt, že jste třeba loni sáhli po mladých hráčích než po posilách z Mattonky. Mám na mysli příchod několika hráčů z VŠB Ostrava…

Šlo o posílení celého basketu v Opavě. Ale my se nedíváme jen po hráčích z Ostravy. Dveře u nás mají otevřené hráči i z jiných měst a oddílů.

Funguje Opavě tedy nějaký systém skautingu? Nebo máte někoho, kdo vám mladé hráče vyhledává?

Nemáme. O vyhledávání hráčů se stará hlavně David Klapetek, ten má naši pevnou důvěru.

Opavský basketbal se městem šíří, úzce spolupracujete s partnerskými školami. Přináší tato strategie očekávané ovoce?

Je to obrovský posun v celém dění. Podařilo se nám zřídit přípravky ve čtyřech školách, nyní se přidávají další dvě. A to i vzhledem k tomu, že v Opavě je deset základních škol, je to krásné číslo. Existuje tak příklad, jak se dají sportovci vychovávat od mladého věku. Nastolili jsme cestu, která je podle mě správná. Mě těší více posunout vlastního odchovance než kupovat drahého hráče. Raději zaplatím několik trenérů, kteří mi tohoto hráče vychovají.

I trenérskou základnu tvoří výhradně Opaváci…

Trenéry máme jen opavské. Klapetek, Czudek v minulosti hráli v reprezentaci. U každého mládežnického týmu působí trenér, který basketbal hrál. Na základních školách dělají basketbal tělocvikáři ve spolupráci s trenéry. K těmto mládežnickým týmům navíc chodí vypomáhat i hráči z áčka.

Model s hráči z áčka je v Opavě už zažitý, dáváte tuto povinnost přímo do hráčských smluv?

Žádný hráč to nedostává příkazem, vždy po vzájemné dohodě. Kluci to dělají, protože basketbal mají rádi. Můžeme to pojmout tak, že v klubu táhneme všichni do jednoho za jeden provaz.

Co pro opavský basketbal znamená David Klapetek?

Řeknu to krátce. Bez Davida Klapetka by opavský basketbal neexistoval.

Vás osobně basketbal neunavuje?

Mluvit o únavě, to není ten správný výraz. Spíše je to tím, že kvůli celé ekonomické situaci v České republice, úbytku peněz je čím dál tím obtížnější shánět finanční prostředky pro sport. Mým hlavním úkolem je zajistit fungující rozpočet, a to je docela obtížné.

A ani myšlenka s basketbalem seknout ve vás neuzrála?

Nenapadlo mě, že bych měl s basketbalem skončit.