Kardaš, jenž loni uskutečnil i lezeckou expedici do Francie, zvolil opět ne zrovna všední a svým způsobem možná i trošičku riskantní způsob dopravy. Tehdy se do země Galského kohouta vydal stopem, v únoru sice vyrazil autem, ale s dalšími třemi lidmi, které předtím ani jednou na živo neviděl.

„Domluvili jsme se přes Facebook. Mirek Košťál vyjížděl z Liberce a v Jičíně ho nabrali do svého auta Matouš Pokorný s jeho přítelkyní. Já jsem se připojil až ve Znojmě. Dojeli jsme v pohodě. Celá skupina žila pohromadě a spolu s Mirkem jsme vytvořili lezecký tandem.

Od hranic s Itálií to bylo přibližně sedm kilometrů, takže jsme si poslední den udělali i krátký výlet do nedalekého přístavu Trieste. Při zpáteční cestě jsem se od skupiny odpojil zase ve Znojmě a bez problémů se poté dopravil zpět do Opavy,“ ohlížel se osmnáctiletý Martin Kardaš.

Ten se stal také svědkem jednoho vskutku nezapomenutelného lezeckého okamžiku. „Nejtěžší cestu, kterou jsme vylezli, bylo 6c+ podle francouzské stupnice obtížnosti.

Matouš Pokorný z Jičína, s nímž jsme do Ospu společně dojeli, přelezl 8b, což jej řadí mezi tuzemskou elitu ve své kategorii. Vidět tento počin na vlastní oči pro mě osobně znamenalo velmi motivující zážitek,“ vzpomínal Kardaš a na závěr ještě dodal, co jej k slovinskému výletu, jenž se konal mezi 6. a 15. únorem, vlastně přimělo:

„Momentálně se nikde v České republice lézt nedá, jelikož je všude sníh. Chtěli jsme poznat místní lezeckou oblast Osp. Bylo zde teplo, super lezení, pro samotné lezce jedna z nejlepších vápencových destinací v Evropě.“

(dus)